Spor o Žižkov: Sekyra Group vs. Tady není developerovo

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 8. 2011 19:23
Je žižkovské nákladové nádraží památka, nebo se má zbořit?
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí.
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí. | Foto: Jan Langer

Praha - Osud žižkovského nákladového nádraží nyní zcela závisí na rozhodnutí ministerstva kultury. Magistrát funkcionalistickou stavbu dočasně vyřadil z celoměstsky významných změn územního plánu s tím, že na ortel památkové komise ministerstva počká.

Po připomínkách občanského sdružení Tady není developerovo se magistrát rozhodl, že změnu, která by nádraží nahradila novou čtvrtí, zatím pouze připraví a vydá ji až v případě, že ministerstvo prohlásí objekt kulturní památkou. 

"Ze strany magistrátu žižkovskému nádraží nejméně do konce tohoto roku nic nehrozí. Bude ovšem záležet, zda památková komise Ministerstva kultury rozhodne ve stejné věci stejně a budovu nádraží památkou prohlásí opět, anebo zda se nechá ovlivnit tlaky developerů. Zde rozhodnutí očekáváme během podzimu," uvedl za sdružení Tady není developerovo Matěj Stropnický.

Ministerstvo už totiž v roce 2010 nádraží z třicátých let za památku označilo. Proti tomu se však jako majitel objektu odvolaly České dráhy. Ministr Jiří Besser odvolání vyhověl a záležitost vrátil k přezkoumání památkové komisi.

"V tak dlouhodobém a složitém případu jsem se rozhodl postupovat maximálně obezřetně a respektuji doporučení právníků," vysvětlil Besser.

Podívejte se, co s místem zamýšlí developer:

Dodal, že je nutné případ znovu komplexně prošetřit, protože není možné, aby ministerstvo v roce 2009 proti demolici nádraží nic nenamítalo a o rok později ho prohlásilo za památku.

Pokud komise stavbu prohlásila památkou i podruhé, musela by developerská firma Sekyra Group ustoupit od záměru postavit na místě byty pro 15 tisíc lidí, kanceláře a obchodní plochy.

Stavba je momentálně v režimu předběžné ochrany, což ho dočasně chrání před demolicí. Za záchranu nádraží podepsaly petici tisíce lidí.

Nádraží ve své současné podobě:

 

Právě se děje

před 37 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 52 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy