Svalovci jdou opět na radnici. Tentokrát se oblékneme tak, aby se nás nebáli, říkají

Radek Dragoun Radek Dragoun
14. 1. 2020 13:00
Skupina převážně svalnatých a holohlavých mužů, která upoutala pozornost, když v prosinci dorazila na jednání zastupitelstva Prahy 1, se na něm znovu objeví v úterý, kdy by měla skončit koalice vedená starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 sobě). Jejich šéf Petr Bauer prohlásil, že tentokrát udělají všechno pro to, aby nepůsobili jako mafiáni nebo že důvodem jejich návštěvy je někoho zastrašovat.
Předseda sdružení Poho Petr Bauer na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1.
Předseda sdružení Poho Petr Bauer na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1. | Foto: Praha 1

Úterní návštěva členů spolku Poho, který sdružuje provozovatele a zaměstnance v pohostinství v centru Prahy, by měla být výrazně odlišná od té prosincové, kdy rovněž dorazili na jednání zastupitelstva Prahy 1. Tehdy se jednalo o skupinu zhruba padesáti urostlých, svalnatých mužů, z nichž řada měla na sobě tmavé sportovní oblečení.

Předseda spolku Petr Bauer nyní tvrdí, že skupina udělá všechno pro to, aby v očích některých radních nevzbuzovala obavy. Členové spolku se sice na prosincovém jednání nijak neprojevovali, podle starosty Čižinského šlo ale o zastrašovací praktiky, které patří hluboko do mafiánské minulosti.

"Přijdeme v mnohem menším počtu než minule, aby se pan Čižinský nebál, že jsme nějací gauneři," vysvětluje Bauer, podle kterého z jím vedeného spolku dorazí asi deset lidí. "Snažili jsme se zvolit takové řešení, aby to pana Čižinského neuráželo, aby se nemusel bát a aby o nás nikdo nepsal, že jsme nátlaková organizace," vysvětluje Bauer.

Tentokrát by tak ve skupině měly být i ženy, které v centru metropole pracují jako servírky. Změní se také vizáž urostlých mužů. "Nevím proč, jestli jsou teda tepláky zakázané, ale poprosil jsem je, aby se slušně oblékli. Budou mít košile a džíny. Reaguji na všechno, co bylo použito proti nám. Snažím se, abychom tabulkově zapadali do profilu občana Prahy 1," říká Bauer.

Spolek chce žádat od starosty omluvu

Na úterním mimořádném jednání zastupitelstva Prahy 1 se bude projednávat odvolání starosty Pavla Čižinského a zbývajících radních a volba nového vedení městské části. Bauer by rád k některému z projednávaných bodů vystoupil s interpelací na starostu Čižinského. Bude požadovat omluvu za jeho výroky, ve kterých spolek Poho obvinil z toho, že na prosincovém jednání přišli některé zastupitele zastrašovat. Redakce Aktuálně.cz se na Čižinského obrátila s tím, jestli zvažuje omluvu, do vydání textu však nereagoval. 

Členové spolku Poho na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1
Členové spolku Poho na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1 | Foto: Praha 1

Radní David Skála (Praha 1 sobě) po prosincovém jednání prohlásil, že přestože se skupina chovala slušně a jednání nijak nenarušovala, měl z jejich přítomnosti stísněný pocit. Politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity, který se zaměřuje na politický extremismus, akci rovněž odsoudil. "Takovýhle typ hromadného příchodu lidí, kteří všichni vypadají jako mladí sportovci, prostě vždycky evokuje určitý nátlak, o kterém si myslím, že do standardní politiky prostě nepatří," prohlásil Charvát.

Předseda spolku Bauer tehdejší i nynější návštěvu jednání zastupitelstva vysvětluje tím, že provozovatelé a zaměstnanci restaurací chtějí jen podpořit zánik stávající koalice. Vadí jim plánovaný krok radnice Prahy 1, která požadovala kvůli častému rušení nočního klidu, aby po desáté hodině večerní nebylo povolené mít otevřené předzahrádky. Od nové koalice si slibují, že bude k jejich podnikání shovívavější.

Stávající místostarosta Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN), který by se měl po úterním jednání zastupitelstva stát starostou, má skutečně na zákaz podobný pohled jako spolek Poho. Podle něj je namístě se vypořádat s problémovými provozovateli a ne zahrádky po desáté večerní plošně zavírat.

Ani Praha 1 sobě však nechtěla zahrádky v noci úplně zakázat. Byl by to pouze počáteční stav. Poté, co by plošný zákaz začal platit, by si mohli jednotliví provozovatelé požádat o výjimku. Tam, kde by nedocházelo k rušení místních obyvatel, by lidé na předzahrádkách mohli popíjet i v noci.

Čižinský: Hrozí návrat starých struktur, je to podraz, šlápl jsem na hejno kuřích ok

Opozice káže vodu a pije víno, trestně stíhaný Babiš jim vadí, ale trestně stíhaní zastupitelé, kteří míří do rady ne, tvrdí starosta Prahy 1. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy