Svalovci jdou opět na radnici. Tentokrát se oblékneme tak, aby se nás nebáli, říkají

Radek Dragoun Radek Dragoun
14. 1. 2020 13:00
Skupina převážně svalnatých a holohlavých mužů, která upoutala pozornost, když v prosinci dorazila na jednání zastupitelstva Prahy 1, se na něm znovu objeví v úterý, kdy by měla skončit koalice vedená starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 sobě). Jejich šéf Petr Bauer prohlásil, že tentokrát udělají všechno pro to, aby nepůsobili jako mafiáni nebo že důvodem jejich návštěvy je někoho zastrašovat.
Předseda sdružení Poho Petr Bauer na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1.
Předseda sdružení Poho Petr Bauer na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1. | Foto: Praha 1

Úterní návštěva členů spolku Poho, který sdružuje provozovatele a zaměstnance v pohostinství v centru Prahy, by měla být výrazně odlišná od té prosincové, kdy rovněž dorazili na jednání zastupitelstva Prahy 1. Tehdy se jednalo o skupinu zhruba padesáti urostlých, svalnatých mužů, z nichž řada měla na sobě tmavé sportovní oblečení.

Předseda spolku Petr Bauer nyní tvrdí, že skupina udělá všechno pro to, aby v očích některých radních nevzbuzovala obavy. Členové spolku se sice na prosincovém jednání nijak neprojevovali, podle starosty Čižinského šlo ale o zastrašovací praktiky, které patří hluboko do mafiánské minulosti.

"Přijdeme v mnohem menším počtu než minule, aby se pan Čižinský nebál, že jsme nějací gauneři," vysvětluje Bauer, podle kterého z jím vedeného spolku dorazí asi deset lidí. "Snažili jsme se zvolit takové řešení, aby to pana Čižinského neuráželo, aby se nemusel bát a aby o nás nikdo nepsal, že jsme nátlaková organizace," vysvětluje Bauer.

Tentokrát by tak ve skupině měly být i ženy, které v centru metropole pracují jako servírky. Změní se také vizáž urostlých mužů. "Nevím proč, jestli jsou teda tepláky zakázané, ale poprosil jsem je, aby se slušně oblékli. Budou mít košile a džíny. Reaguji na všechno, co bylo použito proti nám. Snažím se, abychom tabulkově zapadali do profilu občana Prahy 1," říká Bauer.

Spolek chce žádat od starosty omluvu

Na úterním mimořádném jednání zastupitelstva Prahy 1 se bude projednávat odvolání starosty Pavla Čižinského a zbývajících radních a volba nového vedení městské části. Bauer by rád k některému z projednávaných bodů vystoupil s interpelací na starostu Čižinského. Bude požadovat omluvu za jeho výroky, ve kterých spolek Poho obvinil z toho, že na prosincovém jednání přišli některé zastupitele zastrašovat. Redakce Aktuálně.cz se na Čižinského obrátila s tím, jestli zvažuje omluvu, do vydání textu však nereagoval. 

Členové spolku Poho na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1
Členové spolku Poho na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1 | Foto: Praha 1

Radní David Skála (Praha 1 sobě) po prosincovém jednání prohlásil, že přestože se skupina chovala slušně a jednání nijak nenarušovala, měl z jejich přítomnosti stísněný pocit. Politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity, který se zaměřuje na politický extremismus, akci rovněž odsoudil. "Takovýhle typ hromadného příchodu lidí, kteří všichni vypadají jako mladí sportovci, prostě vždycky evokuje určitý nátlak, o kterém si myslím, že do standardní politiky prostě nepatří," prohlásil Charvát.

Předseda spolku Bauer tehdejší i nynější návštěvu jednání zastupitelstva vysvětluje tím, že provozovatelé a zaměstnanci restaurací chtějí jen podpořit zánik stávající koalice. Vadí jim plánovaný krok radnice Prahy 1, která požadovala kvůli častému rušení nočního klidu, aby po desáté hodině večerní nebylo povolené mít otevřené předzahrádky. Od nové koalice si slibují, že bude k jejich podnikání shovívavější.

Stávající místostarosta Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN), který by se měl po úterním jednání zastupitelstva stát starostou, má skutečně na zákaz podobný pohled jako spolek Poho. Podle něj je namístě se vypořádat s problémovými provozovateli a ne zahrádky po desáté večerní plošně zavírat.

Ani Praha 1 sobě však nechtěla zahrádky v noci úplně zakázat. Byl by to pouze počáteční stav. Poté, co by plošný zákaz začal platit, by si mohli jednotliví provozovatelé požádat o výjimku. Tam, kde by nedocházelo k rušení místních obyvatel, by lidé na předzahrádkách mohli popíjet i v noci.

Čižinský: Hrozí návrat starých struktur, je to podraz, šlápl jsem na hejno kuřích ok

Opozice káže vodu a pije víno, trestně stíhaný Babiš jim vadí, ale trestně stíhaní zastupitelé, kteří míří do rady ne, tvrdí starosta Prahy 1. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy