Staroměstské náměstí ztichne. Radní povolili jen 6 akcí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 2. 2012 17:06
Podle vedení města je náměstí přetěžované, omezuje proto kulturní i sportovní programy
O sledování hokeje na Staroměstském náměstí Pražané nepřijdou.
O sledování hokeje na Staroměstském náměstí Pražané nepřijdou. | Foto: Jan Langer

Praha - Desítky kulturních akcí ročně na Staroměstském náměstí jsou minulostí. Letos radní kromě tradičních vánočních a velikonočních trhů schválili pouze 6 programů.

V minulých letech se zde přitom konala až padesátka veřejných akcí. "Měli jsme spoustu negativních ohlasů od residentů a provozovatelů restaurací," vysvětlila důvod změn radní Aleksandra Udženija (ODS).

Náměstí je podle ní přetěžované množstvím akcí. Praha chce prostor více otevřít turistům i Pražanům a zabránit nechtěnému souběhu programů.

Omezení kulturních aktivit na Staroměstském náměstí radním doporučila také speciální komise, která se zabývá využitím území v Pražské památkové rezervaci.

Mezi úspěšnými žadateli je Bohemian Carnevale, Pražský mezinárodní marathon, folklórní festival Praha srdce národů a Prague Jazz Week. Pražané nepřijdou ani o velkoplošné projekce zápasů mistrovství světa v hokeji a mistrovství Evropy ve fotbale.

Ostatní akce se přestěhují jinam

24 dalších žadatelů ale takové štěstí nemělo. Na Staroměstském náměstí se nebude konat například festival základních uměleckých škol, Avon pochod proti rakovině prsu, Pražské folklorní dny nebo Mezinárodní jazzový festival.

"Pořadatelům akcí, kteří nebyli úspěšní, vyjdeme maximálně vstříc v jiných zajímavých lokalitách v centru jako je Václavské náměstí, Smetanovo nábřeží či náplavky," dodala Udženija.

Mezi doporučenými náhradními lokalitami se objevuje i Ovocný trh, náměstí Jana Palacha, Stromovka nebo Hradčanské náměstí. "Od toho kroku si slibujeme i větší oživení jiných míst," myslí si radní.

Radní také zmocnili komisi k tomu, aby řešila změny termínů nebo povolování akcí nad rámec schváleného programu v případě významných slavnostních či smutečních událostí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy