Spor o stavební předpisy pokračuje, Praha se bude soudit

ČTK ČTK
19. 12. 2014 14:47
Ministerstvo pro místní rozvoj avizovalo, že před Vánoci zruší účinnost pražských stavebních předpisů.
Václavské náměstí.
Václavské náměstí. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Praha se bude bránit proti zrušení pražských stavebních předpisů právní cestou. Záměr schválili radní. Jaké kroky město přesně udělá, bude jasné, až město obdrží rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), řekl náměstek primátora Matěj Stropnický (SZ).

MMR chce předpisy zrušit do příštího úterý. Důvodem je několik nedostatků - Praha prý měla například poslat předpisy k projednání Evropské komisi, což neučinila.

"Rada vzala na vědomí, že se chystá zneplatnění předpisů. Chceme se dnešním rozhodnutím připravit na kroky, které by mělo město dělat po doručení rozhodnutí. Mám uloženo, abych po obdržení rozhodnutí podnikl všechny právní kroky proti zrušení předpisů," řekl Stropnický s tím, že rozhodnutí ještě městu doručeno nebylo.

Ve hře je podání žaloby

Ve hře je podle jeho slov podání správní žaloby. "Důležité je, co bude v odůvodnění ministerstva, já mám zatím pouze informaci, že jej vypracovává," řekl Stropnický.

Město rovněž čeká na lhůtu, kterou dá ministerstvo Praze k nápravě výtek k stavebním předpisům. "Podle mého názoru je lhůta minimálně půl roku, ale já bych to viděl raději do konce roku 2015, abychom měli čas například vypořádat připomínky městských částí," řekl Stropnický.

Zároveň město vypracuje do lednového zasedání rady pravidla, která zabrání anarchii v Praze - podle bývalého primátora Tomáše Hudečka totiž v Praze budou moci být zastavěny zelené plochy na sídlištích nebo se rozroste množství billboardů. "Uděláme vše pro to, aby se to nestalo," řekl Stropnický.

Předpisy nahradí obecné vyhlášky

Ministerstvo ve středu uvedlo, že příští týden, pravděpodobně 23. prosince, pozastaví účinnost pražských stavebních předpisů, dokud nebudou nové. Platit místo nich budou obecné vyhlášky jako jinde v Česku.

"Praha v průběhu 60 dní nepřijala takovou nápravu, kterou MMR dává garanci, že pražské stavební předpisy budou opravdu napraveny, proto ministerstvo přistoupilo k tomu, že pražské stavební předpisy zastavíme," řekla ministryně Karla Šlechtová (ANO).

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila minulá rada města pod vedením primátora Hudečka. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu.

Billboardová lobby kvůli nim vyvolala silnou mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Ministerstvo následně přišlo s připomínkami a vyžádalo si od Prahy úpravu předpisů.

Doba pro vypořádání připomínek uplynula v pondělí. Po pozastavení předpisů platí pro výstavbu v Praze obecný stavební zákon a zákon o hlavním městě Praze.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy