Taxikáři tlačí maximální cenu za kilometr ke 40 korunám, Praha nabízela 32 korun

ČTK ČTK
29. 9. 2015 17:26
Taxikáři by chtěli zvýšit maximální cenu za kilometr na 38 až 45 korun. Podle výpočtu Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) by magistrátem navrhované zvýšení sazby na 32 korun stačilo pouze na pokrytí nákladů. Taxikáři mají do pátku předložit informace o průměrné rychlosti a počtu zakázek za osm hodin. Finální cena by mohla být známa za dva týdny. Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli dva tisíce aktivních provozovatelů taxislužeb.
Taxikáři v Praze
Taxikáři v Praze | Foto: Thinkstock

Praha - Taxikáři chtějí zvýšit maximální cenu za kilometr v Praze na 38 až 45 korun. Magistrát ji z dostupných podkladů spočítal na 32 korun, což podle nich ovšem pokrývá pouze náklady. Novinářům to v úterý po jednání na magistrátu řekl mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) Daniel Tarljovski.

Do pátku mají řidiči předložit úřadu doplněné podklady, podle kterých se bude cena přepočítávat. Známá by mohla být za dva týdny. V současné době je maximální cena stanovená vyhláškou na 28 korun.

"Problematická je průměrná rychlost po Praze a počet zakázek za osm hodin. Až dodáme správná čísla, tak uvidíme, co nakonec vyleze," uvedl majitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. Podle Tarljovského mají zástupci taxislužeb dodat podklady do pátku, příští týden je magistrát zpracuje a obě strany budou dál jednat.

V Praze je několik tisíc řidičů taxislužby. Podle magistrátu jich ale podklady pro vypočítání ceny dodalo jen asi 25. "Ztratili jsme tak čas a zástupci taxi nás vrátili na začátek této problematiky. Budeme teď do pátku čekat na relevantní podklady," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Taxikáři nevylučují další protestní akce

Taxikáři kromě nejvyšší povolené ceny jednají s ministerstvem financí také o jednotné ceně za kilometr. Pokud jednání nepovedou ke shodě, mluvčí AKT nevyloučil další protestní akce.

Poslední stávku, kterou chtěla zablokovat dopravu v centru, asociace svolala na 1. září, nakonec ji po příslibu změn od primátorky odvolala. Cena se naposledy měnila v roce 2007, náklady se ale od té doby podle AKT zvýšily.

Magistrát a taxikáři dál debatují o podobě připravované novely zákona a vyhlášky týkající se taxislužby. Zástupci taxikářů by měli přijít s návrhy týkající se standardů, tedy mimo jiné toho, jaká budou pravidla pro odění řidičů a označení vozidel.

Zkoušky z jazyka a z místopisu, kvůli kterým opakovaně protestovali, podle primátorky zůstávají sporným bodem. Diskusi o zkouškách chce Praha znovu otevřít poté, co s taxikáři dojedná standardy.

Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli dva tisíce aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy