Velké SUV je v Praze k ničemu, vzkazuje magistrát ve videu. Nevejde se do ulic a není z něj vidět

Jan Menšík
19. 5. 2017 16:52
Zdroj foto: Portál Praha Zdroj foto: Portál Praha
Magistrát zveřejnil video, v němž upozorňuje na to, že jezdit po Praze velkými auty typu SUV je nesmyslné. Video ukazuje, jak jsou tato pseudoterénní auta ve městě nepraktická - v úzkých ulicích není kde zaparkovat, navíc je z takového vozu horší výhled. Na sociálních sítích video rozpoutalo poměrně obsáhlou diskuzi, ve které se objevuje také mnoho kritických hlasů.
Po Praze v SUV | Video: Portál Praha

Praha - Řidič ve velkém SUV snaží poměrně dlouhou dobu najít parkovací místo v centru Prahy. Když ho konečně najde, zjistí, že se do mezery nevejde, a celé hledání začíná od znova. Za ním vyčkává malé auto, které do mezery bez obtíží zaparkuje. Celou dobu na něj přitom čeká přítelkyně, kterou marné vyhlížení přestane brzo bavit a jde místo toho na kávu s cyklistou.

Video s názvem Po Praze v SUV, které zveřejnil magistrátní projekt Čistou stopou Prahou, rozpoutalo debatu na internetu, ale i mimo něj. Jeho cílem bylo podle koordinátorky projektu Sylvy Švihelové donutit lidi přemýšlet nad dopravou ve městě. "Chtěli jsme rozpoutat diskuzi a ukázat lidem fakta vázající se k SUV. Hlavní zpráva bylo to, že když si budete kupovat auto, zamyslete se nad tím, jak velké auto potřebujete," uvedla Švihelová. 

"Nechceme nikomu nic nakazovat a nemyslíme si, že ten kdo má takové auto, je hloupý. Snažíme se to ukázat z druhé strany. Jsou to velká auta, mají větší emise a z některých typů těch aut je špatně vidět," řekla Švihelová, která odkazuje také k malému dítěti ve videu, jež nejde z okýnka SUV vidět. 

Negativní reakce tvůrci neřeší, jelikož podle nich často nejsou podstatné. "To, že někdo napíše, že chlap neumí zaparkovat, nemá s tou myšlenkou videa nic společného," dodala.

Projekt Čistou stopou Prahou spustil magistrát loni a snaží se pomocí kampaní a různých videí přimět lidi k ekologičtějšímu smýšlení. Pro dopravu po městě doporučuje kola, hromadnou dopravu či chůzi. V minulosti natočili například video, jak správně zamknout kolo, nebo poukazovali na to, že zbytečné emise při čekání v autě s nastartovaným motorem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy