Vodu v Dejvicích kontaminovaly splašky střešovické nemocnice

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2015 18:09
Původně se předpokládalo, že se jednalo o slepé kanalizační rameno, ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace to ale nyní vyvrátil.
Voda v Dejvicích (ilustrační foto).
Voda v Dejvicích (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Vodu v pražských Dejvicích, kvůli které trpěly střevními problémy tisíce lidí, neznečistily splašky ze slepého kanalizačního ramene, jak se původně tvrdilo.

Podle ředitele společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Petra Mrkose to způsobil průsak z kanalizace mimo jiné ze střešovické nemocnice. Řekl to na čtvrtečním jednání zastupitelstva Prahy 6.

Přibližně 32 tisíc obyvatel Prahy 6 bylo bez pitné vody od 24. do 28. května. V Praze 6 onemocnělo 4144 lidí, z toho 33 skončilo na lůžku v nemocnici. Hygienici následně nařídili plošné očkování dětí proti žloutence typu A. Lékaři ve stanoveném termínu naočkovali 2269 ze zhruba 4000 dětí.

"Slepé rameno bylo odpojené, nemohlo být příčinou kontaminace," uvedl ředitel. PVK udělala řadu sedmimetrových sond a následným georadarovým průzkumem našla nestandardní křížení vodovodního a kanalizačního řadu.

"V místě křížení byl průsak odpadní vody do vodovodního potrubí," tvrdí Mrkos. Podle zákona přitom musí být kanalizační potrubí uloženo pod vodovodním. "Takové porušení norem jsme v Praze ještě nezaznamenali," uvedl.

Kanalizace z roku 1925

Kanalizace napojená mimo jiné na střešovickou nemocnici pochází z roku 1925, vodovod byl pod ni uložen v roce 1960. "O tom křížení nebyla žádná zmínka, ani v projektu, ani v žádných mapách," doplnil Mrkos.

Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka má nemocnice vlastní čistírnu odpadních vod, kontaminace infekční odpadní vodou nehrozila. Vodovod i kanalizace byly prý zřejmě poškozeny nedalekými stavebními prácemi, mimo jiné stavby tunelového komplexu Blanka a developerského projektu Royal Triangle. Stavaři to ale už dřív odmítli.

Voda byla podle Mrkose znečištěna v pátek 22. května. "Od odpoledních hodin kolovala v Dejvicích kontaminovaná voda," řekl. Vyhodnocení laboratorních testů trvalo 48 hodin. Pražská hygienička Zdeňka Jágrová zastupitelům oznámila, že první podezření na onemocnění dostali hygienici od lékařů v sobotu 23. května v pozdních večerních hodinách.

V průběhu nedělního dopoledne hygienici a PVK kontaktovali magistrát a policii. Jágrová i Mrkos odmítli vyjádření starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), který tvrdí, že o situaci magistrát informovala radnice.

Vše prověřuje speciální komise

Starosta ve čtvrtek zastupitelům řekl, že bude žádat prošetření situace kolem znečištěné vody a také smluv uzavřených s PVK a firmou Veolia. Podle Mrkose byla sestavena speciální vyšetřovací komise magistrátu, v níž usedli mimo jiné technici a odborníci ze zdravotnictví a hygieny.

Odstávka vody se podle dřívějších odhadů dotkla zhruba 32v000 lidí. Starosta dnes ale uvedl, že šlo o zhruba 18 000 obyvatel Prahy 6.

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Poškození lidé se hlásí o odškodnění, které vyplácejí PVK.

 

Právě se děje

Další zprávy