Stát se stal hlavním vlastníkem zadluženého KCP

ČTK ČTK
30. 12. 2013 11:17
Vedení města chce budovu v příštích letech modernizovat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát získal majoritu v zadluženém Kongresovém centru Praha (KCP). Z letošního rozpočtu uvolnil dvě miliardy korun, které musí KCP zaplatit do dubna 2014.

Pondělním Hospodářským novinám (HN) to řekl náměstek ministra financí Jan Gregor. Kongresové centrum doposud vlastnila Praha, která si ale s dluhem zděděným z minulosti nedokázala sama poradit. Pokud by jej vláda neuhradila, centrum by, podle vedení Prahy, zkrachovalo.

"Nic nebrání tomu, aby se stát stal majoritním akcionářem. Je to už jen otázka zápisu do obchodního rejstříku," uvedl Gregor.

Dluhy vznikly před třinácti lety, kdy si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky. Polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Další má, podle dohody mezi Prahou a ministerstvem financí, uhradit stát. Získá za to sedmdesát procent akcií Kongresového centra.

Radní hlavního města již na začátku října snížili jeho základní kapitál o 526,3 milionu korun na 880 milionů korun.

V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší tím, že bude investovat do modernizace budovy - v letech 2014 až 2017 to má být až 750 milionů korun. Následně se poměr vlastnictví ustálí na 55 procentech vlastněných státem a zbylých 45 procent by drželo město.

Centrum loni vykázalo zisk 61,1 milionu korun, v roce 2011 však hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy