Staroměstské náměstí ztichne. Radní povolili jen 6 akcí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
14. 2. 2012 17:06
Podle vedení města je náměstí přetěžované, omezuje proto kulturní i sportovní programy
O sledování hokeje na Staroměstském náměstí Pražané nepřijdou.
O sledování hokeje na Staroměstském náměstí Pražané nepřijdou. | Foto: Jan Langer

Praha - Desítky kulturních akcí ročně na Staroměstském náměstí jsou minulostí. Letos radní kromě tradičních vánočních a velikonočních trhů schválili pouze 6 programů.

V minulých letech se zde přitom konala až padesátka veřejných akcí. "Měli jsme spoustu negativních ohlasů od residentů a provozovatelů restaurací," vysvětlila důvod změn radní Aleksandra Udženija (ODS).

Náměstí je podle ní přetěžované množstvím akcí. Praha chce prostor více otevřít turistům i Pražanům a zabránit nechtěnému souběhu programů.

Omezení kulturních aktivit na Staroměstském náměstí radním doporučila také speciální komise, která se zabývá využitím území v Pražské památkové rezervaci.

Mezi úspěšnými žadateli je Bohemian Carnevale, Pražský mezinárodní marathon, folklórní festival Praha srdce národů a Prague Jazz Week. Pražané nepřijdou ani o velkoplošné projekce zápasů mistrovství světa v hokeji a mistrovství Evropy ve fotbale.

Ostatní akce se přestěhují jinam

24 dalších žadatelů ale takové štěstí nemělo. Na Staroměstském náměstí se nebude konat například festival základních uměleckých škol, Avon pochod proti rakovině prsu, Pražské folklorní dny nebo Mezinárodní jazzový festival.

"Pořadatelům akcí, kteří nebyli úspěšní, vyjdeme maximálně vstříc v jiných zajímavých lokalitách v centru jako je Václavské náměstí, Smetanovo nábřeží či náplavky," dodala Udženija.

Mezi doporučenými náhradními lokalitami se objevuje i Ovocný trh, náměstí Jana Palacha, Stromovka nebo Hradčanské náměstí. "Od toho kroku si slibujeme i větší oživení jiných míst," myslí si radní.

Radní také zmocnili komisi k tomu, aby řešila změny termínů nebo povolování akcí nad rámec schváleného programu v případě významných slavnostních či smutečních událostí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

V brněnské Zborovské ulici po poledni zemřel dělník, který spadl do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Na místě zasahovaly dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života.

"Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev. Neštěstí vyšetřuje policie. 

Další zprávy