Trojané budou pochodovat proti botanické a jejímu plotu

Domácí Domácí
28. 4. 2011 5:09
Zlobí se, že je umělá příroda vytěsňuje z té opravdové
Mapka oplocení Botanické zahrady. Uzavřené území má v některých materiálech iniciativy popisku "Tady je Krakonošovo"
Mapka oplocení Botanické zahrady. Uzavřené území má v některých materiálech iniciativy popisku "Tady je Krakonošovo" | Foto: http://protiplotu.wordpress.com/

Praha - Občanské sdružení Troja Trojou pořádá v sobotu 30. dubna od 14 hodin protestní akci "Pochod proti plotu".  Trojanům vadí uzavření, respektive neotevření lesoparku a vyhlídkové stráně Botanickou zahradou hlavního města Prahy. Oblast lidé využívali k rekreaci, relaxaci i k cestě do práce.

V rámci pochodu bude Botanické zahradě a médiím předán otevřený dopis řediteli zahrady Oldřichu Vackovi.

Akce byla dle organizátorů oznámena úřadům, a je již na magistrátním seznamu ohlášených veřejných shromáždění.

Sdružení již před časem spustilo podepisování petice za opětovné zpřístupnění inkriminované části zahrady bez vstupného a mimo otevírací hodiny. Pod petici se k tomuto dni podepsalo více jak 1700 lidí.

Aprílový žert?

Oplocení považují občané městských částí Troja a Bohnice za "nepodařený aprílový žert". Botanická zahrada hl. města Prahy totiž své prostory uzavřela již v lednu 2011, údajně kvůli pěstebním opatřením. Nicméně na informačních tabulích okolo a uvnitř areálu i na webových stránkách slibovala, že od 1. dubna 2011 budou zase volně zpřístupněny.

Místo toho se místní na "apríla"  dočkali nemilého překvapení: od 1. dubna má být celý areál trvale uzavřen a zpřístupněn pouze za poplatek v otevírací době Botanické zahrady.

"Tuto významnou rekreační oblast využívali občané Troje, Bohnic i dalších částí Prahy nejvíce právě ráno před zaměstnáním a večer po návratu z práce. Řada lidí procházela tímto územím, aby nemuseli den začínat ve stresu z cestování dopravními prostředky. Nyní však by měla být přístupná pouze v otevírací době Botanické zahrady, což je v letních měsících do 19 hodin a v zimních do 16 hodin," kritizuje nastalou situaci zastupitelka Prahy - Troje a předsedkyně sdružení Troja Trojou Květoslava Čadská.

Uzavření cesty mezi Úvozem a Havránkou navíc podle ní znamená rozdělení Troje na dvě části a prodloužení docházkové vzdálenosti až na několikanásobek. "Areál Botanické zahrady se tak stává bariérou a klínem mezi oběma částmi Troje od Trojské ulice až po Bohnice," dodává.

Odpůrci: Kvůli umělé přírodě nemůžeme do té opravdové

Mezi časté argumenty proti plotu patří i tvrzení, že uzavření cesty lesoparkem znemožní příjezd k desítkám nemovitostí v sousedství, včetně lékařské pohotovosti, hasičů, řemeslníků. "Znemožní také rutinní průjezd Policie ČR, kterého se zejména rodiče menších dětí v oblasti domáhají," upozorňují organizátoři petice.

Ti také poukazují na vzniklou absurdní situaci, kdy instituce, která má lidem přibližovat přírodu, kvůli vzácným uměle pěstěným druhům rostlin uzavírá a znepřístupňuje skutečnou polodivokou přírodu. Dodávají rovněž, že se tak děje za veřejné peníze z daní občanů, tedy i těch lidí, kteří přišli o volný přístup do lesoparku a na vyhlídkovou stráň.

Trojský boj o plot není nikterak novou záležitostí, v menších měřítkách trvá již přes deset let. Vše začalo několika zprvu nesmělými pokusy přehradit některé z cest lesoparku jemným pletivem a pokračovalo jeho věčným přestříháváním ze strany místních a znovuobnovování ze strany Botanické zahrady. Ploty rostly co do kvantity i kvality a bitva se přiostřovala…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 2 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy