Starosta Prahy 5 splácí měsíčně úvěr 77 tisíc. Vydělávám čtyřikrát tolik, odmítá kritiky

Radek Nohl Radek Nohl
16. 9. 2015 17:22
Starosta Prahy 5 Radek Klíma se dostal pod vlnu kritiky. Politikům této městské části i vedení pražské TOP 09 musí vysvětlovat, jak splácí každý měsíc úvěr ve výši 77 tisíc korun. Klíma tvrdí, že jeho příjem je mnohokrát vyšší. A díky platu starosty, odměnám v dozorčích radách firem či pronájmu domu si vydělá stovky tisíc korun. Zelení ho však již tento pátek chtějí z postu odvolat.
Starosta Prahy 5 Radek Klíma.
Starosta Prahy 5 Radek Klíma. | Foto: ČTK

Praha - Starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) řeší další komplikace. Poté, co se mu rozpadla koalice a zastupitelé ze Strany zelených ho chtějí odvolat, musí vysvětlovat, jak splácí každý měsíc úvěr dosahující téměř 80 tisíc korun.   

Výši dluhu - který ke konci roku 2014 dosahoval 11,5 milionu korun - uvedl Klíma do svého majetkového přiznání. A poté, co ho letos v červnu odevzdal, strhla se proti němu vlna kritiky. Tím, jak úvěr splácí, se zabývalo i vedení pražské TOP 09.

Klíma tvrdí, že jeho příjmy jsou tak vysoké, že nemá s hrazením mnohatisícové částky měsíčně problém. Každý měsíc si podle svých slov vydělá téměř 300 tisíc korun. "Tuto půjčku splácím ze svých podnikatelských aktivit, platu člena dozorčích rad a z platu starosty," řekl Aktuálně.cz Klíma.  

Příjmy starosty Prahy 5 Radka Klímy za rok 2014

Starosta MČ Praha 5 Radek Klíma (s mikrofonem)
  • plat od firmy R-Mark 47 079 korun
  • plat od firmy Vicaria 4 593 korun
  • plat od firmy Onogo CZ 4 593 korun
  • pronájem činžovního domu 26 667 korun
  • odměna za působení v dozorčích radách ve čtyřech firmách 30 000 tisíc
  • splátka půjčky R-Mark 130 000 korunV majetkovém přiznání, které letos odevzdal a které je za poslední dva měsíce roku 2014 - poté, co nastoupil do funkce -, uvedl, že si vedle příjmu starosty, který je okolo 60 tisíc korun, přišel ještě na dalších více než 242 tisíc korun (přehled v inboxu).

Jak si přišel starosta na statisíce?

V dokumentu, do kterého redakce nahlédla, Klíma uvedl, že tyto peníze získal za to, že je společníkem ve třech firmách - dvě podnikají ve zdravotnictví a jedna se zabývá marketingem -, pronajímá činžovní dům, inkasoval také desítky tisíc za to, že sedí v dozorčích radách čtyř společností.

Největší částku ve výši 130 tisíc dostal jako splátku půjčky od firmy R-Mark. Ta v Česku a Slovensku zastupuje zahraniční výrobce léků a zdravotnických prostředků. A Radek Klíma je jejím společníkem. "V souhrnu můj měsíční příjem dosahuje téměř 300 000 korun," dodal Klíma s tím, že vše uvedl i ve svém daňovém přiznání.

Úvěr je podle místostarosty Prahy 5 Lukáše Budína (Strana zelených) také jedním z důvodů, proč došlo k vypovězení koaliční smlouvy. Budín však ve svém prohlášení také tvrdí, že Klíma výše dluhu v majetkovém přiznání neuvedl.

"Nejspíš do uvedeného prohlášení ani nenahlédl, protože pak by mu bylo zřejmé i to, jakým způsobem půjčku splácím," zareagoval Klíma.

Je to boj o moc, říká Klíma

Starosta Prahy 5 okolnosti půjčky, ale i situaci v této městské části, vysvětloval i vedení pražské TOP 09. "Pan Klíma nás ujistil, že jeho majetkové poměry jsou v pořádku, včetně právě zmiňovaných úvěrů," uvedla poslankyně a členka krajského předsednictva Markéta Adamová.

O konci koalice na Praze 5 se rozhodlo minulý týden, kdy zelení a Piráti ukončili koaliční smlouvu. Důvodem je podle nich také špatné fungování radnice a hospodaření městské části. Další osud Radka Klímy a ostatních členů rady tak bude řešit zastupitelstvo v pátek 18. září. Zelení již uvedli, že budou chtít starostu odvolat.

Podle Klímy se na Praze 5 strhl boj o moc, který z pozadí řídí bývalý neúspěšný kandidát na starostu a také bývalý ředitel Ředitelství vodních cest Jan Skalický, který se nedostal do zastupitelstva a dnes je poradcem Budína. To, že by ho Skalický řídil, ale místostarosta Prahy 5 odmítá.

Někteří členové zelených ale deklarují, že chtějí v dosavadní koalici pokračovat. "Jsou to ti zelení, kteří se již před nějakou dobou distancovali od vlivu lobbisty Jana Skalického a vyzvali kolegu Lukáše Budína, aby ukončil veškerou spolupráci se Skalickým a Jančíkem," uvedla místopředsedkyně zelených v Praze 5 Tatiana Konrádová.

Tato část zelených tedy v pátek podepíše dodatek ke koaliční smlouvě a chce dál pokračovat v koalici TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL. "Nechceme přistupovat na podmínky nové koalice s ODS a ANO, které vyjednal právě Jan Skalický, který není zastupitel, člen SZ a nemá od nás žádný mandát," dodala Konrádová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy