Soud snížil trest dealerovi, který zavinil smrt ženy

ČTK ČTK
12. 12. 2011 14:42
Muž matce dítěte prodal pervitin. Když se narkomance udělalo zle, nepomohl jí

Praha - Vrchní soud v Praze uložil Romanu Kafkovi za distribuci drog, která způsobila smrt mladé narkomanky, jedenáctiletý trest vězení.

Odvolací soud o dva roky zmírnil verdikt libereckého krajského soudu ze srpna letošního roku. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání.

Kafka dal podle obžaloby před čtyřmi lety ve svém bytě mladé ženě, matce dítěte, pervitin, který jí způsobil smrt. Vezl ji tehdy autem z Jablonce nad Nisou do Liberce, a i když jí začalo být zle, nepomohl jí a jen ji předal své známé, aby se o ní postarala.

Dealer ženě nepřivolal pomoc

Známá k ženě sice zavolala zdravotníky, ti ji už ale nemohli zachránit. Ještě téhož večera v nemocnici zemřela na srdeční selhání.

"Je prokázané, že obžalovaný poškozené drogu poskytl, čímž u ní došlo k předávkování. A to byla příčina smrti," prohlásil předseda senátu Lubomír Klimáček.

Kafkova obhájkyně požadovala výslechy dalších svědků. Podle ní si krajský soud neopatřil dostatek důkazů, a rozhodl tak předčasně. Navrhovala proto vrácení případu libereckému soudu. Mezi některými výpověďmi byly podle obhájkyně značné rozpory a několik svědků údajně bylo nevěrohodných.

"Přestože jsou někteří svědci konzumenti drogy, neznamená to automaticky, že nejsou věrohodní," uvedl předseda senátu v odůvodnění rozsudku. Podle něho si krajský soud opatřil dostatek důkazů pro rozhodnutí.

Advokátka argumentovala také tím, že ani ošetřující lékařka nepoznala vážný stav předávkované ženy, tudíž ho tedy nemohl poznat obžalovaný.

To však soud vyloučil s tím, že muž pervitin dlouhodobě prodával i užíval, musel tedy vědět, co se ženě může po konzumaci drogy stát. Kafka navíc nestál před soudem poprvé. Již dříve byl trestán za podvod, zpronevěru i distribuci drog. Sám drogy dlouhodobě bral, přesto si na nich nevytvořil závislost.

Silně závislá žena se podle výpovědi jejího tehdejšího partnera z hlavního líčení snažila ze závislosti dostat. Přesto se však opakovaně stávalo, že z bytu zmizela, aby si drogu sehnala. V takových případech se pak vracela po několika dnech takzvaně na dojezdu. Několikrát ji také našel doma zfetovanou tak, že jí volal lékařskou pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy