Strážník udusil psa, dostal podmínku a přišel o práci

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2015 16:38
Policista kontroloval skupinu lidí se psy, jednoho pak bezdůvodně napadl a dalšího psa pak udusil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Za usmrcení psa bezdomovců při služebním zákroku uložil pražský městský soud strážníkovi Jiřímu Štěpinovi podmíněný trest 1,5 roku s tříletou zkušební dobou a tříletý zákaz v bezpečnostních sborech či u městské policie.

Verdikt, který muže i napodruhé uznal vinným ze zneužití pravomoci a z týrání zvířat, je pravomocný.

Odvolací senát se musel k případu vrátit poté, co jeho původní odsuzující rozsudek zrušil Nejvyšší soud.

"Odborník ze státního veterinárního ústavu podrobně popsal, že pes trpěl a že to bylo zapříčiněno jednáním obžalovaného, který mu pevně oběma rukama stiskl tlamu, a zabránil mu tak v dýchání," uvedl předseda senátu Vladimír Cvetler.

Veterinář Ivan Nágl soudcům vysvětlil, že pes měl v tu chvíli zvýšenou potřebu přívodu kyslíku. Organismus zvířete se totiž zahřál, protože pes předtím intenzivně štěkal, bál se, byl už starší, dobře živený a měl hustou srst.

Jednoho psa bezdůvodně nakopl

Incident se stal v červnu 2012 v Praze 4. Dvoučlenná hlídka městských strážníků tehdy vyjela k supermarketu, kde u popelnic popíjela víno skupina lidí a mezi nimi volně pobíhali psi.

Policisté majitelům nařídili, aby si zvířata vzali na vodítka, což udělali. Štěpina pak mezi psy přišel a menšího z nich bezdůvodně nakopl.

Vzápětí jej větší fena, kříženec labradora a německého ovčáka, kousla do nohy.

Strážník zvíře udusil

Strážník se poté na zvíře vrhl a v následujících pěti minutách ho udusil. Počínal si tak v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, protože fenka ho bezprostředně neohrožovala. Podle rozsudku jí způsobil nadměrné fyzické i psychické útrapy.

Štěpina vinu odmítal. Část znalců se ho zastala s tím, že zvíře mohl nechtěně zabít jeho majitel, když se psa snažil taháním a škubáním za vodítko vyprostit ze strážníkova sevření.

Soud však v úterý tyto posudky označil za nepřesvědčivé. Kamerový záznam z místa incidentu ukázal, že majitel byl u psa maximálně 20 vteřin, a veterinář už dříve uvedl, že za tak krátkou dobu škrcení vodítkem by fenka neuhynula.

Dostal mírnější trest

Proti Štěpinovi svědčily i výpovědi lidí, kteří jeho jednání viděli.

Soudy Štěpinu původně potrestaly dvouletou podmínkou a čtyřletým zákazem činnosti. Strážník se ale úspěšně dovolal k Nejvyššímu soudu, který ve věci nakázal doplnit dokazování. Odvolací senát nyní uložil trest o něco mírnější, protože přihlédl k tomu, že od spáchání činu uplynula delší doba.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kvůli koronaviru začne SP v sjezdovém lyžování o týden dřív

Světový pohár ve sjezdovém lyžování začne tradičními obřími slalomy v Söldenu o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou na ledovci v Rakousku 17. října, muži o den později. Změnu už schválila Mezinárodní lyžařská federace.

"Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů a zajistit ubytování tak, aby to odpovídalo regulím," zdůvodnili změnu termínu rakouští pořadatelé.

Je pravděpodobné, že kvůli koronaviru bude výrazně omezen počet diváků. Po závodech v Söldenu by měl seriál pokračovat až koncem listopadu ve finském Levi, poté by se měl přesunout na severoamerický kontinent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy