Sponzoři radnic mají stavební výhody. Praze to nevadí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 2. 2013 15:08
Radnice Prahy 7 mění koeficienty zastavitelnosti a zároveň bere od developerů dary
Starosta Prahy 7 Marek Ječmének
Starosta Prahy 7 Marek Ječmének | Foto: www.praha.eu

Praha -  Kolik stojí změna územního plánu tak, abyste si mohli postavit vyšší budovu, než je povoleno? Na Praze 7 od několika set tisíc po miliony.

Tamní radnice vydává souhlasná stanoviska ke změnám takzvaných koeficientů zastavitelnosti, které určují počet pater a množství zeleně. Zároveň od developerů inkasuje statisícové dary. Podle vedení radnice to spolu ale nijak nesouvisí.

Naposledy politici ze sedmé městské části pod vedením Marka Ječménka (ODS) vyšli investorům vstříc loni v listopadu. A to hned dvakrát.

Na pozemku společnosti Central Group zvýšili kód míry využití území ze skupiny F na H. Nejenže může developer stavět vyšší budovy, zároveň může naprojektovat takzvanou kompaktní zástavbu městského typu. Tu tvoří velké uzavřené bloky. Hned v následujícím bodě jednání pak rada schválila přijetí daru od Central Group ve výši 3 milionů korun.

Navlas stejný postup proběhl u firmy Classic 7, která chce v kancelářském komplexu Holešovické mlýny postavit další budovu. Okamžitě poté, co rada doporučila změnu koeficientu z G na H, schválila přijetí půlmilionového daru.

"Tyto záležitosti spolu v žádném případě nesouvisejí. Vydání stanoviska MČ Praha 7  k úpravám kódu míry využití území probíhá v režimu posouzení veškerých náležitostí dotčenými odbory či komisemi. V případě, že je zvýšení zastavitelnosti území z hlediska vlivu na dopravu, životní prostředí, okolní zástavbu atd. možné, městská část vydá kladné stanovisko," uvedl za městskou část mluvčí Martin Vokuš.

Je tedy souběh darů a vydání souhlasného stanoviska pouhá náhoda? "V případě, že se chce jakýkoli developer podílet na péči o městskou část, ve které působí, není důvod mu to neumožnit," vysvětluje Vokuš.

Radnice se brání, že dává ke změně koeficientů pouhé doporučení a konečné rozhodnutí leží na magistrátu. Podle informací Aktuálně.cz ale mezi magistrátem a městskými částmi existuje nepsaná dohoda, díky níž magistrát při rozhodování přihlédne k případné dohodě městské části s investorem.

"Pokud se investor dohodne s městskou částí, nebudeme na magistrátu dělat problémy. Odpovědnost ale nesou politici městské části, ti mohou nabídky odmítnout a ve svém stanovisku trvat na původním územním plánu," uvedl 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), který má na starosti pražský územní plán.

"Že je to předjednáno s magistrátem, nám na zastupitelstvu řekl sám starosta Ječmének," potvrdil opoziční zastupitel Ondřej Mirovský (SZ). Vedení městské části ale trvá na svém: o žádné dohodě neví a dary se zvýšením koeficientů nemají nic společného.

Postup sedmé městské části se nelíbí opozici ani odborníkům z Transparency International (TI). Podle nich nabídka peněz politiky svádí k tomu, aby developerovi ustoupili bez ohledu na zájmy občanů.

"V přísném výkladu se to dá označit za podplácení, právně postihnout to ale nelze. Radnice má zastupovat veřejný zájem. Finanční nabídka ale může převážit změny k horšímu pro občany," myslí si Vladan Brož z TI.

O korupci nejde

Podle Hudečka o korupci nejde a podobný systém běžně funguje v západních zemích. "Úplatek jde někomu do kapsy a nikdo o tom neví. Tady jdou peníze oficiálně přes smlouvu do pokladny městské části. Pokud developer zvýší zátěž území, musí platit," uvedl Hudeček.

Podle ředitele TI Davida Ondračky by se ale samosprávy měly podobnému jednání raději vyhýbat, aby se nedostaly do podezření ze střetu zájmů. Nicméně radnice se tímto doporučením příliš neřídí. Listopadový případ z Prahy 7 totiž není až tak ojedinělý.

"Ne že by se to dělo přímo běžně, ale děje se to. Velké peníze mají velkou moc. Je to selhání zastupitelské demokracie," konstatoval právník Petr Kužvart.

Několik podobných případů proběhlo v Praze 11. Naposledy tamní radnice uzavřela se společností Passerinvest Group dohodu o spolupráci, ze které vyplývá, že radnice podpoří její developerský projekt Roztyly. Za to má dostat tisíc korun za každý metr čtvereční postavené prodejní plochy.

Praha 14 inkasovala 1,5 milionu od společnosti Ekospol v souvislosti se stavbou obytného souboru Panorama Kyje. 5 milionů dostala Praha 7 v roce 2008 od společnosti, která staví komplex Jubileum.

 

Právě se děje

Další zprávy