Muže, který se pokusil zabít invalidní ženu i spoluvězně, odsoudili na 15 let vězení

ČTK ČTK
11. 1. 2016 17:01
Martin Marhoul se loni pokusil zabít invalidní partnerku svého otčíma a následně zaútočil v pankrácké věznici na spoluvězně. Od dětství trpí psychickou poruchou, na niž má invalidní důchod. Městský soud v Praze jej odsoudil k 15 letům vězení a nařídil také ústavní psychiatrickou léčbu. Soudkyně vyjádřila kritiku péče o psychicky narušené jedince, která je podle ní v ČR nedostatečná.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Soud dnes poslal na 15 let do vězení dvacetiletého Martina Marhoula za pokus o vraždu invalidní partnerky jeho nevlastního otce a spoluvězně ve vazební věznici.

Mladík je od dětství psychicky narušený, má kvůli tomu invalidní důchod. Před soudem odmítl vypovídat, policii dříve řekl, že mu přeskočilo. Rozsudek Městského soudu v Praze není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Soudkyně Monika Křikavová kromě vězení nařídila u Marhoula ústavní psychiatrickou léčbu. Marhoul je podle ní ukázkou "vadně nastavené péče o psychicky narušené lidi".

"Obecně se to ví ve veřejnosti, bohužel nedošlo k žádné změně. Než mu bylo osmnáct, běžela nějaká péče, byl v kontaktu s psychiatrem a lékařem," popsala soudkyně. Jako dospělému pak úřady Marhoulovi přiznaly zpětně invalidní důchod, což podle jeho matky utratil za drogy.

Spoluvězni nejprve kradl jídlo, poté ho napadl

Marhoul napadl spícího spoluvězně z Vietnamu loni v červnu v pankrácké vazební věznici. Pětadvacetiletý muž s ním měl dříve spory, Marhoul mu prý opakovaně kradl chleba. Úder téměř osmikilovou židlí směřoval na hlavu a muži způsobil tržnou ránu. Fatálnějšímu následku údajně zabránilo to, že židli při dopadu zbrzdila zeď, spoluvězeň se začal bránit a zvuky zápasu přivolaly dozorce.

Třiatřicetiletou invalidní ženu napadl Marhoul tři týdny před útokem na spoluvězně. Bydlel v bytě v Praze 5 společně se svým nevlastním otcem a jeho přítelkyní. Dvakrát ženu bodl nožem do krku, čímž mimo jiné proťal průdušnici a přeťal část nervů ovlivňujících hybnost paže. Žena silně krvácela, mladík odstrčil její invalidní vozík od lůžka a z bytu utekl.

Marhoul dnes odmítl vypovídat a soudkyně Monika Křikavová přečetla jeho výpověď před policií při vyšetřování. Mladík řekl, že v kritický den šel na poštu pro důchod a cestou domů vypil několik piv. Proč ženu napadl, nevysvětlil, podle obžaloby byl důvodem spor o nájemné.

Ruplo mi v bedně, tvrdí Marhoul

"Bodl jsem ji do krku, bodal jsem ji vší silou. Nevím, proč jsem to dělal, ruplo mi v bedně, hráblo mi. Jsem si vědom toho, že mohla umřít," citovala soudkyně Marhoula. Mohl prý mít také pocit, že se o něj doma nestarají. Po činu z bytu utekl a přiznal se pracovníkům komunitního centra, kam docházel.

Poškozená vypovídala v doprovodu asistenta a psycholožky. Žena uvedla, že byla doma sama se dvěma malými psy a mladík ji bodl zničehonic, když dřímala na posteli. Zvládla si telefonem přivolat záchranku, v nemocnici pak podstoupila operaci.

Žena soudu řekla, že do úrazu byla i přes svůj handicap výrazně soběstačná, nyní má ale problémy kvůli zasažení nervů a neobejde se bez pomoci druhých. Soud ženě přiznal odškodnění zhruba půl milionu korun.

Před soudem vypovídala také Marhoulova matka, která bydlí na ubytovně a má rovněž psychickou poruchu. Syn podle ní jako dítě prožíval tzv. selektivní mutismus, což je porucha v komunikaci s lidmi, při které se člověk dokáže bavit jen s někým. Postupně se to prý zlepšilo, od 13 let ale prý začal Marhoul pít alkohol a později také užíval pervitin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy