Soud muži potvrdil podmínku za vydírání diamantového bosse

ČTK ČTK
25. 6. 2015 16:25
Jednatel bezpečnostní agentury dostal za pokus o vydírání diamantového bosse Luboše Říhy tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let. Měl po něm chtít 11 milionů za nezveřejnění informací.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Městský soud pravomocně rozhodl o trestu pro Ladislava Kirschnera, který podle obžaloby vydíral majitele společnosti Diamonds International Corporation Luboše Říhu.

Soud tak zamítl Kirschnerovo odvolání a potvrdil, že potrestaný jednatel bezpečnostní agentury Říhu po ukončení vzájemné spolupráce vydíral tím, že existují informace, které by mohly jeho klenotnickou firmu poškodit.

Za jejich nezveřejnění údajně chtěl 400 000 eur (zhruba 11 milionů korun).

Muži se dostali do konfliktu

Kirschner Říhovi v roce 2013 zajišťoval ochranku pro rodinu, ostrahu objektů a převoz diamantů.

Majitel restaurace Tomáš Kaštil považuje podmíněný trest pro bývalé inspektory práce, kteří ho vydírali, za neadekvátní trest. Vyděrači podle něj spoleháli, že bude mít strach o rodinu a neudá je.
17:41
Majitel restaurace Tomáš Kaštil považuje podmíněný trest pro bývalé inspektory práce, kteří ho vydírali, za neadekvátní trest. Vyděrači podle něj spoleháli, že bude mít strach o rodinu a neudá je. | Video: DVTV

Muži se po čase dostali do konfliktu kvůli částkám, které si Kirschner za služby účtoval. Podle obchodníka mu pak Kirscher telefonicky sdělil, že existuje kompromitující policejní spis, který má Říhu i jeho společnost zničit.

Tvrdil, že za peníze "umí vyřešit" vše tak, aby informace neprosákly na veřejnost.

Advokát: je to obchodněprávní spor

Kirschner obvinění odmítá. Podle jeho advokáta jde od začátku o obchodněprávní spor, který se týká vyplácení peněz za odvedené služby, nikoliv o vydírání.

"Necítím se vinen, nikdy jsem žádnou pohrůžku nepoužil, nikdy bych to neudělal," uvedl dnes při závěrečné řeči Kirchner.

Soud však jeho odvolání zamítl jako nedůvodné a potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1, který podle odvolacího soudu při procesu nepochybil a správně vyhodnotil všechny dostupné důkazy.

Kirchner chce využít mimořádného opravného prostředku a odvolat se k Nejvyššímu soudu.

Fingovaná krádež

Při procesu se také hájil tím, že jeho kauza souvisí s krádeží diamantů za 200 milionů korun, která podle něj byla fingovaná. Trestní stíhání jej mělo pouze umlčet.

Krádež diamantů údajně spáchal rusky hovořící muž vystupující pod jménem Konstantin Lebekin. Policie ale případ odložila. Verzi, že šlo o pojistný podvod, se nepodařilo prokázat. Možnost pojistného podvodu odmítl i Říha.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy