Případ Opencard jde k soudu, obviněný je Hudeček i Svoboda

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 6. 2014 23:36
Obžaloba se týká deseti současných i bývalých radních pražského magistrátu, včetně exprimátora Svobody a primátora Hudečka.
Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda
Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státní zastupitelství podalo obžalobu na deset současných i bývalých radních pražského magistrátu v kauze Opencard. Případ tak míří k soudu.

"Státní zástupkyně akceptovala návrh policie a dnes podala obžalobu k soudu," potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Obžaloba se podle ní týká celkem 15 lidí. Kromě radních jsou mezi nimi i úředníci.

"Je to pokračování absurdního příběhu, kdy se kriminalizují lidé, kteří se snažili a snaží opencard řešit," řekl Aktuálně.cz nynější primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Za Hudečka se postavil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Je to očividná snaha očernit nejlepší zástupce, které v Praze máme," uvedl. Podle Schwarzenberga je až příliš nápadné, že návrh na obžalobu pražských radních v kauze opencard přišel těsně před rozhodujícím jednáním pražského výboru TOP 09 o složení kandidátek pro podzimní komunální volby.

Jeho předchůdce v primátorském křesle Bohuslav Svoboda se o podání obžaloby dozvěděl až od novinářů. "Nevím to a nepřekvapuje mě to, protože tuto informaci vždy vědí dříve média. Jsem rád, že se případ dostane k soudu a budeme se moci očistit," uvedl.

Pražští zastupitelé ČSSD vyzvali k odstoupení radní za TOP 09 Evu Vorlíčkovou. "Primátor Tomáš Hudeček slíbil, že pokud padne v této kauze obžaloba, radní Vorlíčková odstoupí. Pokud tedy k tomuto kroku nepřistoupí radní Vorlíčková sama, měl by ji primátor odvolat," uvedli sociálnědemokratičtí zastupitelé v tiskové zprávě.

Podle nich právě špatný postup Vorlíčkové, která měla na magistrátu na starosti oblast informačních technologií, vedl k obvinění Svobody, Hudečka a dalších osmi politiků.

Předvolební načasování?

Zajímavé je načasování obžaloby. Například Hudečkův advokát ji do datové schránky obdržel jen dvě hodiny před jednáním, na kterém má TOP 09 sestavovat konečnou podobu kandidátky pro podzimní komunální volby.

"To určitě není náhoda," tvrdí Hudeček.

Deset bývalých a současných radních pražského magistrátu za ODS a TOP 09 čelí podezření z porušení zákona v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess.

Politici údajně pochybili tím, že prodloužili kontrakt s Haguess (nyní už EMS) bez soutěže. Městu tak podle obžaloby vznikla škoda za zhruba 25 milionů korun. Radní se brání tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám. Všichni vinu odmítají.

Karta opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny. Projekt začal v době, kdy Prahu vedl Pavel Bém (ODS). Opencard vyvolala řadu podezření kvůli pochybnému způsobu přidělování zakázek. Kritizovaný projekt stál už nejméně 1,35 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy