TOP 09 bojkotuje výběr šéfa strážníků, opustila komisi

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 9. 2012 17:25
Z komise pro výběr nového ředitele odešla také primátorova spojenkyně Jana Černochová
Spor o místo s městskou policií.
Spor o místo s městskou policií. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Výběr nového šéfa pražských strážníků vázne. Komise, která má ředitele městské policie vybrat, se primátorovi hlavního města rozpadá pod rukama.

Již v úterý komisi opustila poslankyně Jana Černochová (ODS), ve středu ji následovali radní za TOP 09 - Lukáš Manhart a Eva Vorlíčková.

bezpečnostní prověrku na důvěrné informace. Zástupci strany proto usilují o ukončení konkurzu, jsou připraveni výběr zablokovat i na zastupitelstvu města.

Primátorova spojenkyně Černochová opustila komisi společně s několika dalšími veřejnými funkcemi. "Rezignuji na své členství v komisi s odůvodněním, že jsem byla jmenována jako poslankyně a členka bezpečnostního výboru, což po své rezignaci z minulého týdne nejsem," uvedla pro Aktuálně.cz Černochová.

Poslankyně opustila bezpečnostní výbor poté, co byl její dlouholetý partner Martin Červíček jmenován policejním prezidentem místo odvolaného Petra Lessyho. Odešla také z podvýboru pro reformu policie.

Jednání mezi koaličními partnery tak v tuto chvíli uvízla na mrtvém bodě, obě strany trvají na svém. "Jsem přesvědčen o tom, že ta podmínka je důležitá," uvedl primátor Bohuslav Svoboda.

"Trváme na novém výběrovém řízení, ze kterého by tato podmínka zmizela. Podle našich analýz nenastala situace, kdy by byla potřeba," říká primátorův 1. náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09).

Zatímco se koalice dohaduje, konkurz stále běží. Pracovní skupina nyní prověřuje podané přihlášky a komise se podle primátora znovu sejde tento čtvrtek.

Rozpor v koalici

Konečné slovo ale ve věci bude mít TOP 09. Rozhodnutí komise totiž musí schválit zastupitelstvo a v tom má strana nad koaličním partnerem většinu.

Že by primátor získal potřebné hlasy v zastupitelstvu u opoziční ČSSD přitom není pravděpodobné. Sociálním demokratům se konkurz zdá také diskriminující a byli by pro jeho zrušení. Navíc se jim nelíbí, že do komise nebyli přizváni jejich zástupci.

"Kritéria stanovená radou jsou velmi omezující a výběr de facto předjímají. A složení komise, ve které jsou lidé blízcí Ivanu Langerovi, těmto domněnkám ještě nahrává," sdělil Aktuálně.cz Miroslav Poche (ČSSD).

Naráží tak zřejmě na fakt, že v komisi zasedá ředitel Centra bezpečnostních studií Jaroslav Salivar, který dělal tehdejšímu ministru Langerovi náměstka. S Langerem bývá spojován i partner Jany Černochové Martin Červíček.

Zdroje z ODS mluví o tom, že TOP 09 chce podmínku vyškrtnout, protože podporuje nějakého kandidáta, který prověrku nemá. "Takové vysvětlení by se nabízelo," komentoval to primátor.

TOP 09 ale takovou interpretaci odmítá. Tomáš Hudeček v rozhovoru pro Českou televizi naopak naznačil, že konkurz s diskriminující podmínkou by mohl být někomu šitý na míru. Ani jedna ze stran ale neuvedla jméno uchazeče, který by tímto způsobem mohl být protežován.

O místo má zájem 12 lidí

Městská policie nemá šéfa už několik měsíců. V listopadu totiž policie zatkla tehdejšího ředitele Vladimíra Kotrouše kvůli podezření z úplatku. Strážníky dočasně řídí Kotroušův náměstek Ludvík Klema.

Do konkurzu se přihlásilo 12 lidí. Podle informací Aktuálně.cz nemá požadovanou prověrku hned několik uchazečů. Jedním z nich je právě Klema.

"Šel jsem do toho s vědomím, že tu prověrku nemám a moje šance jsou kvůli tomu nižší. Ale mohu se podívat kolegům do očí s tím, že jsem to alespoň zkusil," řekl k tomu Klema.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy