Za vraždu novorozence poslal soud matku na šestnáct a půl roku do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2019 15:11
Matku, která loni zanechala na chodbě pražského panelového domu tašku s mrtvým novorozencem, poslal soud do vězení na šestnáct a půl roku. Uznal ji vinnou z předem promyšlené vraždy. Obžalovaná tvrdí, že si na okolnosti porodu nevzpomíná. Její obhájce se domáhal toho, aby soud kvalifikoval čin jako vraždu spáchanou v rozrušení způsobeném porodem, za což by ženě hrozilo maximálně osm let za mřížemi. Verdikt není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Paní obžalovaná nebyla žádnou vystresovanou prvorodičkou, rodila už potřetí. I když věděla, jak jednoduše lze dát dítě k adopci, neudělala to. Tvrzení, že se nestihla k adopci zaregistrovat, nemůže obstát v situaci, kdy byla nezaměstnaná a čas trávila spíše po kamarádkách," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Iveta Havlíková.

"V podstatě nikdy neprojevila lítost nad tím, co způsobila, nad zmařeným lidským životem," dodala soudkyně o obžalované.

Žena porodila tajně a bez asistence v noci ze 4. na 5. března 2018, a to v bytě v ulici Drimlova, kde ji v danou noc nechala přespat její známá. V té době přebývaly v dalších pokojích bytu dvě jiné podnájemnice, které o těhotenství ani porodu nevěděly. Žena totiž svůj stav před okolím tajila. U pražského městského soudu to zdůvodnila obavami z toho, že by ji lidé přemlouvali, aby si dítě ponechala, což neměla v úmyslu.

Podle pátečního rozsudku žena zdravého novorozeného chlapce buď přímo udusila, nebo ho záměrně nechala ležet bez pomoci na studeném místě, kde se udusil z podchlazení. Tělíčko vložila do igelitové tašky, kterou ráno zanechala na skříňce hydrantu v suterénu domu. Poté po sobě v bytě uklidila a odešla pryč. Za vraždu dítěte jí soud mohl uložit patnáct až dvacet let vězení.

Čtyřiatřicetiletá žena v době těhotenství nikdy nevyhledala lékaře ani nepodnikla žádné kroky k tomu, aby o dítě po jeho narození buď pečovala sama, nebo ho předala k adopci či anonymně umístila do babyboxu nebo nemocnice. U soudu uvedla, že chlapec po narození nekřičel ani se nehýbal. To však vyvrátili znalci, podle nichž bylo dítě zcela zdravé a několik desítek minut po porodu ještě žilo.

Obhájce matky zkritizoval mimo jiné to, že psychiatr vyšetřil jeho klientku až měsíc po jejím zadržení, a že tedy není spolehlivě prokázáno, v jakém duševním rozpoložení se nacházela v době činu. Soudkyně však poukázala na výpovědi svědků.

Obžalovaná, která má základní vzdělání, přivedla dříve na svět dvě jiné děti. O staršího syna se stará jeho otec, dceru dala hned po porodu k adopci. Tvrdí, že stejně chtěla naložit i s posledním dítětem, ale že to nestihla. V minulosti byla jednou trestaná, a to za neoprávněné držení platební karty. Vydělávala si brigádami, především v rychlém občerstvení. V současné době je ve vazbě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy