TOP 09, ODS a Trojkoalice prohloubily spolupráci v jednání o pražské koalici

ČTK ČTK
24. 11. 2015 15:56
Strany TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se v úterý dohodly na hlubší spolupráci a nadále budou připravovat novou koalici na pražském magistrátu. Utvořily pracovní skupiny, které budou řešit jednotlivá programová témata. Cílem má být podle zástupců stran odstranit programový nesoulad. Strany společně jednají již od minulého týdne. Podle předsedy zastupitelů TOP 09 Václava Novotného nyní "nepřemýšlíme o tom zda, ale jak a co nejlépe," řekl.
Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný
Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) v úterý prohloubily spolupráci na přípravě magistrátní koalice. Utvořily pracovní skupiny, které budou řešit jednotlivá programová témata. Cílem by mělo být podle zástupců stran odstranit programový nesoulad.

Strany společně jednají již od minulého týdne. Na magistrátu dosud vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se rozpadla poté, kdy na říjnovém jednání byli odvoláni čtyři členové rady, a to i hlasy koaličních zastupitelů.

Nové seskupení

"My jsme hned v době vypovězení smlouvy ze strany ČSSD řekli jasně, že se poohlížíme po projektu, který bude životaschopný nejenom na rok, ale pro celé volební období. Od té doby zcela konzistentně vyjednáváme tuto variantu a hledáme pro ni většinu," řekl v úterý lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Podle předsedy zastupitelů TOP 09 Václava Novotného nyní "nepřemýšlíme o tom zda, ale jak a co nejlépe," řekl.

V rámci dalšího vyjednávání budou v úterý ustavené pracovní skupiny řešit několik témat. Mezi nimi je například rozpočet města na rok 2016, doprava nebo problém hazardu. Cílem jednání skupin je podle stranických vyjednávačů odstranit vzájemné rozpory.

TOP 09, ODS a Trojkoalice musí pro svou koalici hledat ještě další podporu. Strany mají totiž dohromady v současné chvíli 28 hlasů, v 65členném zastupitelstvu ale potřebují většinu 33 hlasů. Novotný uvedl, že strany mohou počítat s hlasy tří nezávislých zastupitelů. O další podpoře pak prý nadále vyjednávají.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

Čtvrteční jednání musí být věcné

Zástupci stran se v úterý rovněž domlouvali na postupu při čtvrtečním jednání zastupitelstva. Podle předsedkyně zastupitelů ODS Alexandry Udženiji se shodli, že čtvrteční jednání musí být věcné.

"Chceme, abychom se k věcem postavili co nejkonstruktivněji, a ne tam nějakým způsobem předváděli, že dosavadní koalice nefunguje, to všichni víme," řekla. Řešit budou podle ní chtít zejména návrh vyhlášky o hazardu, který by měl být na programu jednání.

Poslední krizi vládnoucích stran způsobilo říjnové jednání zastupitelů, kdy byli odvolání čtyři členové rady, a to nejen hlasy opozice, ale i koalice.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy