Thomayerova nemocnice i Bulovka už nebudou fakultní

ČTK ČTK, Michal Kalina
22. 8. 2011 16:20
Spolupráce s univerzitou zůstane zachována, stejně jako rozsah péče
Oběma nemocnicím se změní zřizovací listina a stanou se novými subjekty.
Oběma nemocnicím se změní zřizovací listina a stanou se novými subjekty. | Foto: Repro: maps.google.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že pražská Thomayerova nemocnice a nemocnice Bulovka už nebudou fakultní zařízení. Potvrdily se tak informace o návrhu ministra Leoše Hegera (TOP 09) snížit počet fakultních nemocnic v Praze.

V hlavním městě tak tuto roli budou oficiálně plnit už jen tři instituce, Všeobecná fakultní nemocnice, nemocnice v Motole a vinohradská nemocnice.

"Cílem je posílení role kmenových nemocnic, které jsou fyzicky vázané na sídla fakult, a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál," informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích povoluje přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na jednu lékařskou fakultu.

Na plánu se nyní dohodl šéf zdravotnictví s ministrem školství VV) a přednosty jednotlivých klinik. Podle Sršně spolupráce s Karlovou univerzitou zůstane v dotčených zařízeních zachována, stejně jako rozsah poskytované péče.

"Rozsah péče se bude tak jako doposud přizpůsobovat potřebám pražského a v širším kontextu i středočeského regionu," prohlásil ministr Heger.

Oběma nemocnicím se změní zřizovací listina, čímž se stanou novými subjekty. Ministerstvo na ně poté převede potřebné dotace.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy