Situace na "Kulaťáku" je neúnosná, stěžuje si Praha 6 a žádá uzavření výjezdů z Blanky

ČTK Michael Švec ČTK, Michael Švec
Aktualizováno 6. 9. 2016 19:09
Radnice Prahy 6 vyzvala magistrát, aby řešil "mimořádné dopravní komplikace", s nimiž se městská část potýká po otevření tunelu Blanka a také kvůli neprůjezdné Korunovační ulici. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) kromě jiného chce, aby byly dočasně uzavřeny výjezdy z tunelu Blanka na Prašném mostě. Podle náměstka pražské primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) by ale toto opatření jen vrátilo zpět auta na povrch.
Po otevření Blanky doprava na Praze 6 výrazně zhoustla.
Po otevření Blanky doprava na Praze 6 výrazně zhoustla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dopravní situace kolem dejvického Vítězného náměstí je zoufalá a radnice Prahy 6 žádá po magistrátu balík dopravních opatření, které by podle ní pomohly provoz zmírnit. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) kromě jiného požaduje uzavření výjezdů z tunelu Blanka na Prašném mostě. Chce mimo jiné urychlené zbudování záchytných parkovišť a zákaz vjezdu kamionů do Patočkovy a Evropské ulice.

Náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) ale Aktuálně.cz sdělil, že s tímto opatřením nepočítá. Situaci podle svých slov řeší. Udělal prý řadu krátkodobých opatřeních a na dalších pracuje.

Podle radnice jsou dopravní komplikace na Praze 6 "mimořádné", což je mimo jiné důsledek loňského otevření tunelu Blanka. "Před spuštěním jsme žádali magistrát, aby přijal řadu opatření, která by zlepšila průjezdnost oblasti. Bohužel, po několikanásobném marném dovolávání nám nezbývá než veřejně magistrát vyzvat, aby se našimi požadavky zabýval," prohlásil Kolář.

Mezi dalšími požadavky, které radnice zveřejnila, je otevření podzemních garáží na Prašném mostě a ve Studentské ulici, umístění takzvané světelné závory v Roztocké ulici a měřicích stanic v Patočkově a Svatovítské ulici, v ulici Jugoslávských partyzánů a na Veleslavíně, zprůjezdnění ulice U Vorlíků a obrácení jednosměrky v Pelléově ulici.

Hustota dopravy se ještě zhoršila nedávnou uzavírkou Korunovační ulice. Požadovaná opatření by tak měla trvat minimálně po dobu opravy této ulice, která má trvat do konce roku.

Dolínek: Auta by se vrátila na povrch

Podle Dolínka ale není uzavření výjezdů z Blanky řešením. "S uzavřením výjezdů z tunelu nepočítám. Tato část tunelu je jedna z nejvytíženějších a vrátilo by to auta opět na povrch, odkud před rokem z valné části zmizela," reagoval. "Situaci řeším každý den, například jsem proboxoval změnu směru jízdy autobusu na Vítězném náměstí. Ale musí spolupracovat i radnice. Zavřít páteřní komunikaci je líbivé, ale situaci to nevyřeší," dodal Dolínek.

"Jednáme se státem o převodu pozemku na Vypichu, také připravuji použití nových technologií pro parkování a stále jednáme s majiteli pozemků o možnosti zřízení parkovišť," doplnil.

Podpořil i další z požadavků, s nimiž Praha 6 v úterý vystoupila. "Oproti tomu nemám problém se světelnou závorou, kterou jsem ostatně již před rokem a půl prosazoval. Bohužel tehdy jsem narazil na orgány státní správy," řekl.

Tunelový komplex Blanka se po řadě odkladů otevřel před rokem. Dotčené radnice i neziskové organizace trvale opakují výtky, podle kterých magistrát zaspal v přípravě následných dopravních opatření. Magistrát to opakovaně odmítl. Vítěznému náměstí by měl ulevit roky chystaný obchvat, který je ovšem teprve ve fázi projektu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy