Stropnický sám neskončí, opozice nemá plán. Trojkoalice přesto cítí ohrožení

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 9. 2015 18:18
Situace v pražské koalici se, jak se zdá, alespoň na čas uklidnila. Nikdo z oslovených politiků neočekává, že by se na čtvrtečním zastupitelstvu hlavního města mělo znovu jednat o odvolání náměstka primátorky Matěje Stropnického. Jediný, kdo by mohl chtít hlasování o odvolání vyvolat, je TOP 09, o níž se poslední dobou mluví jako o možné náhradě za Trojkoalici.
Náměstek primátorky Matěj Stropnický
Náměstek primátorky Matěj Stropnický | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Odvolání Matěje Stropnického na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva není zřejmě na programu dne. Pouze zástupci Trojkoalice naznačují, že by se terčem snahy o odvolání mohli stát všichni tři její radní. Vyplývá to alespoň z ankety, kterou Aktuálně.cz provedlo mezi jednotlivými stranami magistrátu. Situace se ale může ještě změnit po ranním jednání klubů jednotlivých stran.

Petr Dolínek z ČSSD věří, že zastupitelstvo ve čtvrtek stihne projednat všechny body, které jsou na programu a že nedojde k žádným mimořádným událostem. "Doufám, že kolegové zachovají chladnou hlavu a odvedeme tu práci, za niž jsme zvoleni,“ řekl Aktuálně.cz radní pro dopravu.

Na otázku, zda nepředpokládá, že by někdo z řad ČSSD chtěl odvolat náměstka primátorky Matěje Stropnického, však váhá. "Takové usnesení zatím nemáme. Jako klub se ale scházíme ještě ráno. Ale nepředpokládám, že se by se něco takového mělo stát," vysvětluje. O hlasování o odvolání nic neví ani jeho stranický kolega Miloslav Ludvík.

Stanovisko ČSSD k náměstkovi Stropnickému se však podle Dolínkových slov nemění. Kritiku primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a ministra financí Andreje Babiše shledávají jako důvodnou. Pokud se však jednání zastupitelstva kvůli Stropnickému znovu vyhrotí a někdo vyvolá hlasování o odvolání Stropnického, měla by ČSSD takový návrh podpořit – minulý týden se k tomu totiž strana zavázala v novém usnesení.

Trojkoalice v ohrožení?

"Kolem odvolání se ve čtvrtek nestane pravděpodobně nic. Je možné, že hlasování vyvolá někdo z opozice, ale nepředpokládáme, že by s tím přišel někdo z koalice," říká Jan Wolf, který je v Trojkoalici za KDU-ČSL.

"Pokud by mělo k hlasování o odvolání přeci jen dojít, bude se jednat o odvolání mé, Plamínkové i Stropnického," dodává. V tom případě by Trojkoalice hlasovala proti. "Když jsem se však bavil s opozicí, o možném hlasování o odvolání nepadlo nic ani v náznaku,“ dodává Jan Wolf.

Ani Jana Plamínková (STAN) žádné obstrukce neočekává. Pokud by však mělo k něčemu dojít, je její strana připravená spor řešit. "Pokud se s tím někdo znovu ozve, budeme to muset řešit. Samozřejmě máme připravený plán, jak se k tomu postavit, ale zatím ho nebudeme do médií říkat," říká.

S vyvoláním hlasování o odvolání Stropnického nepočítá ani předseda pražské Strany zelených Ondřej Mirovský. "Myslím si, že se všichni více méně uklidnili. Předpokládám, že zastupitelství proběhne podle plánu v klidu a bez emocí," odpovídá Ondřej Mirovský.

Zdá se, že konkrétní plán na rozštěpení rady nemá ani pražská opozice. "Zatím nemáme žádný plán, neboť čekáme na to, jaký bude vývoj. Navíc ráno máme schůzi a tam se rozhodneme, jakým způsobem budeme postupovat," říká Jiří Nouza z TOP 09.

Obdobně reaguje předseda pražské ODS Filip Humplík. "Stanovisko našeho klubu je jednoznačné. Nebudeme podporovat odvolávání jednotlivých radní," říká s tím, že pokud však dojde k odvolávání hromadnému, tento bod ODS podpoří.

Spor v koalici

Spor kolem náměstka primátorky Matěje Stropnického vyvstal, když mu na jednání rady sebrala primátorka Adriana Krnáčová z gesce pražské stavební předpisy. ANO a ČSSD navíc vyzvaly Trojkoalici, aby Stropnického vyměnila.

Problémy v koalici se vyhrotily natolik, že primátorce vyjádřil klub pražské ANO nedůvěru a celý spor musel řešit předseda strany Andrej Babiš.

V úterý ministr financí prohlásil, že primátorka Adriana Krnáčová začala lépe komunikovat. Znovu nad ní tedy drží ochrannou ruku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy