Thomayerova nemocnice i Bulovka už nebudou fakultní

ČTK ČTK, Michal Kalina
22. 8. 2011 16:20
Spolupráce s univerzitou zůstane zachována, stejně jako rozsah péče
Oběma nemocnicím se změní zřizovací listina a stanou se novými subjekty.
Oběma nemocnicím se změní zřizovací listina a stanou se novými subjekty. | Foto: Repro: maps.google.cz

Praha - Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že pražská Thomayerova nemocnice a nemocnice Bulovka už nebudou fakultní zařízení. Potvrdily se tak informace o návrhu ministra Leoše Hegera (TOP 09) snížit počet fakultních nemocnic v Praze.

V hlavním městě tak tuto roli budou oficiálně plnit už jen tři instituce, Všeobecná fakultní nemocnice, nemocnice v Motole a vinohradská nemocnice.

"Cílem je posílení role kmenových nemocnic, které jsou fyzicky vázané na sídla fakult, a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál," informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích povoluje přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na jednu lékařskou fakultu.

Na plánu se nyní dohodl šéf zdravotnictví s ministrem školství VV) a přednosty jednotlivých klinik. Podle Sršně spolupráce s Karlovou univerzitou zůstane v dotčených zařízeních zachována, stejně jako rozsah poskytované péče.

"Rozsah péče se bude tak jako doposud přizpůsobovat potřebám pražského a v širším kontextu i středočeského regionu," prohlásil ministr Heger.

Oběma nemocnicím se změní zřizovací listina, čímž se stanou novými subjekty. Ministerstvo na ně poté převede potřebné dotace.

 

Právě se děje

Další zprávy