Soud: Organizátor vraždy zlatníka si odsedí 12,5 roku

ČTK ČTK
8. 6. 2015 16:00
Muž se před zákonem skrýval, loni byl dopaden v Budapešti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Serchio Beriša, jeden z organizátorů devět let staré vraždy obchodníka se šperky, má jít na 12,5 roku do vězení.

Rozhodl o tom pražský městský soud. Muž dostal stejný trest i v minulosti.

Před zákonem se však skrýval, než byl loni dopaden v Budapešti. Proces se tak musel po jeho žádosti opakovat.

Verdikt není pravomocný, Beriša se proti němu na místě odvolal k Vrchnímu soudu v Praze.

20 000 eur za vraždu

Případ spadá do roku 2006, kdy podle spisu cizinec Kole Jakupi požádal Berišu, aby zařídil usmrcení obchodníka a v hotelu Jalta v centru Prahy mu předal nejméně 20 000 eur na nájemnou vraždu.

Oběť měla být zastřelena nejpozději do konce roku. Beriša pak peníze podle obžaloby předal Jánu Rusóovi, který byl najatým vrahem.

Jakupimu soudy pravomocně vyměřily 12,5 roku vězení, Rusó dostal 13 let.

Vražedný útok se stal 30. prosince, kdy Rusó na poškozeného dvakrát vystřelil, když nastupoval do výtahu ve svém domě. Vyzbrojen byl nelegálně drženou zbraní s tlumičem.

Obchodník byl zasažen do hrudníku, ubránil se však legálně drženou zbraní, když na svého vraha několikrát vystřelil. Rusó pak z místa činu uprchl, oběť útok přežila.

"Vůbec jsem tam nebyl"

Podle státní zástupkyně opakovaný proces nepřinesl žádné nové skutečnosti, které by kauzu zvrátily ve prospěch Berišy.

Jeho advokát Jaroslav Ortman naopak chtěl, aby byl zproštěn obžaloby. "Popírá jakoukoliv účast na tomto skutku," řekl při závěrečné řeči Ortman.

Podle něj nebyl důvod, aby se Beriša na vraždě podílel. Na účtech prý měl dostatek peněz a několik tisíc eur navíc by pro něj nemělo žádný význam.

Právníkovi se nezdály také některé výpovědi svědků. "Nemám s tím nic společného. Vůbec jsem tady nebyl," uvedl při závěrečné řeči Beriša.

Tvrdí totiž, že v době činu byl v Chorvatsku, kde se staral o kavárnu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy