Spor o holešovickou tržnici: Nájemce se stěhovat nemusí

ČTK ČTK
15. 7. 2013 17:57
Soud zamítl žalobu Prahy na vystěhování firmy z areálu i na zaplacení dlužného nájemného
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Společnost Delta Center se nemusí vystěhovat z areálu holešovické tržnice, který má od Prahy pronajatý.

Nepravomocně o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7, který zamítl žalobu Prahy na vystěhování firmy z areálu i na zaplacení údajně dlužného nájemného. Informoval o tom mluvčí Delty Center Petr Secký.

Proti rozsudku se magistrát může odvolat k pražskému městskému soudu, což podle radního Jana Vašíčka učiní.

Rozsudek byl doručen městu 12. července. "Hlavní město Praha podá odvolání proti oběma těmto rozsudkům, protože má za to, že skutkové i právní závěry soudu 1. stupně jsou zjevně nezákonné a nesprávné, obě rozhodnutí Obvodního soudu Prahy 7 jsou nadto nesrozumitelná a v důsledku toho nepřezkoumatelná," uvedl radní Vašíček.

Město se žalobou podanou letos v lednu domáhá toho, aby Delta Center do 15 dnů od právní moci rozsudku vyklidila areál tržnice.

Argumentuje tím, že dalo firmě v prosinci 2011 výpověď z nájmu, a to z toho důvodu, že porušovala povinnosti plynoucí z nájemní smlouvy - především neplacením nájemného.

Firma měla areál holešovické tržnice opustit do konce loňského roku, k vyklizení a předání prostor však nedošlo, protože podle Delta Center je výpověď neplatná.

Žaloba není důvodná

Obvodní soud nyní rozhodl, že žaloba není důvodná. "Soud dospěl k závěru, že je pravdivý a správný výklad smlouvy, jak jej pojal žalovaný," stojí v rozsudku.

"Žalovaný prokázal, že nájemné platil, v prodlení nebyl. S ohledem na to, že nebyl prokázán důvod, pro který výpověď dána byla, má soud za to, že jde o výpověď neplatnou," doplnil soud.

"Pro nás je toto rozhodnutí velmi důležitou součástí naší snahy upravit vztahy s hlavním městem Prahou. Verdikt považujeme za nesporné a nezpochybnitelné rozhodnutí. Soud potvrdil náš právní názor, že všechny části smlouvy jsou platné, že Delta Center je jediným nájemcem Holešovické tržnice a že není a nikdy nebyl dlužník ve vztahu k Praze," uvedl šéf společnosti Delta Center Doron Maoz.

Kromě vyklizení areálu chce město po firmě 200 milionů korun, podle Prahy jde o peníze za nezaplacené nájemné.

Podali žalobu na náhradu škody

Společnost chce podle Maoze nyní s vedením Prahy vyjednávat o podobě vzájemného vztahu a spolupráce.

Delta Center také nedávno podala žalobu na náhradu škody proti hlavnímu městu Praha.

"Celková škoda byla vypočtena na základě znaleckých posudků a odhadů na více než 280 milionů korun. Dlouhodobý nájemce Holešovické tržnice se tak rozhodl učinit v reakci na chování města, které přestalo od roku 2004 plnit své závazky z nájemní smlouvy a odmítlo komunikovat," píše v tiskové zprávě mluvčí firmy Petr Secký.

Smlouva s Delta Center byla uzavřena v roce 1994 na dvacet let s možností dalšího prodloužení nájmu na třikrát deset let s roční výpovědní lhůtou. Nájemné činilo 109 milionů korun.

Nájemce měl do tržnice v prvních pěti letech investovat nad rámec běžné údržby. Delta Center tvrdí, že už investovala 1,45 miliardy korun. Předloni představila městu plán na celkovou revitalizaci areálu, kterou slibovala už před několika lety.

Areál bývalých jatek je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal loni v červnu o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale počátkem února nesouhlasilo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy