Soud zrušil rozhodnutí magistrátu, mrakodrapy nebudou

Kateřina Šmídová
30. 8. 2011 15:53
Občanská sdružení uspěla se svou žalobou, bojí se nadměrného hluku a emisí
Foto: ECM

Praha - Městský soud v Praze zrušil územní rozhodnutí magistrátu a Úřadu městské části Praha 4 na stavbu dvou mrakodrapů na pankrácké pláni, které měla vybudovat developerská společnost ECM.

Vyhověl tak námitkám, které ve své žalobě uvedla občanská sdružení, podle nichž by nové stavby výrazně zatížily životní prostředí dané oblasti.

Podle Petra Kužvarta z Ateliéru pro životní prostředí úředníci běžně vycházejí z předpokladu, že městské prostředí je již objektivně zatíženo a další výstavba je možná, pokud developer prokáže, že samotný provoz a obsluha novostavby přitíží jen málo, nevýrazně.

V Česku zcela běžné

Takto podle něho funguje dosavadní praxe v celém státě.

"Městský soud tento přístup výslovně odmítl a konstatoval celkem banálně znějící pravidlo, totiž že limity stanovené právními předpisy jsou závazné," uvedl v tiskové zprávě Kužvart.

Magistrát se brání tím, že záměr byl z hlediska hluku kladně posouzen Hygienickou stanicí hl. m. Prahy, následně v odvolacím řízení byl tento posudek přezkoumán ministerstvem zdravotnictví, a to s kladným výsledkem.

Je však povinen respektovat soudní rozhodnutí, věc tedy bude předána stavebnímu úřadu Městské části Praha 4 k novému projednání, uvedla mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.   

Soud umístění nové stavby do nadlimitně zatíženého území nevyloučil, musí být však doprovázeno takovými opatřeními, například změnou dopravního řešení v území, jež zabezpečí podlimitní stav.

Proti rozhodnutí soudu může magistrát či některý z developerů podat kasační stížnost.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy