reklama
 
 

Trojice z Prahy prodávala padělky děl slavných mistrů

6. 6. 2013 10:46
Autoři nápadu zneužili tíživé situace třetí členky skupiny, ta pak obrazy nabízela

Praha - Celkem 87 padělků obrazů prý prodala, nebo se pokusila prodat trojice lidí zadržených ve středu v Praze.

Podle policistů skupina údajných padělatelů vydělala prodejem 45 obrazů 876 tisíc korun a snažila se udat ještě dalších 42 děl za téměř milion. Všem třem dopadeným hrozí až osm let vězení.

Členy skupiny byl pár z Brna, devětačtyřicetiletá žena a třiatřicetiletý muž, a sedmatřicetiletá žena z Ostravska. Podle mluvčí královéhradecké policie Ivany Ježkové pár zneužil tíživé situace třetí členky skupiny, která byla bez domova.

"Muž a žena z Brna jí půjčili peníze a zároveň nabídli, že jí pomohou s péčí o nezletilou dceru. Všichni pak žili společně v Praze. Žena ale záhy zjistila, že ne každá pomoc je nezištná," sdělila mluvčí.

Podle pokynů brněnského páru tak prý žena začala nabízet a prodávat velmi kvalitní napodobeniny obrazů významných českých výtvarníků 20. století.

"Od brněnské dvojice přebírala díla, která byla podepsána autory, kteří už nežijí. Kromě kopií existujících obrazů nabízela i zcela nová díla, která vydávala za dosud neobjevená a neviděná. Od začátku ale byla plně seznámena s tím, že se jedná o padělky," uvedla Ježková.

Žena z Ostravska podle policie například sběratelům tvrdila, že nabízený obraz je součástí dědictví a ona nutně potřebuje peníze, protože je někdo z rodiny nemocný. Případně řekla, že dluží na nájemném, takže jí hrozí vystěhování z bytu.

Kupci se báli o pověst

"Pokud prodejce uvěřil, proběhl prodej takzvaně na dřevo, tedy v hotovosti. Podle jména mistra se částka pohybovala od několika tisíc až po desítky tisíc korun," popsala postup padělatelů policejní mluvčí.

Kupci sice následně u znalců zjistili, že koupili padělek, ale často to pak neohlásili policii. Podle Ježkové se obávali poškození své pověsti. Až jeden starožitník z Královéhradeckého kraje podvod oznámil, a proto se případem zabývali tamní kriminalisté.

Ženu z Ostravska vyšetřovatel ještě ve středu obvinil z podvodu a pár z Brna z účasti na podvodu. Všem třem ovšem hrozí stejně vysoký trest, a to až osm let za mřížemi. Žena z Brna je nyní ve vězení, protože byla již dříve odsouzena za jinou trestnou činnost.

"Byl na ni vydán příkaz k dodání do výkonu trestu," doplnila mluvčí. Na muže z Brna a ženu z Ostravska podala policie podnět na vzetí do vazby.

autor: ČTK | 6. 6. 2013 10:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama