Křetínský doplatil miliony, Sparta ale nesmí na Letné stavět

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 12. 2014 10:26
Proti stavbě obchodního a společenského centra stojí nově zvolení komunální politici. Budeme tomu bránit všemi možnými prostředky, říká nový místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský ze Strany zelených.
Plánovaná podoba polyfunkčního centra Sparty, které má stát na současném tréninkovém hřišti vedle ústí tunelu Blanka.
Plánovaná podoba polyfunkčního centra Sparty, které má stát na současném tréninkovém hřišti vedle ústí tunelu Blanka. | Foto: Pelčák a partner architekti

Praha – Obří developerský plán majitele fotbalové Sparty Daniela Křetínského, který chce v těsném sousedství stadionu na Letné postavit velké obchodní a společenské centrum, se nečekaně komplikuje.

Miliardář sice po několika letech uzavřel spor se státem a doplatil mu 35 milionů korun za příliš levně získané pozemky pod stadionem, jenže proti jeho záměru se teď postavilo nové vedení Prahy 7. V něm po říjnových komunálních volbách převažují odpůrci plánované stavby.

Křetínskému teď nepomáhá ani to, že plány Sparty už před rokem předběžně posvětil Institut plánování a rozvoje hlavního města, který zamýšlenou podobu polyfunkčního centra na místě současných tréninkových ploch Sparty doporučil.

Místo stavby rozšíření parku

Po volbách koncem října už totiž plány zamítlo i bývalé vedení radnice Prahy 7 – tehdy ještě ovládané koalicí ODS a ČSSD.

Křetínský a Sparta se proto snaží sedmou městskou část zviklat. Schůzku s novým vedením si vlivný podnikatel sjednal na středu, podle místostarosty za zelené Ondřeje Mirovského však nemá příliš nadějí na úspěch. Sám Mirovský je totiž dlouhodobým odpůrcem výstavby jakýchkoliv komerčních center v Praze 7.

"Maximálně si dokážu představit nějaký projekt bydlení. Ale ten bude obtížný s ohledem na hlukové limity," popsal Mirovský, který by spíše než stavbu obřího komplexu uvítal parkové propojení mezi Letenskou plání a Stromovkou.

"Rada městské části může v rámci případného územního řízení vydat negativní stanovisko a třeba se i soudit. To bude otázkou dalšího vývoje," uvedl Mirovský a nevylučuje ani vyvolání petice, aby se k plánované stavbě vyjádřili samotní obyvatelé Prahy 7.

Sparta nekomentuje

Mirovský je současně přesvědčen, že na jeho straně bude i pražský magistrát. Novým radním pro územní rozvoj se totiž stal jeho stranický kolega Matěj Stropnický. "Jak ho znám, bude ctít přání samosprávy," předpokládá Mirovský.

Stropnický, který například na "své" Praze 3 vedl úspěšný odpor proti zbourání žižkovského nákladového nádraží, ale nechce být tak kategorický. "Ke konkrétním stavbám bych se nerad vyjadřoval. V podobných případech budu ale rozhodně chtít jednat s městskými částmi a místními iniciativami," řekl Stropnický deníku Aktuálně.cz.

Fotbalový klub AC Sparta nechce o svých plánech a krocích případné zástavby na Letné hovořit. "Platí stále to samé: klub se k tomuto tématu momentálně nebude vyjadřovat," reagoval mluvčí Ondřej Kasík.

Podpis poslední den ve funkci

Sparta přitom věřila, že bezproblémovou cestu k nové stavbě jí zajistí především smazání restu z minulosti - doplacení desítek milionů korun za pozemky pod hlavním stadionem, které klub získal v roce 2002 od ministerstva financí za podstřelenou cenu - o 178 milionů levněji. Obchod dokonce skončil u soudu a úřednice Jiřina Böhmová, která ho schválila, dostala desetiměsíční podmínku.

Jenže ani narovnání se státem, který Spartu zažaloval, se neobešlo bez zvláštních okolností. A klub zase zaplatil příliš nízkou sumu.

Ministerstvo financí u soudu žádalo, aby mu Sparta buď pozemky vrátila zpět, nebo doplatila. Klub si vybral druhou možnost a letos na jaře zaplatil 35 milionů a navrch podepsal závazek, že po dobu deseti let nezruší fotbalový trávník na hlavním stadionu – jinak zaplatí padesátimilionovou pokutu.

Dohodu podepsal ministr financí Rusnokovy vlády Jan Fischer. Psal se letošní 27. leden a šlo o Fischerův poslední den ve funkci.

Proč Fischer nevymáhal mnohem vyšší částku a jak došel zrovna k 35 milionům, není možné zjistit. Fischer nebere telefon a nereagoval ani na SMS, které mu deník Aktuálně.cz zaslal. Samo ministerstvo pak odpovědělo jen obecnou větou, že se pouze snažilo vyjednat co nejvýhodnější podmínky.

Obchod se však hned od začátku nepozdával Fischerovu nástupci - lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. "Bylo to podepsáno den před mým nástupem, to se mi vůbec nelíbilo," říká Babiš. Pověřil proto svého tehdejšího náměstka Roberta Pelikána, aby transakci prověřil a snažil se státu vyjednat lepší podmínky.

Ale budete hrát ještě 17 let

Pelikán záhy potvrdil, že Fischerem podepsaná transakce je sporná a že tržní cena pozemků byla podle znalců takřka 200 milionů korun. Smlouvu už ale nešlo jakkoliv upravit. "Byli jsme ve velmi slabé pozici, protože narovnání už bylo podepsáno," uvedl Pelikán.

Povedlo se mu tak jediné: zvýšit sankce pro případ, že by Sparta svůj hlavní stadion přestala využívat. Zatímco v původní smlouvě o narovnání byla podmínka, že Sparta musí hlavní stadion využívat po dobu nejméně deset let pro sport, Pelikán tuto dobu protáhl do roku 2030 a případné penále zvýšil na 143 milionů korun.

"Využili jsme toho, že soud z formálních důvodů odmítl potvrdit narovnání," uvedl Pelikán.

Sparta se totiž hájila tím, že tržní cenu pozemků snižuje právě sportoviště - hlavní fotbalový stadion. Hodnotě 200 milionů korun by prý odpovídal jen volný stavební pozemek.

"Řekli jsme jim: OK, když slibujete, že tam bude dál stadion, tak vám nebude vadit, že si to pojistíme odhadní částkou," popsal Pelikán s tím, že víc si stát nemohl vynutit.

 

Právě se děje

Další zprávy