Muže, který se pokusil zabít invalidní ženu i spoluvězně, odsoudili na 15 let vězení

ČTK ČTK
11. 1. 2016 17:01
Martin Marhoul se loni pokusil zabít invalidní partnerku svého otčíma a následně zaútočil v pankrácké věznici na spoluvězně. Od dětství trpí psychickou poruchou, na niž má invalidní důchod. Městský soud v Praze jej odsoudil k 15 letům vězení a nařídil také ústavní psychiatrickou léčbu. Soudkyně vyjádřila kritiku péče o psychicky narušené jedince, která je podle ní v ČR nedostatečná.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Soud dnes poslal na 15 let do vězení dvacetiletého Martina Marhoula za pokus o vraždu invalidní partnerky jeho nevlastního otce a spoluvězně ve vazební věznici.

Mladík je od dětství psychicky narušený, má kvůli tomu invalidní důchod. Před soudem odmítl vypovídat, policii dříve řekl, že mu přeskočilo. Rozsudek Městského soudu v Praze není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Soudkyně Monika Křikavová kromě vězení nařídila u Marhoula ústavní psychiatrickou léčbu. Marhoul je podle ní ukázkou "vadně nastavené péče o psychicky narušené lidi".

"Obecně se to ví ve veřejnosti, bohužel nedošlo k žádné změně. Než mu bylo osmnáct, běžela nějaká péče, byl v kontaktu s psychiatrem a lékařem," popsala soudkyně. Jako dospělému pak úřady Marhoulovi přiznaly zpětně invalidní důchod, což podle jeho matky utratil za drogy.

Spoluvězni nejprve kradl jídlo, poté ho napadl

Marhoul napadl spícího spoluvězně z Vietnamu loni v červnu v pankrácké vazební věznici. Pětadvacetiletý muž s ním měl dříve spory, Marhoul mu prý opakovaně kradl chleba. Úder téměř osmikilovou židlí směřoval na hlavu a muži způsobil tržnou ránu. Fatálnějšímu následku údajně zabránilo to, že židli při dopadu zbrzdila zeď, spoluvězeň se začal bránit a zvuky zápasu přivolaly dozorce.

Třiatřicetiletou invalidní ženu napadl Marhoul tři týdny před útokem na spoluvězně. Bydlel v bytě v Praze 5 společně se svým nevlastním otcem a jeho přítelkyní. Dvakrát ženu bodl nožem do krku, čímž mimo jiné proťal průdušnici a přeťal část nervů ovlivňujících hybnost paže. Žena silně krvácela, mladík odstrčil její invalidní vozík od lůžka a z bytu utekl.

Marhoul dnes odmítl vypovídat a soudkyně Monika Křikavová přečetla jeho výpověď před policií při vyšetřování. Mladík řekl, že v kritický den šel na poštu pro důchod a cestou domů vypil několik piv. Proč ženu napadl, nevysvětlil, podle obžaloby byl důvodem spor o nájemné.

Ruplo mi v bedně, tvrdí Marhoul

"Bodl jsem ji do krku, bodal jsem ji vší silou. Nevím, proč jsem to dělal, ruplo mi v bedně, hráblo mi. Jsem si vědom toho, že mohla umřít," citovala soudkyně Marhoula. Mohl prý mít také pocit, že se o něj doma nestarají. Po činu z bytu utekl a přiznal se pracovníkům komunitního centra, kam docházel.

Poškozená vypovídala v doprovodu asistenta a psycholožky. Žena uvedla, že byla doma sama se dvěma malými psy a mladík ji bodl zničehonic, když dřímala na posteli. Zvládla si telefonem přivolat záchranku, v nemocnici pak podstoupila operaci.

Žena soudu řekla, že do úrazu byla i přes svůj handicap výrazně soběstačná, nyní má ale problémy kvůli zasažení nervů a neobejde se bez pomoci druhých. Soud ženě přiznal odškodnění zhruba půl milionu korun.

Před soudem vypovídala také Marhoulova matka, která bydlí na ubytovně a má rovněž psychickou poruchu. Syn podle ní jako dítě prožíval tzv. selektivní mutismus, což je porucha v komunikaci s lidmi, při které se člověk dokáže bavit jen s někým. Postupně se to prý zlepšilo, od 13 let ale prý začal Marhoul pít alkohol a později také užíval pervitin.

 

Právě se děje

Další zprávy