Soud muži potvrdil podmínku za vydírání diamantového bosse

ČTK ČTK
25. 6. 2015 16:25
Jednatel bezpečnostní agentury dostal za pokus o vydírání diamantového bosse Luboše Říhy tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let. Měl po něm chtít 11 milionů za nezveřejnění informací.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Městský soud pravomocně rozhodl o trestu pro Ladislava Kirschnera, který podle obžaloby vydíral majitele společnosti Diamonds International Corporation Luboše Říhu.

Soud tak zamítl Kirschnerovo odvolání a potvrdil, že potrestaný jednatel bezpečnostní agentury Říhu po ukončení vzájemné spolupráce vydíral tím, že existují informace, které by mohly jeho klenotnickou firmu poškodit.

Za jejich nezveřejnění údajně chtěl 400 000 eur (zhruba 11 milionů korun).

Muži se dostali do konfliktu

Kirschner Říhovi v roce 2013 zajišťoval ochranku pro rodinu, ostrahu objektů a převoz diamantů.

Majitel restaurace Tomáš Kaštil považuje podmíněný trest pro bývalé inspektory práce, kteří ho vydírali, za neadekvátní trest. Vyděrači podle něj spoleháli, že bude mít strach o rodinu a neudá je.
17:41
Majitel restaurace Tomáš Kaštil považuje podmíněný trest pro bývalé inspektory práce, kteří ho vydírali, za neadekvátní trest. Vyděrači podle něj spoleháli, že bude mít strach o rodinu a neudá je. | Video: DVTV

Muži se po čase dostali do konfliktu kvůli částkám, které si Kirschner za služby účtoval. Podle obchodníka mu pak Kirscher telefonicky sdělil, že existuje kompromitující policejní spis, který má Říhu i jeho společnost zničit.

Tvrdil, že za peníze "umí vyřešit" vše tak, aby informace neprosákly na veřejnost.

Advokát: je to obchodněprávní spor

Kirschner obvinění odmítá. Podle jeho advokáta jde od začátku o obchodněprávní spor, který se týká vyplácení peněz za odvedené služby, nikoliv o vydírání.

"Necítím se vinen, nikdy jsem žádnou pohrůžku nepoužil, nikdy bych to neudělal," uvedl dnes při závěrečné řeči Kirchner.

Soud však jeho odvolání zamítl jako nedůvodné a potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který podle odvolacího soudu při procesu nepochybil a správně vyhodnotil všechny dostupné důkazy.

Kirchner chce využít mimořádného opravného prostředku a odvolat se k Nejvyššímu soudu.

Fingovaná krádež

Při procesu se také hájil tím, že jeho kauza souvisí s krádeží diamantů za 200 milionů korun, která podle něj byla fingovaná. Trestní stíhání jej mělo pouze umlčet.

Krádež diamantů údajně spáchal rusky hovořící muž vystupující pod jménem Konstantin Lebekin. Policie ale případ odložila. Verzi, že šlo o pojistný podvod, se nepodařilo prokázat. Možnost pojistného podvodu odmítl i Říha.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy