Soud dal za pravdu muži, kterého ždímali exekutoři

ČTK ČTK
25. 1. 2012 12:25
Muž dlužil za jízdy načerno v pražské MHD. Exekutoři po něm vymáhali padesátinásobek
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti muže, který si stěžoval na postup exekutorů a soudů při vymáhání dluhu za černé jízdy v pražské hromadné dopravě.

Náklady na exekuci v jeho případě více než padesátkrát převýšily původně vymáhanou sumu. Exekutor nespojil pohledávky do jednoho exekučního řízení, čímž výrazně zvýšil náklady na exekuci. Řekla to mluvčí soudu Jana Pelcová.

Podle konstantního názoru ústavních soudců by exekutoři měli související věci spojovat, a to kvůli hospodárnosti řízení i kvůli minimalizaci zásahu do vlastnických práv dlužníků. V mužově kauze se to však nestalo.

Původní dlužná částka v jeho případě činila 2248 korun. Náhrada nákladů nalézacího řízení byla asi 18.500 korun, náklady oprávněného v exekučním řízení 34.200 korun a náklady exekuce 78.000 korun.

Součet nákladů exekuce a nákladů oprávněného tedy více než padesátkrát převýšil vymáhanou jistinu.

Ústavní soud potvrdil podezření, že důvodem mohl být prospěch exekutora a oprávněného, tedy věřitele, na úkor povinného, tedy dlužníka.

"Tyto okolnosti svědčí pro šikanózní výkon práva oprávněným za účelem jednoduchého získání příjmů prostřednictvím náhrady nákladů řízení," uvedli soudci v nálezu.

Muž navíc dluh uhradil ještě před provedením exekuce. Kvůli tomu měl exekutor podle starších nálezů Ústavního soudu dostat nižší náhradu.

Ústavní soudci sice mužově stížnosti vyhověli, avšak odmítli související návrh na zrušení části dvou vyhlášek ministerstva spravedlnosti o náhradě nákladů advokátům a exekutorům. Podle ÚS lze obě vyhlášky vykládat v souladu s ústavou i bez rušení konkrétních paragrafů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ararat-Armenia obhájil titul v arménské fotbalové lize

Fotbalisté celku Ararat-Armenia získali podruhé za sebou arménský titul. Jerevanský klub, který existuje teprve tři roky, zvítězil v utkání posledního ligového kola nad Noahem 2:0 a udržel před ním první místo.

Ararat-Armenia vyhrál ligu o čtyři body a bude startovat v kvalifikaci Ligy mistrů. Druhý Noah a třetí Alaškert čekají boje o Evropskou ligu.

Dva nejlepší arménské celky se v pátek utkaly také v pohárovém finále. Trofej získal po penaltovém rozstřelu Noah, který byl rovněž založen v roce 2017.

před 2 hodinami

Tisíce Izraelců demonstrovaly za odstoupení premiéra Netanjahua kvůli obviněním z korupce a koronavirové krizi

Tisíce Izraelců v úterý večer demonstrovaly před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua. Lidé žádali jeho odstoupení v době, kdy čelí soudu kvůli obviněním z korupce a zápolí s prohlubující se koronavirovou krizí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy