Pat v Praze: Stropnický zatím zůstává, ANO i ČSSD navzdory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 3. 9. 2015 16:17
Většina pražských radních trvá na tom, aby náměstek Matěj Stropnický skončil, Trojkoalice ale odmítá ustoupit. Patová situace trvá už několik týdnů.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor na pražském magistrátu o náměstka Matěje Stropnického uvázl na mrtvém bodě. Hnutí ANO a ČSSD požadují jeho konec, Trojkoalice ale ustoupit nehodlá.

"Personální změny jsme odmítli. Žádali jsme o navrácení kompetencí pro pana Stropnického, na tom jsme se ale nedohodli," řekl po čtvrtečním několikahodinovém jednání za Trojkoalici Petr Štěpánek.

ČSSD a hnutí ANO usiluje o Stropnického odvolání již několik týdnů. Postupně mu navíc odebrali některé kompetence, které měl v radě města na starosti - přípravu stavebních předpisů i dohled nad Institutem plánování a rozvoje.

"My se cítíme vydíráni ze strany Trojkoalice. Chceme pokračovat v koalici a oni zavile trvají na tom, aby zůstal Matěj Stropnický. Domluvili jsme se, že pokud dojde k nějakému posunu do 10. září, tak se ještě sejdeme," uvedl předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík.

Sociální demokraté už dříve deklarovali, že pokud by 10. září, kdy se sejde pražské zastupitelstvo, někdo navrhl Stropnického odvolání, budou hlasovat pro. "Umím si těžko představit, že by Trojkoalice neustoupila a my Stropnického nakonec akceptovali," dodal Ludvík.

Hnutí ANO je zatím ve vyjádření zdrženlivější, ačkoli si Stropnického přeje taky. "Pevně věřím, že se má jednat až do okamžiku, kdy už to opravdu nejde. A ten zatím nenastal," řekl Krnáčová.

Nejistá koalice

Trojkoalice vnímá tlak na Stropnického konec jako porušení koaliční smlouvy. V té se výslovně uvádí, že koaliční partneři si nebudou navzájem odvolávat radní. Podle sociálních demokratů a hnutí ANO naopak koaliční smlouvu porušuje Stropnický.

Nejistou pozici navíc nemá jen Stropnický, ale i primátorka Krnáčová. Té minulý týden vyjádřil nedůvěru jak zastupitelský klub, tak celá pražská organizace hnutí ANO. Vyhrocenou situaci řešilo i celostátní vedení strany, které Krnáčovou podrželo, ale nařídilo jí lépe komunikovat. Šéf hnutí, ministr financí Andrej Babiš navíc řekl, že na dění v Praze osobně dohlédne.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy