Tři mladé dívky ubily k smrti dvaasedmdesátiletého muže. Soud s nimi začal za zavřenými dveřmi

ČTK ČTK
10. 2. 2016 15:28
Soud začal projednávat vraždu seniora, kterého v loňském roce podle obžaloby zavraždily tři dívky, přičemž dvě byly ještě nezletilé. Dívky dvaasedmdesátiletého muže údajně zavraždily zvlášť brutálním způsobem. Všechny tři obžalované jsou ve vazební věznici, k soudu je v poutech přivedly ženské dozorkyně z Vězeňské služby. Zletilé dívce hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, její mladší kamarádky může soud poslat za mříže maximálně na deset let.
Jediná zletilá z trojice dívek, které ubily k smrti seniora.
Jediná zletilá z trojice dívek, které ubily k smrti seniora. | Foto: ČTK

Praha - Pražský městský soud začal ve středu za zavřenými dveřmi projednávat loňskou vraždu seniora v Letňanech, z níž obžaloba viní jednu zletilou a dvě mladistvé dívky. V soudní síni se vystřídalo několik svědků i znalci z oboru lékařství či psychologie. Zletilé dívce hrozí 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest, její mladší kamarádky může soud poslat za mříže maximálně na deset let.

Dívky, kterým bylo v té době 18, 17 a 16 let, na svou oběť údajně zaútočily loni 13. dubna. Dvaasedmdesátiletého muže prý v jeho bytě nejprve slovně napadly a poté strhly na zem. Údajně ho kopaly a potom tloukly různými věcmi, které v bytě našly - například dřevěným ramínkem nebo skleněnou mísou. Jedna z nich pak údajně muže bodala do hrudníku, zad a břicha nožem, který jí podala kamarádka. Následně oběť udusily polštářem.

Všechny tři obžalované jsou ve vazební věznici, k soudu je v poutech přivedly ženské dozorkyně z Vězeňské služby.

Obžalobu, podle níž se dívky vedle zvlášť surové vraždy dopustily i obecného ohrožení, protože se pokusily zapálit místo činu, přišla přednést státní zástupkyně Jana Murínová. Ta měla v minulosti na starosti mimo jiné i kauzu vraždy bezdomovce v pražském Bohdaleckém lese, jejímž organizátorem byl podle soudů čtrnáctiletý chlapec. Hoch tehdy za zapálení bezdomovcova příbytku potrestán nebyl, protože v době spáchání činu nebyl trestně odpovědný. Jeho šestnáctiletý komplic dostal 3,5 roku vězení.

Vedle Murínové k soudu dorazila zástupkyně odboru sociálně-právní ochrany dětí i někteří příbuzní dívek. Pro ostatní zájemce z řad veřejnosti zůstalo jednání uzavřené. Hlavního líčení s mladistvými se totiž podle zákona mohou za veřejnost zúčastnit pouze zákonní zástupci a příbuzní obžalovaných. Každý obžalovaný si navíc může přizvat dva důvěrníky. Publikování informací z hlavního líčení, které by mladistvého ztotožnily, zákon zakazuje.

Policie při pátrání po dívkách uvedla, že mladší z nich uprchly několik dní před vraždou z výchovného ústavu. Třetí z nich tam prý dříve také žila. Policisté nekomentovali, jak se dívky do bytu seniora údajně dostaly. Podle některých informací měla nejmladší z nich intimní vztah se synem oběti.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy