Pat v Praze: Stropnický zatím zůstává, ANO i ČSSD navzdory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 3. 9. 2015 16:17
Většina pražských radních trvá na tom, aby náměstek Matěj Stropnický skončil, Trojkoalice ale odmítá ustoupit. Patová situace trvá už několik týdnů.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor na pražském magistrátu o náměstka Matěje Stropnického uvázl na mrtvém bodě. Hnutí ANO a ČSSD požadují jeho konec, Trojkoalice ale ustoupit nehodlá.

"Personální změny jsme odmítli. Žádali jsme o navrácení kompetencí pro pana Stropnického, na tom jsme se ale nedohodli," řekl po čtvrtečním několikahodinovém jednání za Trojkoalici Petr Štěpánek.

ČSSD a hnutí ANO usiluje o Stropnického odvolání již několik týdnů. Postupně mu navíc odebrali některé kompetence, které měl v radě města na starosti - přípravu stavebních předpisů i dohled nad Institutem plánování a rozvoje.

"My se cítíme vydíráni ze strany Trojkoalice. Chceme pokračovat v koalici a oni zavile trvají na tom, aby zůstal Matěj Stropnický. Domluvili jsme se, že pokud dojde k nějakému posunu do 10. září, tak se ještě sejdeme," uvedl předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Sociální demokraté už dříve deklarovali, že pokud by 10. září, kdy se sejde pražské zastupitelstvo, někdo navrhl Stropnického odvolání, budou hlasovat pro. "Umím si těžko představit, že by Trojkoalice neustoupila a my Stropnického nakonec akceptovali," dodal Ludvík.

Hnutí ANO je zatím ve vyjádření zdrženlivější, ačkoli si Stropnického přeje taky. "Pevně věřím, že se má jednat až do okamžiku, kdy už to opravdu nejde. A ten zatím nenastal," řekl Krnáčová.

Nejistá koalice

Trojkoalice vnímá tlak na Stropnického konec jako porušení koaliční smlouvy. V té se výslovně uvádí, že koaliční partneři si nebudou navzájem odvolávat radní. Podle sociálních demokratů a hnutí ANO naopak koaliční smlouvu porušuje Stropnický.

Nejistou pozici navíc nemá jen Stropnický, ale i primátorka Krnáčová. Té minulý týden vyjádřil nedůvěru jak zastupitelský klub, tak celá pražská organizace hnutí ANO. Vyhrocenou situaci řešilo i celostátní vedení strany, které Krnáčovou podrželo, ale nařídilo jí lépe komunikovat. Šéf hnutí, ministr financí Andrej Babiš navíc řekl, že na dění v Praze osobně dohlédne.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy