Šťastný chce pražskou ODS rozložit, zaútočil primátor

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2011 16:08
Dva hlavní představitelé pražské ODS si přes média posílají vzkazy, kdo z nich víc škodí straně
Bohuslav Svoboda.
Bohuslav Svoboda. | Foto: Jan Langer

Praha - Slovní bitka mezi dvěma spolustraníky, primátorem hlavního města Bohuslavem Svobodou a šéfem pražské ODS Borisem Šťastným, pokračuje.

První muž magistrátu v pondělí obvinil Šťastného, že se snaží pražskou organizaci ODS rozložit.

V tiskovém prohlášení tak reagoval na výroky Šťastného v médiích z posledních dní. Spory mezi Svobodou a Šťastným jsou veřejným tajemství již několik měsíců. Zostřily se poté, co Svoboda bez jeho vědomí uzavřel koalici na pražské radnici s TOP 09.

"Vyjádření pana Šťastného pro sobotní vydání deníku Právo a nedělní vystoupení v pořadu Otázky Václava Moravce jednoznačně svědčí o tom, že je to právě pan předseda Šťastný, kdo se snaží za každou cenu dezintegrovat pražskou ODS," sdělil Svoboda, který je zároveň prvním místopředsedou ODS v Praze.

Vyjednávat tak, aby to "nedopadlo"

Šťastný vyjádření Svobody odmítl. Řekl, že se snaží o uklidnění situace a nechce Svobodovi "házet klacky pod nohy". "V zájmu pražské i celorepublikové ODS nabízím panu primátorovi ruku na usmířenou. Má plná podpora jemu, i přes jeho dnešní prohlášení, trvá," sdělil.

Šťastný v Právu uvedl, že měl signály o možném odchodu Svobody a jemu blízkých lidí do TOP 09. Primátor to v neděli důrazně popřel. Uvedl, že lidé z jeho blízkosti koaliční smlouvu podepsali na základě podpory ze svých oblastních sdružení. "I na základě této skutečnosti nechápu, co bychom já a ostatní členové pohledávali v TOP 09," poznamenal.

Svoboda dále Šťastného a jeho příznivce obvinil, že chtěli s TOP 09 vyjednávat tak, aby to "nedopadlo", a před Vánoci by pak byla obnovena staronová koalice s ČSSD.

"Veškeré indicie, které jsem měl k dispozici, nasvědčovaly tomu, že se počítalo se dvěma možnými scénáři: první verze počítala s tím, že primátorem by se stal Rudolf Blažek, a mně loajální zastupitelé za ODS by byli odstaveni ze svých funkcí. Druhá možná verze spočívala v tom, že mi bude nabídnuta primátorská funkce, ale budu v ´obklíčení jiných´ lidí ve funkcích náměstků a radních," uvedl Svoboda.

Šťastný před týdnem neočekávaně navrhl vypovědět dosavadní koalici s ČSSD. O budoucí spolupráci chtěl jednat s TOP 09, oficiální jednání svolal na čtvrteční odpoledne.

Svoboda jej ale předběhl a ve čtvrtek ráno překvapivě podepsal s TOP 09 koaliční smlouvu. Nejprve jej podpořila pouze část občanských demokratů, pod tlakem okolností se k nim ale přidali i ostatní.

 

Právě se děje

Další zprávy