reklama
 
 

Stát se stal hlavním vlastníkem zadluženého KCP

30. 12. 2013 11:17
Vedení města chce budovu v příštích letech modernizovat

Praha - Stát získal majoritu v zadluženém Kongresovém centru Praha (KCP). Z letošního rozpočtu uvolnil dvě miliardy korun, které musí KCP zaplatit do dubna 2014.

Pondělním Hospodářským novinám (HN) to řekl náměstek ministra financí Jan Gregor. Kongresové centrum doposud vlastnila Praha, která si ale s dluhem zděděným z minulosti nedokázala sama poradit. Pokud by jej vláda neuhradila, centrum by, podle vedení Prahy, zkrachovalo.

"Nic nebrání tomu, aby se stát stal majoritním akcionářem. Je to už jen otázka zápisu do obchodního rejstříku," uvedl Gregor.

Dluhy vznikly před třinácti lety, kdy si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky. Polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Další má, podle dohody mezi Prahou a ministerstvem financí, uhradit stát. Získá za to sedmdesát procent akcií Kongresového centra.

Radní hlavního města již na začátku října snížili jeho základní kapitál o 526,3 milionu korun na 880 milionů korun.

V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší tím, že bude investovat do modernizace budovy - v letech 2014 až 2017 to má být až 750 milionů korun. Následně se poměr vlastnictví ustálí na 55 procentech vlastněných státem a zbylých 45 procent by drželo město.

Centrum loni vykázalo zisk 61,1 milionu korun, v roce 2011 však hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

autor: ČTK | 30. 12. 2013 11:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama