Více než pět tisíc lidí pochodovalo Prahou za legalizaci konopí, demonstrace byla i v Ostravě

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 16:21
Průvod, v jehož čele byly čtyři alegorické vozy, prošel z pražského Karlova náměstí na Letnou. Podle organizátorů se jej zúčastnilo přes pět tisíc lidí, kteří požadují legalizaci pěstování a držení konopí i produktů z něj pro vlastní potřebu nejen kvůli léčbě, ale i rekreaci.
Foto: Reuters

Praha - Více než pět tisíc lidí se v sobotu podle odhadu pořadatelů v Praze účastnilo dvouhodinového pochodu za legalizaci konopí. Skončil odpoledne na Letné, kde až do večera potrvá happening. Demonstrace nazvaná Million Marihuana March se pořádá v metropoli již podevatenácté. Její účastníci požadují, aby se zlegalizovalo pěstování a držení konopí i produktů z něj pro vlastní potřebu nejen kvůli léčbě, ale i rekreaci.

Na demonstraci dohlížely desítky policistů, protože omezovala dopravu v Praze. V průvodu jely čtyři alegorické vozy, z nichž hrála hlasitá hudba a dýdžej účastníky intenzivně povzbuzoval. Demonstranti, převážně mladí lidé, vyšli z Karlova náměstí a přes Václavské náměstí, ulicí Na Příkopě došli k Letenskému tunelu, kterým se dostali až na Letenskou pláň.

Někteří lidé nesli pirátské vlajky a transparenty s nápisy například: Konopné rostliny dar do každé rodiny či Jsem v klídku, tak mě nechte hulit. Pozornost vzbuzovala také rozměrná maketa jointu čili marihuanové cigarety, která doutnala. Ji stejně jako jiné cigarety museli jejich majitelé na výzvu organizátorů před vstupem do tunelu típnout.

Akci pořádalo občanské sdružení Legalizace.cz s podporou České pirátské strany, která tím vyjádřila odpor proti kriminalizaci marihuany. "Na jednu stranu jsme uvítali, když se česká legislativa změnila v tom směru, že se alespoň uznalo, že konopí jako takové léčí. Konopí ale reálně dostupné není, nebo je dostupné za úplatu. Jsou různé problémy s pojišťovnami," řekl ČTK předseda pirátů Ivan Bartoš. Piráti se Stranou zelených proto připravují novelu zákona, která by umožnila samopěstování.

Asi pět desítek lidí demonstrovalo v sobotu za legalizaci marihuany také v Ostravě. Skupina se sešla na Prokešově náměstí a následoval pochod centrem města za zvuků reggae a doprovodu policistů. Skončil v areálu výstaviště Černá louka, kde se od pátku koná veletrh Konopex, který prezentuje možné využití technického konopí i ve stavebnictví, textilní výrobě či v kosmetice. Pochod se obešel bez komplikací. Přítomní policisté nemuseli zasahovat ani v Ostravě ani v Praze.

Léčebné konopí, neboli marihuana obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je tedy v Česku nelegální. "Není možné, aby dospělým lidem bylo znemožněno pěstovat pár kytek na své zahradě, aniž by tím někomu ubližovali a pěstování rostlin byl trestný čin," oponuje pořadatel, předseda Legalizace.cz Robert Veverka.

"Proč jsem sem přišla? Protože si myslím, že na konopí není nic špatného. Marihuanu pravidelně nehulím, ale piju čaj. Nespím z něj, ale dobře se mi po něm učí," řekla ČTK devatenáctiletá studentka Marie.

Léčebné konopí je v ČR dostupné jen na elektronický recept s omezením. Dostat ho mohou lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacientům má zmírnit obtíže. Předepsat ho mohou odborní lékaři. Podle pacientského spolku KOPAC ale většina nemocných nemá na léčivo peníze. Ministerstvo zdravotnictví by podle ministra Svatopluka Němečka mohlo mít do roka výsledky výzkumu o účincích léčebného konopí na pacienty.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy