Spor o Žižkov: Sekyra Group vs. Tady není developerovo

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
2. 8. 2011 19:23
Je žižkovské nákladové nádraží památka, nebo se má zbořit?
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí.
Za záchranu funkcionalistické stavby podepaly petici tisíce lidí. | Foto: Jan Langer

Praha - Osud žižkovského nákladového nádraží nyní zcela závisí na rozhodnutí ministerstva kultury. Magistrát funkcionalistickou stavbu dočasně vyřadil z celoměstsky významných změn územního plánu s tím, že na ortel památkové komise ministerstva počká.

Po připomínkách občanského sdružení Tady není developerovo se magistrát rozhodl, že změnu, která by nádraží nahradila novou čtvrtí, zatím pouze připraví a vydá ji až v případě, že ministerstvo prohlásí objekt kulturní památkou. 

"Ze strany magistrátu žižkovskému nádraží nejméně do konce tohoto roku nic nehrozí. Bude ovšem záležet, zda památková komise Ministerstva kultury rozhodne ve stejné věci stejně a budovu nádraží památkou prohlásí opět, anebo zda se nechá ovlivnit tlaky developerů. Zde rozhodnutí očekáváme během podzimu," uvedl za sdružení Tady není developerovo Matěj Stropnický.

Ministerstvo už totiž v roce 2010 nádraží z třicátých let za památku označilo. Proti tomu se však jako majitel objektu odvolaly České dráhy. Ministr Jiří Besser odvolání vyhověl a záležitost vrátil k přezkoumání památkové komisi.

"V tak dlouhodobém a složitém případu jsem se rozhodl postupovat maximálně obezřetně a respektuji doporučení právníků," vysvětlil Besser.

Podívejte se, co s místem zamýšlí developer:

Dodal, že je nutné případ znovu komplexně prošetřit, protože není možné, aby ministerstvo v roce 2009 proti demolici nádraží nic nenamítalo a o rok později ho prohlásilo za památku.

Pokud komise stavbu prohlásila památkou i podruhé, musela by developerská firma Sekyra Group ustoupit od záměru postavit na místě byty pro 15 tisíc lidí, kanceláře a obchodní plochy.

Stavba je momentálně v režimu předběžné ochrany, což ho dočasně chrání před demolicí. Za záchranu nádraží podepsaly petici tisíce lidí.

Nádraží ve své současné podobě:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

před 41 minutami

Právní výbor Senátu doporučil Barrettovou do Nejvyššího soudu USA

Právní výbor amerického Senátu dnes podle očekávání doporučil soudkyni Amy Conyovou Barrettovou do nedávno uvolněné pozice v Nejvyšším soudu USA. Hlasování bojkotovali opoziční demokraté, kteří hlasitě protestují proti neobvykle rychlé snaze vládních republikánů dosadit Barrettovou do funkce ještě před prezidentskými volbami, do nichž zbývají méně než dva týdny.

Poslední slovo ke jmenování soudkyně vysloví plénum Senátu již v pondělí a s největší pravděpodobností ji jako členku nejvyšší americké soudní instance potvrdí, napsala agentura AP.

Barrettovou do funkce nominoval republikánský prezident Donald Trump krátce poté, co v polovině září zemřela soudkyně Ruth Baderová Ginsburgová. Ta patřila k liberálnímu křídlu soudu, zatímco Barrettová v případě svého potvrzení do funkce posílí konzervativní většinu v tribunálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy