Starosta Jižního Města o odtržení od Prahy: Je to nenarozené dítě. Zatím vymýšlíme, jak na to

Barbora Němcová Barbora Němcová
12. 2. 2016 15:30
Starosta městské části Praha 11 Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11) přišel na své pravidelné schůzce s občany s překvapivým nápadem. Jižní Město by se podle něj mělo stát samostatnou obcí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz dodal, že již s vedením hledají způsob, jak tuto myšlenku uskutečnit. Hlavní motivaci oddělení Jižního Města od Prahy starosta vidí v rozpočtovém určení daní, které by Jižnímu Městu přineslo do kasy více peněz a větší pravomoci. "Považuji se čím dál víc ne za starostu, ale za purkrabího, který je sice volený, ale spravuje a dělá jen to, co mu magistrát umožní dělat," říká Štyler.
Jiří Štyler starosta Prahy 11.
Jiří Štyler starosta Prahy 11. | Foto: ČTK

Skutečně uvažujete nad změnou statusu Jižního Města z městské části na obec?

Ano, pracuji a hledám metodiku na to, jak oddělit Jižní Město, a na to, jak by se dal status městské části změnit na obec a jaké by to mělo výhody a nevýhody.

Jaká je tedy ta metodika?

Zatím ji nemáme, pracujeme na ní. Víte, jak vypadá nenarozené dítě? Nevíte, musíte počkat, až se narodí. Já mám pravidelná veřejná setkání s občany a jeden se mě ptal, jak bych jako starosta mohl řešit parkování na Jižním Městě. A já mu odpověděl, že jediná cesta, jak bych to mohl řešit, je udělat samostatné Jižní Město. To znamená tak, aby se na nás vztahoval zákon o obcích č. 128/2000 Sb., nikoliv zákon o hlavním městě Praze, č. 131/2000 Sb. Protože zjišťuji, že se nepovažuji čím dál tím víc za plnohodnotného starostu a plnohodnotné zastupitelstvo, ale jen za purkrabího, který je sice volený, ale spravuje a dělá jen to, co mu magistrát umožní dělat.

Není to jen forma populismu pro potenciální voliče? Nyní je tendence, že se obce spíše slučují, než aby se oddělovaly.

Zdá se vám 76 tisíc obyvatel málo? V žádném případě to není populistický krok. Já jenom zjišťuji, jaká je možnost. Hlavní město Praha má rozpočtové určení daní a my máme jen to, co nám magistrát usnesením svého zastupitelstva přerozdělí. Pokud bychom byli samostatná obec, rozhodně by to bylo víc než současných 2,9 tisíce korun na hlavu. Větší vesnice, která je na dohled z Jižního Města, má větší rozpočtové určení daní, než máme my. Plní ale stejné povinnosti vůči státu a svým občanům, jako máme my. Má své vyhlášky, svůj uzemní plán, může řešit rušení nočního klidu, parkování, pobíhání psů apod.

Myslíte si tedy, že by se z Jižního Města mohla stát samostatná obec? Je to skutečně reálné?

Jsou některé právní kroky, které by musely být vykonány. Mezi ně patří například referendum, a pokud by se občané vyslovili... pak by k tomu mohlo dojít. Pokud magistrátní zastupitelé budou ochotni, což doteď nebyli, jednat o úpravách statutu, tak mnoho starostů přejdou jiné a hříšné myšlenky. Nechápu, proč by o územním plánu Jižního Města měli rozhodovat zastupitelé, kteří kolikrát ani nevědí, kde to Jižní Město je.

Podle jedné podmínky paragrafu pro oddělení musíte být okrajovou částí a to Jižní Město není.

Pokud se spojíme s okrajovými městskými částmi, tak by Jižní Město okrajová městská část byla.

Už jste se s jinými městskými částmi o tom bavil?

Vytahujete to nenarozené mimino? Je to prostě v přípravném procesu. Starostové městských částí hlavního města Prahy jsou tak sešněrováni zákonem a statutem, že se někteří velmi intenzivně dotazují, jaká je moje technologie a další postup.

Myslíte si, že by v horizontu několika let skutečně ke změně statutu Jižního Města mohlo dojít?

Je tam mnoho neznámých. Já jsem odpověděl občanovi na dotaz a novináři z toho dělají revoluci...

 

Právě se děje

Další zprávy