Spor o Žižkov: Sekyra Group vs. Tady není developerovo

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 8. 2011 19:23
Je žižkovské nákladové nádraží památka, nebo se má zbořit?
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí.
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí. | Foto: Jan Langer

Praha - Osud žižkovského nákladového nádraží nyní zcela závisí na rozhodnutí ministerstva kultury. Magistrát funkcionalistickou stavbu dočasně vyřadil z celoměstsky významných změn územního plánu s tím, že na ortel památkové komise ministerstva počká.

Po připomínkách občanského sdružení Tady není developerovo se magistrát rozhodl, že změnu, která by nádraží nahradila novou čtvrtí, zatím pouze připraví a vydá ji až v případě, že ministerstvo prohlásí objekt kulturní památkou. 

"Ze strany magistrátu žižkovskému nádraží nejméně do konce tohoto roku nic nehrozí. Bude ovšem záležet, zda památková komise Ministerstva kultury rozhodne ve stejné věci stejně a budovu nádraží památkou prohlásí opět, anebo zda se nechá ovlivnit tlaky developerů. Zde rozhodnutí očekáváme během podzimu," uvedl za sdružení Tady není developerovo Matěj Stropnický.

Ministerstvo už totiž v roce 2010 nádraží z třicátých let za památku označilo. Proti tomu se však jako majitel objektu odvolaly České dráhy. Ministr Jiří Besser odvolání vyhověl a záležitost vrátil k přezkoumání památkové komisi.

"V tak dlouhodobém a složitém případu jsem se rozhodl postupovat maximálně obezřetně a respektuji doporučení právníků," vysvětlil Besser.

Podívejte se, co s místem zamýšlí developer:

Dodal, že je nutné případ znovu komplexně prošetřit, protože není možné, aby ministerstvo v roce 2009 proti demolici nádraží nic nenamítalo a o rok později ho prohlásilo za památku.

Pokud komise stavbu prohlásila památkou i podruhé, musela by developerská firma Sekyra Group ustoupit od záměru postavit na místě byty pro 15 tisíc lidí, kanceláře a obchodní plochy.

Stavba je momentálně v režimu předběžné ochrany, což ho dočasně chrání před demolicí. Za záchranu nádraží podepsaly petici tisíce lidí.

Nádraží ve své současné podobě:

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy