Stavbu komerčního centra Sparty na Letné magistrát hájí

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 5. 2014 7:15
Investor učinil ústupky a celý projekt předělal podle našich připomínek, říká Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Galerie Sparta
Galerie Sparta | Foto: Pelčák a partner architekti

Praha - Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) si stojí za svojí podporou víceúčelového centra, které chce v těsné blízkosti svého stadionu na Letné stavět fotbalová Sparta. Kritici se přitom obávají, že spolu s dalšími plánovanými projekty přivede do dosud klidné čtvrti dopravu, kterou měl odvést tunel Blanka.

„Obchod je jedním ze základních důvodů vzniku měst, do města ze své podstaty patří a není správné jej umisťovat na periferii Prahy,“ hájí projekt  mluvčí IPR Marek Vácha. Polyfunkční budova vedle stadionu Sparty je podle něj umístěna v lokalitě, která nabízí dostatečnou dopravní kapacitu.

IPR již dříve ve vydaném stanovisku projekt ocenil a jako hlavní přednost uvedl to, že zakrývá vjezd do tunelu Blanka.

A tři patra pro ubytování

Zatímco samotná Sparta odmítá připravovaný projekt komentovat, IPR poskytl nové vizualizace projektu. Ty jsou prý výrazně upravené proti původnímu návrhu, který Sparta předložila se žádostí o vyjádření.

„IPR Praha v roli účastníka řízení aktivně s investorem o podobě projektu komunikoval. Výsledkem debat s investorem je výrazná úprava studie,“ uvádí Vácha. Poukázal například na to, že vjezd pro zásobování se přemístil z třídy Milady Horákové do boční ulice.

„IPR Praha také v průběhu řízení přesvědčil investora k zapojení prostor pro ubytování,“ podotýká Vácha. Aktuální verze tak počítá s tím, že horní tři patra budou sloužit k ubytování.

„Jsou to jen kosmetické změny. Podstata, že se do toho místa přivádí doprava, kterou měl přitom tunel Blanka odvést, zůstává,“ reaguje ředitel Ústavu pro dějiny umění Karlovy univerzity Richard Biegel, který je současně jednatelem Klubu za starou Prahu.

Spustí se lavina

Podle něj hrozí ještě jedno nebezpečí: že poté, co město na Letnou pustí podle jeho slov monolitní, výrazně předimenzovanou stavbu, se spustí další komerční projekty. Těžko se už zachrání dosavadní charakter vilové čtvrti se zelení.

„IPR přistoupilo na hru investora, který to velké obchodní centrum maskuje nápisem galerie. Ale ta hmota, to poškození charakteru čtvrti zůstává,“ dodává Biegel, podle něhož měla IPR nejdříve nechat zpracovat koncepci budoucí podoby celé Letné.

„Budova je umístěna v těsné návaznosti na Pražský okruh, což minimalizuje vliv na zatížení Letné dopravou,“ reaguje Vácha na Biegelovy obavy.

„Letenská pláň je koncipovaná jako volné prostranství a má mít ohraničenou a srozumitelnou urbanistickou formu. Navrhovaná budova dotvoří severní hranu letenského parku a zároveň otevře veřejnosti dosud nepřístupnou oblast soukromého areálu, který AC Sparta Praha z hygienických důvodů nevyužívá,“ hájí navrhovanou podobu Vácha s tím, že vedle služeb bude vybudována veřejně průchozí ulice mezi stadionem a polyfunkčním domem, která nově propojí třídu Milady Horákové a ulici Nad Královskou oborou.

Investor stále mlčí

Paradoxně tím, kdo mlčí, je samotný investor – tedy fotbalová Sparta. „V tuto chvíli to komentovat nebudeme,“ uvádí mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

A nechtěl se ani vyjádřit k možnému datu zahájení stavby či sumě, kterou by komplex o rozloze 15 000 metrů měl stát.

Sparta má přitom problémy s pozemky, na nichž chce stavět. Před lety je sice koupila od státu, ale soud následně řekl, že kupní cena 20 milionů byla nedostatečná a stát na transakci tratil 178 milionů korun. Stát následně podal žalobu o jejich vydání či doplacení, a pozemky jsou tak nyní do skončení sporu zablokované.

V jakém stavu spor o pozemky je, ale ani jedna strana nechce říct. „Probíhají mimosoudní jednání se státem, kdy jsme se zavázali, že ta jednání komentovat nebudeme,“ uvedl Kasík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

před 1 hodinou

V Krkonoších stoupá lavinové nebezpečí, ve středu může vystoupat na třetí stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení v minulých dnech má stoupající tendenci, ve středu by mohlo stoupnout z druhého na třetí stupeň z pětibodové škály, informovala v úterý na webu Horská služba Krkonoše. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou.

Na hřebenech Krkonoš je 60 až 100 centimetrů sněhu, v úterý stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. "Za posledních 24 hodin napadlo na hřebenech 20 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Více sněhu je uloženo na závětrných svazích severovýchodních až jihozápadních směrů v odtrhových zónách a ve žlabech. "Zde se mohou vyskytnout laviny deskové z navátého sněhu.Ve sněhové pokrývce se začínají tvořit hranaté krystaly, a to zejména na severních a stinných svazích. Testy stability vykazují střední stabilitu. Během dne budou srážky sněhové v kombinaci se silným západním až severozápadním větrem," uvedl Dlouhý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy