Stát prodává diplomatický komplex v pražské Troji

ČTK ČTK
15. 6. 2011 7:14
Údržba komlexu v "diplomatické čtvrti" je pro stát neúnosná. Prodává ho za 400 milionů
Jednou z dominant pražské čtvrti je Trojský zámek
Jednou z dominant pražské čtvrti je Trojský zámek | Foto: Wikipedie

Praha - Stát chce prodat Diplomatickou čtvrť v pražské Troji. Čeká, že za tento rozsáhlý komplex budov dostane téměř 400 milionů korun.

Pokud ministerstvo zahraničí najde kupce, půjde o jeden z největších letošních prodejů státního majetku. Informoval o tom Český rozhlas (ČRo).

Objekty prodává Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva. Důvodem je jejich finančně neúnosná a neefektivní údržba.

Komplex měli obývat diplomaté

Podle ČRo o budovu neměly zájem ostatní státní instituce, proto ji nyní mohou koupit soukromníci. Minimální cena je 395 milionů korun a nabídky na koupi areálu je nutné podat do 13. července.

Ministerstvo přitom počítá s tím, že pokud se nenajde zájemce, který by zaplatil aspoň uvedenou minimální částku, objekt neprodá. Pro současné nájemníky se zatím nemá nic změnit. Na nového majitele by přešly i tyto nájemní vztahy.

Komplex obytných domů je dílem architekta Jana Bočana, který ho umístil mezi Trojskou ulicí a Vltavu a při pohledu z ptačí perspektivy tvoří jakési písmeno X. Domy jsou bílé, prosklené a jakoby obemknuté v kleci z bíle natřených železných traverz.

Stát začal areál stavět v roce 1989 jako součást luxusní čtvrti, ve které si měli byty pronajímat zahraniční diplomaté. Stavba, vlastně jeho první fáze, byla dokončena v roce 1993.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v polovině devadesátých let zjistil, že kvůli nehospodárné realizaci stavby se náklady podstatně zvýšily. Skutečné náklady od počátku výstavby do konce září 1994, kdy však stavba nebyla ještě ukončena, dosáhly podle NKÚ 363 milionů korun. Připočteme-li k tomu inflaci, tak dnes vlastně stát prodává levněji, než předtím zaplatil, uvedl rozhlas.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy