Tři muži ukopali bezdomovce. Za zvlášť surovou vraždu půjdou až na 18 let do vězení

ČTK ČTK
11. 7. 2016 13:18
Za zvlášť surovou vraždu bezdomovce, kterou podle obžaloby spáchali Josef Řehák, Marek Zajac a Petr Brejcha, uložil v pondělí Krajský soud v Praze mužům 16 až 18 let vězení. Incident se odehrál loni v prosinci v centru Kladna. Všichni obžalovaní vinu odmítají, Řehák se Zajacem tvrdí, že útočil nejmladší Brejcha, který však incident svádí na své společníky. Rozsudek není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Týden před loňskými Vánocemi tři muži v centru Kladna surově zbili devětašedesátiletého bezdomovce. Muž na následky zranění v nemocnici zemřel, útočníci odešli v pondělí od pražského krajského soudu s tresty 16 až 18 let vězení.

Já neřeším bydlení, já řeším jejich situaci, ukřivděnost a naštvanost, říká o bezdomovcích autor projektu Nejdřív střecha Sedláček. Má zkušenost, že polovina z nich neskončí díky jeho pomoci na ulici.
14:41
Já neřeším bydlení, já řeším jejich situaci, ukřivděnost a naštvanost, říká o bezdomovcích autor projektu Nejdřív střecha Sedláček. Má zkušenost, že polovina z nich neskončí díky jeho pomoci na ulici. | Video: Martin Veselovský

Podle předsedkyně senátu Alexandry Chrdelové byla tvrzení všech tří obžalovaných - Josefa Řeháka, Marka Zajace a Petra Brejchy - nevěrohodná. Řehák se Zajacem tvrdí, že útočil nejmladší Brejcha, ten naopak útok sváděl na své společníky.

"Krevní stopy, které policie nalezla na oblečení obžalovaných, neodpovídají tomu, co obžalovaní uváděli," řekla soudkyně při odůvodnění rozsudku. Na útoku se podle ní podíleli všichni. Řehákovi uložila 18 let, v minulosti byl už trestán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. Zbylí obžalovaní mají jít podle nepravomocného verdiktu do vězení na 16 let.

Devětašedesátiletý bezdomovec přezdívaný Děděk zemřel týden před loňskými Vánocemi pod mostem v kladenském údolí Sítná. Podle obžaloby nejprve muži po banální hádce bezdomovce několikrát udeřili do obličeje, a když skončil na zemi, kopali ho do různých částí těla a opakovaně mu dupali na hrudník. Bezdomovec na místě zemřel na polytrauma - útočníci mu rozlámali lebku, způsobili mu pohmoždění a otok mozku či zlomeniny žeber.

Řehák ani Zajac u soudu nevypovídali. V přípravném řízení však shodně uvedli, že daný den už od rána popíjeli víno. V noci prý přišli pod most, kde Děděk spal. Později podle nich dorazil Brejcha, společně pak prý sledovali film na mobilním telefonu. Hluk probudil Dědka, který začal dvojici nadávat. Podle verze obou mužů způsobil bezdomovci devastující zranění právě Brejcha, když po něm skákal a dupal.

Potom prý Řehák se Zajacem odešli pro další alkohol. Když se vrátili, zjistili, že je bezdomovec v bezvědomí, a zavolali mu záchranku. Policie následně na oblečení všech tří mužů zajistila stopy bezdomovcovy krve, jak se tam dostala, však muži vysvětlit nedokázali.

Šestadvacetiletý Brejcha vypovídal až u soudu. Uvedl, že pod most dorazil, až když napadený bezdomovec ležel v krvi na zemi a už se nehýbal.

Podle státního zástupce Zbyňka Vondry se na vraždě podíleli všichni tři muži. "Věrohodnost jejich výpovědí je dána tím, v jakém postavení se nacházejí a co je jim kladeno za vinu," uvedl v pondělí ve své závěrečné řeči. Celý útok byl podle něj mimořádně bezohledný a surový. Rozsudek není pravomocný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy