Taxikáři tlačí maximální cenu za kilometr ke 40 korunám, Praha nabízela 32 korun

ČTK ČTK
29. 9. 2015 17:26
Taxikáři by chtěli zvýšit maximální cenu za kilometr na 38 až 45 korun. Podle výpočtu Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) by magistrátem navrhované zvýšení sazby na 32 korun stačilo pouze na pokrytí nákladů. Taxikáři mají do pátku předložit informace o průměrné rychlosti a počtu zakázek za osm hodin. Finální cena by mohla být známa za dva týdny. Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli dva tisíce aktivních provozovatelů taxislužeb.
Taxikáři v Praze
Taxikáři v Praze | Foto: Thinkstock

Praha - Taxikáři chtějí zvýšit maximální cenu za kilometr v Praze na 38 až 45 korun. Magistrát ji z dostupných podkladů spočítal na 32 korun, což podle nich ovšem pokrývá pouze náklady. Novinářům to v úterý po jednání na magistrátu řekl mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) Daniel Tarljovski.

Do pátku mají řidiči předložit úřadu doplněné podklady, podle kterých se bude cena přepočítávat. Známá by mohla být za dva týdny. V současné době je maximální cena stanovená vyhláškou na 28 korun.

"Problematická je průměrná rychlost po Praze a počet zakázek za osm hodin. Až dodáme správná čísla, tak uvidíme, co nakonec vyleze," uvedl majitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička. Podle Tarljovského mají zástupci taxislužeb dodat podklady do pátku, příští týden je magistrát zpracuje a obě strany budou dál jednat.

V Praze je několik tisíc řidičů taxislužby. Podle magistrátu jich ale podklady pro vypočítání ceny dodalo jen asi 25. "Ztratili jsme tak čas a zástupci taxi nás vrátili na začátek této problematiky. Budeme teď do pátku čekat na relevantní podklady," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Taxikáři nevylučují další protestní akce

Taxikáři kromě nejvyšší povolené ceny jednají s ministerstvem financí také o jednotné ceně za kilometr. Pokud jednání nepovedou ke shodě, mluvčí AKT nevyloučil další protestní akce.

Poslední stávku, kterou chtěla zablokovat dopravu v centru, asociace svolala na 1. září, nakonec ji po příslibu změn od primátorky odvolala. Cena se naposledy měnila v roce 2007, náklady se ale od té doby podle AKT zvýšily.

Magistrát a taxikáři dál debatují o podobě připravované novely zákona a vyhlášky týkající se taxislužby. Zástupci taxikářů by měli přijít s návrhy týkající se standardů, tedy mimo jiné toho, jaká budou pravidla pro odění řidičů a označení vozidel.

Zkoušky z jazyka a z místopisu, kvůli kterým opakovaně protestovali, podle primátorky zůstávají sporným bodem. Diskusi o zkouškách chce Praha znovu otevřít poté, co s taxikáři dojedná standardy.

Praha má dlouhodobé problémy především s nepoctivými taxikáři. Podle informací magistrátu je v metropoli dva tisíce aktivních provozovatelů taxislužeb, přes 4600 evidovaných vozidel a téměř 5500 řidičů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy