Stropnický je ve vedení Prahy nepřijatelný, tvrdí Starostové

ČTK ČTK
7. 11. 2014 13:36
Trojkoalice potvrdila Matěje Stropnického jako kandidáta na náměstka. Podle STAN je ale moc levicový.
Matěj Stropnický.
Matěj Stropnický. | Foto: DVTV

Praha - Ve vedení Prahy by měl jako náměstek primátora usednout bývalý místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický. Jako kandidáta jej potvrdil zastupitelský klub Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Sdělil to předseda pražské KDU-ČSL a kandidát na post pražského radního Jan Wolf. Starostové se ale proti Stropnické nominaci bouří. Vadí jim, že by v radě chyběl lídr trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

V Praze jednají o společné vládě ve volbách vítězné ANO, ČSSD a Trojkoalice. "Pan Stropnický pro nás není přijatelný jako náměstek. Byl by nejvýše postaveným členem Trojkoalice a zastupoval by ji navenek. To odmítáme,“ uvedla pro server Echo24.cz předsedkyně pražských Starostů Jana Plamínková. Dodala, že Stropnického názory jsou moc levicové.

Stropnický post v radě získal namísto předsedy pražské SZ a lídra Trojkoalice Petra Štěpánka. Ten se totiž s největší pravděpodobností stane starostou Prahy 4. Ve vedení města bude mít Stropnický na starosti územní rozvoj.

Po říjnových volbách Stropnický původně aspiroval na post starosty Prahy 3, jeho sdružení Žižkov (nejen) sobě (ŽnS) tu vyhrálo volby se ziskem 27,29 procenta hlasů. Na koalici se ale nakonec dohodla ve volbách druhá TOP 09 společně s ODS, ČSSD a Volbou pro město. ŽnS tak skončilo v opozici.

Kritika podle Stropnického není odůvodněná. "Jsem vázán programem, kterým jsme vázáni všichni stejně. Jestli není možné, že voliči takto demokraticky rozhodnou a že klub následně moji nominaci potvrdí tajnou volbou, pak je potřeba bavit se se zástupci STAN, jaké je jejich chápání demokracie,“ řekl pro Echo24.cz.

Své náměstky mají na magistrátu vybrány rovněž ANO a ČSSD. Za hnutí ANO bude v radě jako náměstkyně primátora Eva Kislingerová, sociální demokraté vybrali místopředsedu pražské ČSSD Petra Dolínka. V jedenáctičlenné radě na magistrátu bude mít hnutí ANO pět mandátů, ČSSD a Trojkoalice pak obsadí po třech místech.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Česká pirátská strana získala stejně jako KSČM čtyři křesla.

 

Právě se děje

Další zprávy