Tisíce domácností v Praze 6 jsou kvůli havárii bez vody

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2014 16:01
Úřad městské části je dočasně uzavřen. Podle Pražských vodovodů a kanalizací potrvá oprava do středečního odpoledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Štůsek

Praha - Kvůli havárii vodovodního potrubí od rána neteče voda ve 31 000 domácnostech v Praze 6. Oprava potrvá patrně do pozdního odpoledne, řekla mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Marcela Dvořáková. Příčinou je podle ní stáří vodovodu. Kvůli havárii byla uzavřena radnice městské části.

Havárie se stala na rohu ulic Gymnasijní a Evropská. Odstávka se dotkla lidí v Dejvicích, Vokovicích, Liboci a Bubenči. PVK na několik míst přistavily cisterny s vodou. Dělníci podle mluvčí kolem poledne dokončili výkopové práce a začali s výměnou poškozeného potrubí. "Dodávka vody bude obnovována postupně, někde začne voda téct již za hodinu, ve vyšších a vzdálenějších místech až třeba za čtyři hodiny," řekla ve 14:30 mluvčí.

"V místě havárie došlo k prasknutí spoje, v daném místě se spojují dvě potrubí," uvedla mluvčí. Podle ní litinový řad pochází z roku 1972. "Pravděpodobnou příčinou je tedy únava materiálu a dynamické namáhání," doplnila.

Mluvčí městské části Adam Halmoši uvedl, že je kvůli havárii uzavřen úřad. "V omezeném provozu zůstává jen přízemí budovy úřadu, kde je recepce, podatelna a odbor vyřizující občanské průkazy a cestovní doklady," řekl.

Potrubí prasklo i v prosinci

Nedaleko místa havárie se podobná nehoda stala loni v prosinci. Stavaři tehdy při opravě stropní desky ve stanici metra A Dejvická překopli vodovod před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí. Voda pak natekla do stanice metra, to se na 2,5 hodiny zastavilo. Oprava stropní desky, která už řadu měsíců blokuje dopravu na Evropské ulici, stále pokračuje. Nedávno byla dokončena rekonstrukce tramvajové tratě mezi Vítězným náměstím a Divokou Šárkou.

Kvůli havárii vodovodu v Břevnově zůstalo v dubnu na několik hodin bez vody 30.000 lidí. Navíc se zranil jeden z dělníků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy