Soud zvýšil muži za ubití bezdomovce trest na 15 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2013 13:36
Muž invalidního bezdomovce i oloupil. Soud mu neprokázal, že chtěl vraždit.
Foto: Policie ČR

Praha - Pražský vrchní soud o dva roky zvýšil recidivistovi Peteru Kudráčovi trest za oloupení a ubití invalidního bezdomovce z Liberce.

Vyhověl tak odvolání státní zástupkyně, jež původní potrestání považovala za příliš mírné. Kudráč, který musel být při vyhlášení verdiktu vyveden ze soudní síně kvůli nadávání předsedkyni senátu si ve vězení odpyká celkem 15 let.

"Obžalovaný je osobou, která soustavně nemíní respektovat normy jak společenské, tak právní. Žil parazitním způsobem života, využíval i poškozeného bezdomovce. Jeho převýchova je podle znalců velmi problematická, ne-li zcela vyloučená," uvedla při odůvodnění rozsudku soudkyně Jaroslava Maternová.

Dvaašedesátiletý bezdomovec, který nemohl hýbat nohama a přebýval pod silničním mostem u libereckého Poštovního náměstí, se s Kudráčem znal. Když v noci z 2. na 3. srpna 2011 odmítl jeho žádost o půjčení peněz na pivo, Kudráč mu násilím sebral 200 korun.

Muž mu kvůli tomu nadával, urážel ho a začal vyhrožovat, že udá Kudráčova syna, který byl v té době na útěku z výchovného zařízení. Kudráč se rozčílil a bezdomovce napadl silnými údery pěstí a kopáním do hlavy.

O několik desítek minut byl bezvládný muž brutálním způsobem napaden znovu. V té době bezdomovec ještě žil, i tak by ale podle znalců předchozímu útoku podlehl. 

To, že i za druhým útokem stál Kudráč, se soudům nepodařilo prokázat. Stejně tak není prokázané, že útočil s úmyslem bezdomovce usmrtit. Proto jej potrestaly za ublížení na zdraví, nikoliv za vraždu.

Kudráč se hájil tím, že se bezdomovci naopak snažil pomoci. V osudný den ho prý nad ránem potkal, protože šel koupit dětem snídani do nedaleké pekárny. Prý mu dal několik rohlíků a potom k němu přivolal strážníky, protože si všiml, že mu v kotníku lezou červi. Pak šel údajně domů.

"Jsem sice gauner, ale tady to bych v životě neudělal. Nemám s tím nic společného, byl to můj nejlepší přítel. Bude se mi špatně sedět za někoho jiného, mám doma tři děti," řekl Kudráč, který se soudní senát snažil obměkčit i pláčem. Když zjistil, že mu soudci zvýšili trest, přešel z pláče k vulgárním nadávkám.

Podle znalců má Kudráč výbušnou a prchlivou povahu, nadměrně užívá alkohol a hraje na automatech. V minulosti si "přivydělával" například tím, že slabší jedince doprovázel na poštu a bral jim sociální dávky, které tam inkasovali.

Soudy ho opakovaně potrestaly za loupež, výtržnictví, ublížení na zdraví či znásilnění. Několikrát také napadl policisty, když se snažili převézt jeho syna zpět do polepšovny.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy