Svalovci jdou opět na radnici. Tentokrát se oblékneme tak, aby se nás nebáli, říkají

Radek Dragoun Radek Dragoun
14. 1. 2020 13:00
Skupina převážně svalnatých a holohlavých mužů, která upoutala pozornost, když v prosinci dorazila na jednání zastupitelstva Prahy 1, se na něm znovu objeví v úterý, kdy by měla skončit koalice vedená starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 sobě). Jejich šéf Petr Bauer prohlásil, že tentokrát udělají všechno pro to, aby nepůsobili jako mafiáni nebo že důvodem jejich návštěvy je někoho zastrašovat.
Předseda sdružení Poho Petr Bauer na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1.
Předseda sdružení Poho Petr Bauer na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1. | Foto: Praha 1

Úterní návštěva členů spolku Poho, který sdružuje provozovatele a zaměstnance v pohostinství v centru Prahy, by měla být výrazně odlišná od té prosincové, kdy rovněž dorazili na jednání zastupitelstva Prahy 1. Tehdy se jednalo o skupinu zhruba padesáti urostlých, svalnatých mužů, z nichž řada měla na sobě tmavé sportovní oblečení.

Předseda spolku Petr Bauer nyní tvrdí, že skupina udělá všechno pro to, aby v očích některých radních nevzbuzovala obavy. Členové spolku se sice na prosincovém jednání nijak neprojevovali, podle starosty Čižinského šlo ale o zastrašovací praktiky, které patří hluboko do mafiánské minulosti.

"Přijdeme v mnohem menším počtu než minule, aby se pan Čižinský nebál, že jsme nějací gauneři," vysvětluje Bauer, podle kterého z jím vedeného spolku dorazí asi deset lidí. "Snažili jsme se zvolit takové řešení, aby to pana Čižinského neuráželo, aby se nemusel bát a aby o nás nikdo nepsal, že jsme nátlaková organizace," vysvětluje Bauer.

Tentokrát by tak ve skupině měly být i ženy, které v centru metropole pracují jako servírky. Změní se také vizáž urostlých mužů. "Nevím proč, jestli jsou teda tepláky zakázané, ale poprosil jsem je, aby se slušně oblékli. Budou mít košile a džíny. Reaguji na všechno, co bylo použito proti nám. Snažím se, abychom tabulkově zapadali do profilu občana Prahy 1," říká Bauer.

Spolek chce žádat od starosty omluvu

Na úterním mimořádném jednání zastupitelstva Prahy 1 se bude projednávat odvolání starosty Pavla Čižinského a zbývajících radních a volba nového vedení městské části. Bauer by rád k některému z projednávaných bodů vystoupil s interpelací na starostu Čižinského. Bude požadovat omluvu za jeho výroky, ve kterých spolek Poho obvinil z toho, že na prosincovém jednání přišli některé zastupitele zastrašovat. Redakce Aktuálně.cz se na Čižinského obrátila s tím, jestli zvažuje omluvu, do vydání textu však nereagoval. 

Členové spolku Poho na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1
Členové spolku Poho na prosincovém jednání zastupitelstva Prahy 1 | Foto: Praha 1

Radní David Skála (Praha 1 sobě) po prosincovém jednání prohlásil, že přestože se skupina chovala slušně a jednání nijak nenarušovala, měl z jejich přítomnosti stísněný pocit. Politolog Jan Charvát z Karlovy univerzity, který se zaměřuje na politický extremismus, akci rovněž odsoudil. "Takovýhle typ hromadného příchodu lidí, kteří všichni vypadají jako mladí sportovci, prostě vždycky evokuje určitý nátlak, o kterém si myslím, že do standardní politiky prostě nepatří," prohlásil Charvát.

Předseda spolku Bauer tehdejší i nynější návštěvu jednání zastupitelstva vysvětluje tím, že provozovatelé a zaměstnanci restaurací chtějí jen podpořit zánik stávající koalice. Vadí jim plánovaný krok radnice Prahy 1, která požadovala kvůli častému rušení nočního klidu, aby po desáté hodině večerní nebylo povolené mít otevřené předzahrádky. Od nové koalice si slibují, že bude k jejich podnikání shovívavější.

Stávající místostarosta Petr Hejma (My, co tady žijeme / STAN), který by se měl po úterním jednání zastupitelstva stát starostou, má skutečně na zákaz podobný pohled jako spolek Poho. Podle něj je namístě se vypořádat s problémovými provozovateli a ne zahrádky po desáté večerní plošně zavírat.

Ani Praha 1 sobě však nechtěla zahrádky v noci úplně zakázat. Byl by to pouze počáteční stav. Poté, co by plošný zákaz začal platit, by si mohli jednotliví provozovatelé požádat o výjimku. Tam, kde by nedocházelo k rušení místních obyvatel, by lidé na předzahrádkách mohli popíjet i v noci.

Čižinský: Hrozí návrat starých struktur, je to podraz, šlápl jsem na hejno kuřích ok

Opozice káže vodu a pije víno, trestně stíhaný Babiš jim vadí, ale trestně stíhaní zastupitelé, kteří míří do rady ne, tvrdí starosta Prahy 1. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy