Strážník udusil psa, dostal podmínku a přišel o práci

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2015 16:38
Policista kontroloval skupinu lidí se psy, jednoho pak bezdůvodně napadl a dalšího psa pak udusil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Za usmrcení psa bezdomovců při služebním zákroku uložil pražský městský soud strážníkovi Jiřímu Štěpinovi podmíněný trest 1,5 roku s tříletou zkušební dobou a tříletý zákaz v bezpečnostních sborech či u městské policie.

Verdikt, který muže i napodruhé uznal vinným ze zneužití pravomoci a z týrání zvířat, je pravomocný.

Odvolací senát se musel k případu vrátit poté, co jeho původní odsuzující rozsudek zrušil Nejvyšší soud.

"Odborník ze státního veterinárního ústavu podrobně popsal, že pes trpěl a že to bylo zapříčiněno jednáním obžalovaného, který mu pevně oběma rukama stiskl tlamu, a zabránil mu tak v dýchání," uvedl předseda senátu Vladimír Cvetler.

Veterinář Ivan Nágl soudcům vysvětlil, že pes měl v tu chvíli zvýšenou potřebu přívodu kyslíku. Organismus zvířete se totiž zahřál, protože pes předtím intenzivně štěkal, bál se, byl už starší, dobře živený a měl hustou srst.

Jednoho psa bezdůvodně nakopl

Incident se stal v červnu 2012 v Praze 4. Dvoučlenná hlídka městských strážníků tehdy vyjela k supermarketu, kde u popelnic popíjela víno skupina lidí a mezi nimi volně pobíhali psi.

Policisté majitelům nařídili, aby si zvířata vzali na vodítka, což udělali. Štěpina pak mezi psy přišel a menšího z nich bezdůvodně nakopl.

Vzápětí jej větší fena, kříženec labradora a německého ovčáka, kousla do nohy.

Strážník zvíře udusil

Strážník se poté na zvíře vrhl a v následujících pěti minutách ho udusil. Počínal si tak v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, protože fenka ho bezprostředně neohrožovala. Podle rozsudku jí způsobil nadměrné fyzické i psychické útrapy.

Štěpina vinu odmítal. Část znalců se ho zastala s tím, že zvíře mohl nechtěně zabít jeho majitel, když se psa snažil taháním a škubáním za vodítko vyprostit ze strážníkova sevření.

Soud však v úterý tyto posudky označil za nepřesvědčivé. Kamerový záznam z místa incidentu ukázal, že majitel byl u psa maximálně 20 vteřin, a veterinář už dříve uvedl, že za tak krátkou dobu škrcení vodítkem by fenka neuhynula.

Dostal mírnější trest

Proti Štěpinovi svědčily i výpovědi lidí, kteří jeho jednání viděli.

Soudy Štěpinu původně potrestaly dvouletou podmínkou a čtyřletým zákazem činnosti. Strážník se ale úspěšně dovolal k Nejvyššímu soudu, který ve věci nakázal doplnit dokazování. Odvolací senát nyní uložil trest o něco mírnější, protože přihlédl k tomu, že od spáchání činu uplynula delší doba.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy