Starosta skončil. Synovi dohodil byt, tvrdí neziskovka

Domácí Domácí
7. 3. 2012 13:20
Jiřího Palusku z Prahy 2 obvinila policie ze zneužití pravomoci veřejného činitele
Jiří Paluska
Jiří Paluska | Foto: ODS

Praha - Starosta Prahy 2 Jiří Paluska (ODS) ve středu rezignoval. Důvodem je obvinění policie, podle které zneužil své pravomoci veřejného činitele.

Trestní oznámení podala na Palusku loni v dubnu Transparency International (TIC).

Paluska řekl, že obvinění se týká výstavby půdních bytů v domě v Dittrichově ulici, svoji vinu odmítá.

Podle policie způsobil škodu tři miliony korun. Hrozí mu až deset let vězení. 

 

Byt dostal syn

Organizace na svém webu uvedla, že městská část na konci roku 2009 zveřejnila záměr pronajmout půdní prostory v několika domech:

"Metodou výběru nejvhodnějšího kandidáta byla veřejná soutěž, jejíž jednou podmínkou bylo dobudování bytové jednotky v rámci půdní vestavby výhradně na náklad budoucího nájemce bytové jednotky," stojí v trestním oznámení.

Výše investice do daného bytu byla jedním z kritérií při výběru budoucích nájemníků.

Nový nájemce měl bytovou jednotku svou investicí zhodnotit, místo toho minimálně v případě jednoho z bytů v domě Ditrichova 1943/22 nesla náklady na jeho dostavbu městská část.

"Hrubou stavbou, přestože se nejedná o termín definovaný právním předpisem, se dle ustálené stavební praxe nerozumí např. vnitřní a vstupní protipožární dveře, povrchy podlah (keramická dlažba, dřevěné lamely) a sádrokartonové podhledy," uvádí nezisková organizace v trestním oznámení.

V době, kdy měla být předána budoucímu nájemníkovi hrubá stavba, byl byt podle nich takřka dokončen.

Organizace má prý doklad, který prokazuje, že v bytě bydlel Paluskův syn Jiří.

TIC uvádí, že dům v Ditrichově ulici 1943/22 je navíc již zařazen do seznamu budov určených k prodeji nájemníkům bytů.

Rezignace pod tíhou obvinění

O Paluskově rezignaci informoval místostarosta Václav Vondrášek (ODS), který je nyní pověřen řízením radnice.

Zastupitelstvo podle něj na příštím zasedání zvolí nejdříve chybějícího člena rady a poté nového starostu. Termín zasedání zatím není znám.

"Bylo mi sděleno obvinění, tak si myslím, že takový člověk nemůže fungovat v čele městské části," vyjádřil se ke své rezignaci bývalý starosta.

Devětapadesátiletý Paluska ve funkci starosty působil od listopadu 2010, předtím byl místostarostou.

Exstarosta pravděpodobně nebude jedinou osobou, kterou policie obviní. 

"Z taktických důvodů nebudeme poskytovat žádné další informace, neboť okruh obviněných osob není dosud uzavřen," uvedla tisková mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Eva Kropáčová. 

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy