Tři cizinci čelí obvinění z brutální vraždy Lotyše

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2013 13:42
Tělo zavražděného muže našel náhodný kolemjdoucí v parku v pražském Zahradním městě
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Kriminalisté obvinili tři cizince v případu vraždy muže z Lotyšska, jehož tělo našel kolemjdoucí minulý týden v úterý v pražském Zahradním městě.

Dva Moldavané jsou podezřelí ze zvlášť trýznivého usmrcení a Ukrajinka z neoznámení trestného činu. Novinářům to řekl šéf oddělení vražd pražské policie Josef Mareš. Soud poslal ženu a jednoho z mužů do vazby, po třetím podezřelém policie pátrá.

Vražda se podle Mareše stala minulý týden v pondělí. "Případ jsme od počátku vyšetřovali jako trestný čin vraždy, protože bylo evidentní, že čtyřiačtyřicetiletý muž zemřel násilným způsobem," řekl Mareš. Bylo podle něj také zřejmé, že oběť zemřela jinde než v parku mezi paneláky, kde se našlo tělo.

Stopy přivedly kriminalisty po celodenním pátrání do bytu v nedalekém domě v ulici Narcisová. "I když se zpočátku jevil jako uklizený, tak tam byly krevní stopy nalezeny," dodal Mareš.

Byt byl již opuštěný, policisté ale vypátrali jeho obyvatele - kromě Lotyše tam bydlela pětatřicetiletá Ukrajinka a osmadvacetiletý Moldavan.

Třetí podezřelý, dvacetiletý muž z Moldavska, byl v osudný den v bytě na návštěvě. Policie zadržela zatím Ukrajinku a mladšího z mužů. "Oba přiznali svou účast na zavraždění muže," uvedl kriminalista.

Čtveřice podle něj popíjela alkohol celou sobotu a neděli. "Žena odešla v pondělí brzy ráno do práce, oni po probuzení pokračovali v pití a došlo mezi nimi k hádce," řekl Mareš. Moldavané pak prý surovým způsobem napadli Lotyše a způsobili mu pěstmi a kopáním řadu zranění po celém těle.

Žena nález nenahlásila

"Bití bylo v průběhu celého dne do večera, kdy došlo k usmrcení," dodal Mareš. "Motiv je opravdu pro nás asi velice nepochopitelný, byl způsoben patrně tím alkoholem, byla to normální hádka, kdy si vyčítali nějaké věci z minulosti," upřesnil.

Mladší z údajných pachatelů pak odešel k sobě domů.

Žena přišla večer do bytu a našla spolubydlícího s nahou mrtvolou na posteli, přičemž podle policie nic nenahlásila. Moldavan pak tělo oblékl a na zádech odnesl do přilehlého parku.

Starší ze stíhaných je stále na svobodě

"Myslel si, že to bude vypadat tak, že on (oběť) šel kolem a byl napaden na ulici," uvedl Mareš. Totožnost staršího z obviněných policie zná, ale zatím ho nenašla, takže muže stíhá jako uprchlého a zveřejnila jeho podobu na svém webu.

Policisté podle Mareše také při prověřování případu zjistili, že hledaný je podezřelý z říjnového napadení devětašedesátiletého muže v baru v Praze 10.

Zákazník se tehdy zastal barmanky, na kterou měl cizinec údajně hrubé sexuální narážky. Podezřelý muže podle policie surově zbil, přičemž mu zlomil oba nadočnicové oblouky a způsobil mu další zranění v obličeji.

Ukrajince hrozí až tři roky vězení za neoznámení trestného činu, žena je navíc v Česku 12 let nelegálně. Mužům hrozí za i výjimečný trest. Moldavané mají v ČR pracovní povolení. Usmrcený Lotyš pobýval v zemi v rámci Evropské unie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy