Soud dal za pravdu muži, kterého ždímali exekutoři

ČTK ČTK
25. 1. 2012 12:25
Muž dlužil za jízdy načerno v pražské MHD. Exekutoři po něm vymáhali padesátinásobek
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti muže, který si stěžoval na postup exekutorů a soudů při vymáhání dluhu za černé jízdy v pražské hromadné dopravě.

Náklady na exekuci v jeho případě více než padesátkrát převýšily původně vymáhanou sumu. Exekutor nespojil pohledávky do jednoho exekučního řízení, čímž výrazně zvýšil náklady na exekuci. Řekla to mluvčí soudu Jana Pelcová.

Podle konstantního názoru ústavních soudců by exekutoři měli související věci spojovat, a to kvůli hospodárnosti řízení i kvůli minimalizaci zásahu do vlastnických práv dlužníků. V mužově kauze se to však nestalo.

Původní dlužná částka v jeho případě činila 2248 korun. Náhrada nákladů nalézacího řízení byla asi 18.500 korun, náklady oprávněného v exekučním řízení 34.200 korun a náklady exekuce 78.000 korun.

Součet nákladů exekuce a nákladů oprávněného tedy více než padesátkrát převýšil vymáhanou jistinu.

Ústavní soud potvrdil podezření, že důvodem mohl být prospěch exekutora a oprávněného, tedy věřitele, na úkor povinného, tedy dlužníka.

"Tyto okolnosti svědčí pro šikanózní výkon práva oprávněným za účelem jednoduchého získání příjmů prostřednictvím náhrady nákladů řízení," uvedli soudci v nálezu.

Muž navíc dluh uhradil ještě před provedením exekuce. Kvůli tomu měl exekutor podle starších nálezů Ústavního soudu dostat nižší náhradu.

Ústavní soudci sice mužově stížnosti vyhověli, avšak odmítli související návrh na zrušení části dvou vyhlášek ministerstva spravedlnosti o náhradě nákladů advokátům a exekutorům. Podle ÚS lze obě vyhlášky vykládat v souladu s ústavou i bez rušení konkrétních paragrafů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy