Svoboda jde do boje o šéfa ODS v Praze s 12 nominacemi

Martina Machová Martina Machová
26. 1. 2012 22:00
Pražská ODS uzavřela dvoutýdenní maraton nominačních sněmů
Dosavadní místopředsedové pražské ODS Bohuslav Svoboda a Rudolf Blažek
Dosavadní místopředsedové pražské ODS Bohuslav Svoboda a Rudolf Blažek | Foto: Jan Langer

Praha - Občanští demokraté v hlavním městě během čtvrtečního večera uzavřeli dvoutýdenní maraton nominačních sněmů, na nichž rozhodují o novém vedení vlivné pražské organizace.

Poslední kola stranických primárek se odehrála na Praze 4, 6, 7, a 15. Kdo skutečně stane ve vedení důležité organizace straníci rozhodnou v pondělí na regionálním sněmu.

Volební klání uvnitř pražské ODS spustila rezignace jejího dosavadního předsedy Borise Šťastného, který ji oznámil poté, co se mu koncem loňského roku vymklo z rukou dění kolem vlády na pražském magistrátě.

O jeho místo se nato přihlásil vítěz radničního klání - primátor Prahy Bohuslav Svoboda. A ten nyní míří k vytyčenému cíli. Stranické primárky pro něj skončily s 12 nominacemi a je favoritem předsednické volby.

Čtvrtečního večera navíc naznačil, že jeho tažení mezi přední politiky ODS s vysokou pravděpodobností nezhatí ani jeho protikandidát z konkurenčního tábora někdejší radní a exposlanec Jiří Janeček.

Ten získal podporu jen od své domovské organizace na Praze 11. Pro úplnost - Praha 10, další z oblastí, která se řadí k Svobodově opozici, nedala nominaci na předsedu nikomu. Zvolila strategii, že podpořila jen dva straníky ze Svobodova tábora, a to Janu Černochovou a Pavla Horálka. Úplně bez nominací skončil sněm na Praze 7.

Jiří Janeček
Jiří Janeček | Foto: www.jirijanecek.cz

Rozehraná partie uvnitř pražské ODS se ovšem netýká jen nového lídra. Po čistce na magistrátě a v městských firmách se schyluje i ke klíčovému souboji o celé vedení této stranické buňky.

Nominace z oblastí totiž jasně hovoří o tom, že Svobodovo tažení do čela pražské ODS provází i snaha o jeho celkovou obměnu.

Jediným bodem regionálního sněmu, na němž se má o novém lídrovi rozhodnout, je sice stále volba předsedy, nicméně ze Svobodova tábora již zaznívají jména nových místopředsedů.

Svobodovi spojenci by ve vedení pražské občanské demokracie rádi viděli předsedu ODS v Praze 5 Zdeňka Zajíčka, místostarostu v Praze 9 Tomáše Portlíka a starostu Prahy 4 Pavla Horálka.

Dalšími jmény na seznamu Svobodových podporovatelů jsou nový předseda zastupitelského klubu Ondřej Pecha z Prahy 3 a poslankyně Jana Černochová za Prahu 2.

Svobodova opozice prozatím o případných protikandidátech mlčí a drží linii "volí se jen předseda".

V současnosti pražské ODS z pozice místopředsedů vládnou ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, náměstek na ministerstvu obrany a za doby společné vlády se sociálními demokraty předseda zastupitelského klubu Rudolf Blažek, starosta z Prahy 15 Pavel Klega a Svobodův náměstek Josef Nosek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy