reklama
 
 

Svoboda jde do boje o šéfa ODS v Praze s 12 nominacemi

26. 1. 2012 22:00
Pražská ODS uzavřela dvoutýdenní maraton nominačních sněmů

Praha - Občanští demokraté v hlavním městě během čtvrtečního večera uzavřeli dvoutýdenní maraton nominačních sněmů, na nichž rozhodují o novém vedení vlivné pražské organizace.

Poslední kola stranických primárek se odehrála na Praze 4, 6, 7, a 15. Kdo skutečně stane ve vedení důležité organizace straníci rozhodnou v pondělí na regionálním sněmu.

Volební klání uvnitř pražské ODS spustila rezignace jejího dosavadního předsedy Borise Šťastného, který ji oznámil poté, co se mu koncem loňského roku vymklo z rukou dění kolem vlády na pražském magistrátě.

O jeho místo se nato přihlásil vítěz radničního klání - primátor Prahy Bohuslav Svoboda. A ten nyní míří k vytyčenému cíli. Stranické primárky pro něj skončily s 12 nominacemi a je favoritem předsednické volby.

Čtvrtečního večera navíc naznačil, že jeho tažení mezi přední politiky ODS s vysokou pravděpodobností nezhatí ani jeho protikandidát z konkurenčního tábora někdejší radní a exposlanec Jiří Janeček.

Ten získal podporu jen od své domovské organizace na Praze 11. Pro úplnost - Praha 10, další z oblastí, která se řadí k Svobodově opozici, nedala nominaci na předsedu nikomu. Zvolila strategii, že podpořila jen dva straníky ze Svobodova tábora, a to Janu Černochovou a Pavla Horálka. Úplně bez nominací skončil sněm na Praze 7.

Rozehraná partie uvnitř pražské ODS se ovšem netýká jen nového lídra. Po čistce na magistrátě a v městských firmách se schyluje i ke klíčovému souboji o celé vedení této stranické buňky.

Nominace z oblastí totiž jasně hovoří o tom, že Svobodovo tažení do čela pražské ODS provází i snaha o jeho celkovou obměnu.

Jediným bodem regionálního sněmu, na němž se má o novém lídrovi rozhodnout, je sice stále volba předsedy, nicméně ze Svobodova tábora již zaznívají jména nových místopředsedů.

Svobodovi spojenci by ve vedení pražské občanské demokracie rádi viděli předsedu ODS v Praze 5 Zdeňka Zajíčka, místostarostu v Praze 9 Tomáše Portlíka a starostu Prahy 4 Pavla Horálka.

Dalšími jmény na seznamu Svobodových podporovatelů jsou nový předseda zastupitelského klubu Ondřej Pecha z Prahy 3 a poslankyně Jana Černochová za Prahu 2.

Svobodova opozice prozatím o případných protikandidátech mlčí a drží linii "volí se jen předseda".

V současnosti pražské ODS z pozice místopředsedů vládnou ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, náměstek na ministerstvu obrany a za doby společné vlády se sociálními demokraty předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek, starosta z Prahy 15 Pavel Klega a Svobodův náměstek Josef Nosek.

autor: Martina Machová | 26. 1. 2012 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama