Soud zvýšil muži za ubití bezdomovce trest na 15 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2013 13:36
Muž invalidního bezdomovce i oloupil. Soud mu neprokázal, že chtěl vraždit.
Foto: Policie ČR

Praha - Pražský vrchní soud o dva roky zvýšil recidivistovi Peteru Kudráčovi trest za oloupení a ubití invalidního bezdomovce z Liberce.

Vyhověl tak odvolání státní zástupkyně, jež původní potrestání považovala za příliš mírné. Kudráč, který musel být při vyhlášení verdiktu vyveden ze soudní síně kvůli nadávání předsedkyni senátu si ve vězení odpyká celkem 15 let.

"Obžalovaný je osobou, která soustavně nemíní respektovat normy jak společenské, tak právní. Žil parazitním způsobem života, využíval i poškozeného bezdomovce. Jeho převýchova je podle znalců velmi problematická, ne-li zcela vyloučená," uvedla při odůvodnění rozsudku soudkyně Jaroslava Maternová.

Dvaašedesátiletý bezdomovec, který nemohl hýbat nohama a přebýval pod silničním mostem u libereckého Poštovního náměstí, se s Kudráčem znal. Když v noci z 2. na 3. srpna 2011 odmítl jeho žádost o půjčení peněz na pivo, Kudráč mu násilím sebral 200 korun.

Muž mu kvůli tomu nadával, urážel ho a začal vyhrožovat, že udá Kudráčova syna, který byl v té době na útěku z výchovného zařízení. Kudráč se rozčílil a bezdomovce napadl silnými údery pěstí a kopáním do hlavy.

O několik desítek minut byl bezvládný muž brutálním způsobem napaden znovu. V té době bezdomovec ještě žil, i tak by ale podle znalců předchozímu útoku podlehl. 

To, že i za druhým útokem stál Kudráč, se soudům nepodařilo prokázat. Stejně tak není prokázané, že útočil s úmyslem bezdomovce usmrtit. Proto jej potrestaly za ublížení na zdraví, nikoliv za vraždu.

Kudráč se hájil tím, že se bezdomovci naopak snažil pomoci. V osudný den ho prý nad ránem potkal, protože šel koupit dětem snídani do nedaleké pekárny. Prý mu dal několik rohlíků a potom k němu přivolal strážníky, protože si všiml, že mu v kotníku lezou červi. Pak šel údajně domů.

"Jsem sice gauner, ale tady to bych v životě neudělal. Nemám s tím nic společného, byl to můj nejlepší přítel. Bude se mi špatně sedět za někoho jiného, mám doma tři děti," řekl Kudráč, který se soudní senát snažil obměkčit i pláčem. Když zjistil, že mu soudci zvýšili trest, přešel z pláče k vulgárním nadávkám.

Podle znalců má Kudráč výbušnou a prchlivou povahu, nadměrně užívá alkohol a hraje na automatech. V minulosti si "přivydělával" například tím, že slabší jedince doprovázel na poštu a bral jim sociální dávky, které tam inkasovali.

Soudy ho opakovaně potrestaly za loupež, výtržnictví, ublížení na zdraví či znásilnění. Několikrát také napadl policisty, když se snažili převézt jeho syna zpět do polepšovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy