Sochař Váňa začal s obnovou mariánského sloupu v Praze, jeho práci přerušila policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2019 17:56
Akademický sochař Petr Váňa a jeho spolupracovníci se ve středu na Staroměstském náměstí v Praze pokusili začít s obnovou mariánského sloupu, který v roce 1918 svrhl dav, protože v něm spatřoval symbol habsburské monarchie. Váňa na místě řekl, že sloup má platné stavební povolení, které nicméně brzy vyprší, což ho přimělo k akci. Neměl však vyřízený zábor místa, takže se dopustil přestupku a musel místo vrátit do původního stavu. Chce si ale zajistit od Prahy 1 potřebná povolení a stavbu znovu zahájit.
Pracovníci dávají místo do původního stavu.
Pracovníci dávají místo do původního stavu. | Foto: Matěj Pur

O obnově sloupu se vedou diskuse od začátku 90. let, naposledy pražské zastupitelstvo v roce 2017 s umístěním kopie vyjádřilo nesouhlas. Podle Váni nicméně zastupitelstvo jako samospráva nemůže zasahovat do výkonu státní správy, která již stavbu v roce 2017 povolila.

Váňa se spolupracovníky odstranili dlažební kostky, a odhalili tím desku, která připomíná bývalé umístění sloupu. Dále měli v plánu odstranit vrstvu hlíny, protože v době, kdy tam sloup stál, bylo náměstí položeno zhruba o půl metru níže. Staveniště mělo zhruba sedm krát sedm metrů a bylo oploceno kovovými zábranami s vyobrazením sloupu a kopiemi úředních dokumentů. Dlažbu vrátili na místo už odpoledne.

"Udělali jsme tady staveniště jenom na tom místě, kde bude stát sloup, protože máme platné stavební povolení, ale nemáme vjezd, takže děláme vše ručně," řekl Váňa poté, co s kolegy vyndal dlažební kostky. Z místa je chtěl odnášet ručně a stejně tak přinášet materiál.

Mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková řekla, že na daném místě nevydali žádné povolení k záboru veřejného prostranství. Stejně se vyjádřil radní Prahy 1 David Skála (Praha 1 Sobě) za městskou část. Váňa a jeho tým se tak zřejmě dopustili minimálně přestupku, protože i přes platné stavební povolení je začátek stavby nutné předem dojednat.

To, že práce probíhaly načerno, potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. "Veškeré práce se uskutečnily načerno," uvedl. Dodal, že Praha 1 by na místě měla provádět šetření ke stanovení škod. "Prostor je nyní zapáskovaný strážníky a práce byly ukončeny," dodal mluvčí s tím, že usnesení zastupitelů ze září 2017, které nesouhlasí se záměrem obnovy sloupu, je stále platné.

Práce byly přerušeny. Pracovníci začínají místo vyklízet.
Práce byly přerušeny. Pracovníci začínají místo vyklízet. | Foto: Matěj Pur

Na místě řešili situaci městští strážníci, kteří sochaři přikázali místo uvést do původního stavu. Následně sochař se svými spolupracovníky práce přerušil.  "Začínají místo dávat do původního stavu, plánují si požádat o zábor a chtějí v práci pokračovat," popsal situaci na místě redaktor Aktuálně.cz

Petr Váňa poté Aktuálně.cz potvrdil, že chce s obnovou pokračovat. "Stavební povolení nám platí už jen poslední měsíc, proto jsme k tomu přistoupili takto. Nevěděl jsem dopředu, že potřebujeme ještě zábor, papíry vyřizuje Společnost pro obnovu mariánského sloupu a já jen věděl, že nějaký souhlas se záborem máme z roku 2013 a 2017 právě jako součást toho stavebního povolení. Tak teď si zařídíme ten zábor a za měsíc jsme tam zase".

Se sochařem zahájí radnice Prahy 1 správní řízení. Zda a jakou pokutu případně dostane, zatím není jasné. "Budeme postupovat podle správního řádu," řekl vedoucí odboru dopravy Prahy 1 Ludvík Czital. Povolení, v případě souhlasu dotčených úřadů, podle Czitala úředníci zpravidla vyřeší do měsíce.

Stoupenci obnovení, sdružení ve Společnosti pro obnovu mariánského sloupu, považují vztyčení sloupu v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo.

VIDEO: Mariánský sloup je můj sen, oponenti jsou součástí příběhu, čekáme na smíření, říká sochař Váňa

Dokončuji teď poslední část Mariánského sloupu, který má stát na Staroměstském náměstí, líbí se mi jeho příběh, oponenti jsou jeho součástí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 29 minutami

Matěj vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Reprezentační útočník Matěj Vydra bude působit v Burnley i v příští sezoně. Aktuálně sedmnáctý tým tabulky Premier League oznámil, že uplatnil opci na prodloužení smlouvy. 

Další zprávy