Spor o Žižkov: Sekyra Group vs. Tady není developerovo

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 8. 2011 19:23
Je žižkovské nákladové nádraží památka, nebo se má zbořit?
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí.
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí. | Foto: Jan Langer

Praha - Osud žižkovského nákladového nádraží nyní zcela závisí na rozhodnutí ministerstva kultury. Magistrát funkcionalistickou stavbu dočasně vyřadil z celoměstsky významných změn územního plánu s tím, že na ortel památkové komise ministerstva počká.

Po připomínkách občanského sdružení Tady není developerovo se magistrát rozhodl, že změnu, která by nádraží nahradila novou čtvrtí, zatím pouze připraví a vydá ji až v případě, že ministerstvo prohlásí objekt kulturní památkou. 

"Ze strany magistrátu žižkovskému nádraží nejméně do konce tohoto roku nic nehrozí. Bude ovšem záležet, zda památková komise Ministerstva kultury rozhodne ve stejné věci stejně a budovu nádraží památkou prohlásí opět, anebo zda se nechá ovlivnit tlaky developerů. Zde rozhodnutí očekáváme během podzimu," uvedl za sdružení Tady není developerovo Matěj Stropnický.

Ministerstvo už totiž v roce 2010 nádraží z třicátých let za památku označilo. Proti tomu se však jako majitel objektu odvolaly České dráhy. Ministr Jiří Besser odvolání vyhověl a záležitost vrátil k přezkoumání památkové komisi.

"V tak dlouhodobém a složitém případu jsem se rozhodl postupovat maximálně obezřetně a respektuji doporučení právníků," vysvětlil Besser.

Podívejte se, co s místem zamýšlí developer:

Dodal, že je nutné případ znovu komplexně prošetřit, protože není možné, aby ministerstvo v roce 2009 proti demolici nádraží nic nenamítalo a o rok později ho prohlásilo za památku.

Pokud komise stavbu prohlásila památkou i podruhé, musela by developerská firma Sekyra Group ustoupit od záměru postavit na místě byty pro 15 tisíc lidí, kanceláře a obchodní plochy.

Stavba je momentálně v režimu předběžné ochrany, což ho dočasně chrání před demolicí. Za záchranu nádraží podepsaly petici tisíce lidí.

Nádraží ve své současné podobě:

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy