Sparta plánuje na Letné obchodní centrum. Zakrylo by Blanku

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 5. 2014 10:18
Serveru Aktuálně.cz se podařilo získat plány fotbalové Sparty na stavbu nového obchodního centra. Má vyrůst mezi stadionem a vyústěním Blanky.
Vizualizace obchodního centra na Letné, které plánuje postavit dceřiná firma fotbalové Sparty ACS Properties
Vizualizace obchodního centra na Letné, které plánuje postavit dceřiná firma fotbalové Sparty ACS Properties | Foto: Pelčák a partner architekti

Praha - V těsném sousedství fotbalového stadionu Sparty na pražské Letné má v příštích letech vyrůst nové obchodní a společenské centrum. Investorem by byl majitel fotbalového klubu – tedy AC Sparta Praha fotbal - prostřednictvím své dceřiné firmy ACS Properties.

Sama Sparta se odmítá k plánům vyjadřovat a víceméně je bagatelizuje. "Není to tak, že bychom v této chvíli něco chtěli představit," řekl mluvčí Sparty Ondřej Kasík s tím, že vlastně ani žádné konkrétní plány nejsou – jen neurčité úvahy z minulosti.

"Pro nás je nyní prioritní dvojí rekonstrukce stadionu. První přijde v průběhu letní pauzy rekonstrukce hrací plochy včetně podloží, další etapa bude komplexní rekonstrukce hlavní tribuny," uvedl v e-mailové konverzaci a otázky na plánované obchodní centrum nechal bez odpovědi.

Je to skvělé, zakryje to Blanku

Nicméně plány existují. A Sparta - respektive její dceřiná společnost ACS Properties - je dokonce poskytla Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), který má na starosti koncepci rozvoje hlavního města.

Požádala o jeho stanovisko k výstavbě "obchodního, společenského a sportovního centra" o rozloze přes 15 tisíc metrů čtverečních. Tomu má padnout za oběť nejen současné tréninkové hřiště, ale i provozovna McDonald´s a přilehlé parkoviště.

IPR plán Sparty "posvětil" a doporučil vydat výjimku ze stavební uzávěry, která dosud na Letné platí. Úředníci ocenili, že nový komplex částečně zakryje výjezd z tunelu Blanka, který má být zprovozněn letos na podzim.

"Z pohledu urbanistické koncepce je překrytí nájezdu plánovaným objektem a tím jeho odclonění od ulice Milady Horákové velice žádoucí a jednoznačně přínosné,“ stojí ve stanovisku IPR ze srpna 2013, které má server Aktuálně.cz k dispozici.

„V současné době je na tomto území veřejnosti nepřístupné soukromé hřiště. Tento projekt oblast zpřístupní a díky navrženému využití bude objekt veřejně prospěšný a městotvorný, koncepčně dotvoří Letenskou pláň,“ podotýká mluvčí IPR Marek Vácha, který upozorňuje, že nepůjde jen o obchodní centrum, ale má sloužit i k rekreaci a bydlení.

Podle Váchy navíc projektant akceptoval veškeré připomínky města. „Konkrétně jde o vytvoření živého parteru, zarovnání uliční čáry se sousedním domem bloků zvaného Molochov či výše uvedenou polyfunkčnost,“ dodal. 

Vraťte, nebo doplaťte

Opatrnost Sparty ohledně prezentace plánů možná vychází z toho, že o pozemky pod chystanou budovou vede spor. V katastru nemovitostí je proto plomba.

Sparta totiž pozemky na Letné, na nichž se nachází i její hlavní stadion, koupila v roce 2002 od státu za 20 milionů korun. Později ale soud rozhodl, že skutečná hodnota pozemků byla takřka desetinásobná a stát na transakci tratil 178 milionů korun. Úřednice ministerstva financí Jiřina Böhmová, která se pod převod podepsala, odešla od soudu s podmíněným trestem.

Ministerstvo financí se poté prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových obrátilo na soud a žádá, aby mu Sparta pozemky vrátila zpět. Nebo za ně doplatila.

Úřad se proto loni dohodl se Spartou, že nechá pozemky ocenit znalcem, společností PricewaterhouseCoopers. Zda už je posudek hotov a jestli se rýsuje dohoda, nicméně ani jedna strana nechtěla komentovat.

"Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o probíhající soudní spory, nejsme v tuto chvíli oprávněni poskytnout bližší informace,“ uvedl mluvčí úřadu Robert Hurt.

I pokud ale Sparta vyřeší se státem spor o pozemky, nebude mít stále vyhráno. Město sice bude muset zrušit stavební uzávěru, ale také bude muset proběhnout územní a stavební řízení. Proto není reálné začít se stavbou před rokem 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy