Trojané budou pochodovat proti botanické a jejímu plotu

Domácí Domácí
28. 4. 2011 5:09
Zlobí se, že je umělá příroda vytěsňuje z té opravdové
Mapka oplocení Botanické zahrady. Uzavřené území má v některých materiálech iniciativy popisku "Tady je Krakonošovo"
Mapka oplocení Botanické zahrady. Uzavřené území má v některých materiálech iniciativy popisku "Tady je Krakonošovo" | Foto: http://protiplotu.wordpress.com/

Praha - Občanské sdružení Troja Trojou pořádá v sobotu 30. dubna od 14 hodin protestní akci "Pochod proti plotu".  Trojanům vadí uzavření, respektive neotevření lesoparku a vyhlídkové stráně Botanickou zahradou hlavního města Prahy. Oblast lidé využívali k rekreaci, relaxaci i k cestě do práce.

V rámci pochodu bude Botanické zahradě a médiím předán otevřený dopis řediteli zahrady Oldřichu Vackovi.

Akce byla dle organizátorů oznámena úřadům, a je již na magistrátním seznamu ohlášených veřejných shromáždění.

Sdružení již před časem spustilo podepisování petice za opětovné zpřístupnění inkriminované části zahrady bez vstupného a mimo otevírací hodiny. Pod petici se k tomuto dni podepsalo více jak 1700 lidí.

Aprílový žert?

Oplocení považují občané městských částí Troja a Bohnice za "nepodařený aprílový žert". Botanická zahrada hl. města Prahy totiž své prostory uzavřela již v lednu 2011, údajně kvůli pěstebním opatřením. Nicméně na informačních tabulích okolo a uvnitř areálu i na webových stránkách slibovala, že od 1. dubna 2011 budou zase volně zpřístupněny.

Místo toho se místní na "apríla"  dočkali nemilého překvapení: od 1. dubna má být celý areál trvale uzavřen a zpřístupněn pouze za poplatek v otevírací době Botanické zahrady.

"Tuto významnou rekreační oblast využívali občané Troje, Bohnic i dalších částí Prahy nejvíce právě ráno před zaměstnáním a večer po návratu z práce. Řada lidí procházela tímto územím, aby nemuseli den začínat ve stresu z cestování dopravními prostředky. Nyní však by měla být přístupná pouze v otevírací době Botanické zahrady, což je v letních měsících do 19 hodin a v zimních do 16 hodin," kritizuje nastalou situaci zastupitelka Prahy - Troje a předsedkyně sdružení Troja Trojou Květoslava Čadská.

Uzavření cesty mezi Úvozem a Havránkou navíc podle ní znamená rozdělení Troje na dvě části a prodloužení docházkové vzdálenosti až na několikanásobek. "Areál Botanické zahrady se tak stává bariérou a klínem mezi oběma částmi Troje od Trojské ulice až po Bohnice," dodává.

Odpůrci: Kvůli umělé přírodě nemůžeme do té opravdové

Mezi časté argumenty proti plotu patří i tvrzení, že uzavření cesty lesoparkem znemožní příjezd k desítkám nemovitostí v sousedství, včetně lékařské pohotovosti, hasičů, řemeslníků. "Znemožní také rutinní průjezd Policie ČR, kterého se zejména rodiče menších dětí v oblasti domáhají," upozorňují organizátoři petice.

Ti také poukazují na vzniklou absurdní situaci, kdy instituce, která má lidem přibližovat přírodu, kvůli vzácným uměle pěstěným druhům rostlin uzavírá a znepřístupňuje skutečnou polodivokou přírodu. Dodávají rovněž, že se tak děje za veřejné peníze z daní občanů, tedy i těch lidí, kteří přišli o volný přístup do lesoparku a na vyhlídkovou stráň.

Trojský boj o plot není nikterak novou záležitostí, v menších měřítkách trvá již přes deset let. Vše začalo několika zprvu nesmělými pokusy přehradit některé z cest lesoparku jemným pletivem a pokračovalo jeho věčným přestříháváním ze strany místních a znovuobnovování ze strany Botanické zahrady. Ploty rostly co do kvantity i kvality a bitva se přiostřovala…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy