Stropnický sám neskončí, opozice nemá plán. Trojkoalice přesto cítí ohrožení

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 9. 2015 18:18
Situace v pražské koalici se, jak se zdá, alespoň na čas uklidnila. Nikdo z oslovených politiků neočekává, že by se na čtvrtečním zastupitelstvu hlavního města mělo znovu jednat o odvolání náměstka primátorky Matěje Stropnického. Jediný, kdo by mohl chtít hlasování o odvolání vyvolat, je TOP 09, o níž se poslední dobou mluví jako o možné náhradě za Trojkoalici.
Náměstek primátorky Matěj Stropnický
Náměstek primátorky Matěj Stropnický | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Odvolání Matěje Stropnického na čtvrtečním jednání pražského zastupitelstva není zřejmě na programu dne. Pouze zástupci Trojkoalice naznačují, že by se terčem snahy o odvolání mohli stát všichni tři její radní. Vyplývá to alespoň z ankety, kterou Aktuálně.cz provedlo mezi jednotlivými stranami magistrátu. Situace se ale může ještě změnit po ranním jednání klubů jednotlivých stran.

Petr Dolínek z ČSSD věří, že zastupitelstvo ve čtvrtek stihne projednat všechny body, které jsou na programu a že nedojde k žádným mimořádným událostem. "Doufám, že kolegové zachovají chladnou hlavu a odvedeme tu práci, za niž jsme zvoleni,“ řekl Aktuálně.cz radní pro dopravu.

Na otázku, zda nepředpokládá, že by někdo z řad ČSSD chtěl odvolat náměstka primátorky Matěje Stropnického, však váhá. "Takové usnesení zatím nemáme. Jako klub se ale scházíme ještě ráno. Ale nepředpokládám, že se by se něco takového mělo stát," vysvětluje. O hlasování o odvolání nic neví ani jeho stranický kolega Miloslav Ludvík.

Stanovisko ČSSD k náměstkovi Stropnickému se však podle Dolínkových slov nemění. Kritiku primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a ministra financí Andreje Babiše shledávají jako důvodnou. Pokud se však jednání zastupitelstva kvůli Stropnickému znovu vyhrotí a někdo vyvolá hlasování o odvolání Stropnického, měla by ČSSD takový návrh podpořit – minulý týden se k tomu totiž strana zavázala v novém usnesení.

Trojkoalice v ohrožení?

"Kolem odvolání se ve čtvrtek nestane pravděpodobně nic. Je možné, že hlasování vyvolá někdo z opozice, ale nepředpokládáme, že by s tím přišel někdo z koalice," říká Jan Wolf, který je v Trojkoalici za KDU-ČSL.

"Pokud by mělo k hlasování o odvolání přeci jen dojít, bude se jednat o odvolání mé, Plamínkové i Stropnického," dodává. V tom případě by Trojkoalice hlasovala proti. "Když jsem se však bavil s opozicí, o možném hlasování o odvolání nepadlo nic ani v náznaku,“ dodává Jan Wolf.

Ani Jana Plamínková (STAN) žádné obstrukce neočekává. Pokud by však mělo k něčemu dojít, je její strana připravená spor řešit. "Pokud se s tím někdo znovu ozve, budeme to muset řešit. Samozřejmě máme připravený plán, jak se k tomu postavit, ale zatím ho nebudeme do médií říkat," říká.

S vyvoláním hlasování o odvolání Stropnického nepočítá ani předseda pražské Strany zelených Ondřej Mirovský. "Myslím si, že se všichni více méně uklidnili. Předpokládám, že zastupitelství proběhne podle plánu v klidu a bez emocí," odpovídá Ondřej Mirovský.

Zdá se, že konkrétní plán na rozštěpení rady nemá ani pražská opozice. "Zatím nemáme žádný plán, neboť čekáme na to, jaký bude vývoj. Navíc ráno máme schůzi a tam se rozhodneme, jakým způsobem budeme postupovat," říká Jiří Nouza z TOP 09.

Obdobně reaguje předseda pražské ODS Filip Humplík. "Stanovisko našeho klubu je jednoznačné. Nebudeme podporovat odvolávání jednotlivých radní," říká s tím, že pokud však dojde k odvolávání hromadnému, tento bod ODS podpoří.

Spor v koalici

Spor kolem náměstka primátorky Matěje Stropnického vyvstal, když mu na jednání rady sebrala primátorka Adriana Krnáčová z gesce pražské stavební předpisy. ANO a ČSSD navíc vyzvaly Trojkoalici, aby Stropnického vyměnila.

Problémy v koalici se vyhrotily natolik, že primátorce vyjádřil klub pražské ANO nedůvěru a celý spor musel řešit předseda strany Andrej Babiš.

V úterý ministr financí prohlásil, že primátorka Adriana Krnáčová začala lépe komunikovat. Znovu nad ní tedy drží ochrannou ruku.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy