Státní zástupkyně zrušila obvinění v kauze Opencard

ČTK ČTK
18. 2. 2011 10:17
Státní zástupkyně vyhověla stížnosti a zrušila usnesení o zahájení jeho trestního stíhání
Foto: Michal Štůsek

Praha - Státní zástupkyně vyhověla stížnosti obviněného v kauze Opencard a zrušila usnesení o zahájení jeho trestního stíhání jako nezákonné a neodůvodněné.

Protikorupční policie nedávno obvinila jednoho člověka z trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku, podle dozorové státní zástupkyně se však svým jednáním takového trestného činu nedopustil.

Prověřování kauzy bude podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová pokračovat.

Policisté začali projekt pražské karty Opencard prověřovat loni v únoru s podezřením na to, že se někteří zaměstnanci z pražského magistrátu a společnosti Haguess mohli dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Kauzou se začali zabývat na základě trestního oznámení bývalé zastupitelky Jany Ryšlinkové.

Karta Opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt ale především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy.

"Důvodem, který vedl státní zástupkyni k tomuto postupu, byla skutečnost, že předmětem údajné trestné činnosti obviněného - zaměstnance Magistrátu hl. m. Prahy, mělo být zadávání zakázek malého rozsahu na právní a projektové služby související s projektem Opencard, avšak státní zástupkyně neshledala v jednání této osoby takové porušení zákona o veřejných zakázkách, které by bylo možné posuzovat a kvalifikovat jako citovaný trestný čin," uvedla Zenklová.

Dozorová státní zástupkyně podle ní opakovaně policistům zdůrazňovala, že je nezbytné zaměřit se v prověřování na zadokumentování případné korupce a okolností týkajících se uzavírání velkých zakázek.

Policii tak v této souvislosti ukládala konkrétní pokyny, co má provést a jakým směrem se má prověřování ubírat. "Pokyny státní zástupkyně policejním orgánem v těchto směrech zatím odpovídajícím způsobem splněny nebyly," doplnila Zenklová.

 

Právě se děje

Další zprávy