Situace na "Kulaťáku" je neúnosná, stěžuje si Praha 6 a žádá uzavření výjezdů z Blanky

ČTK Michael Švec ČTK, Michael Švec
Aktualizováno 6. 9. 2016 19:09
Radnice Prahy 6 vyzvala magistrát, aby řešil "mimořádné dopravní komplikace", s nimiž se městská část potýká po otevření tunelu Blanka a také kvůli neprůjezdné Korunovační ulici. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) kromě jiného chce, aby byly dočasně uzavřeny výjezdy z tunelu Blanka na Prašném mostě. Podle náměstka pražské primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) by ale toto opatření jen vrátilo zpět auta na povrch.
Po otevření Blanky doprava na Praze 6 výrazně zhoustla.
Po otevření Blanky doprava na Praze 6 výrazně zhoustla. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dopravní situace kolem dejvického Vítězného náměstí je zoufalá a radnice Prahy 6 žádá po magistrátu balík dopravních opatření, které by podle ní pomohly provoz zmírnit. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) kromě jiného požaduje uzavření výjezdů z tunelu Blanka na Prašném mostě. Chce mimo jiné urychlené zbudování záchytných parkovišť a zákaz vjezdu kamionů do Patočkovy a Evropské ulice.

Náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) ale Aktuálně.cz sdělil, že s tímto opatřením nepočítá. Situaci podle svých slov řeší. Udělal prý řadu krátkodobých opatřeních a na dalších pracuje.

Podle radnice jsou dopravní komplikace na Praze 6 "mimořádné", což je mimo jiné důsledek loňského otevření tunelu Blanka. "Před spuštěním jsme žádali magistrát, aby přijal řadu opatření, která by zlepšila průjezdnost oblasti. Bohužel, po několikanásobném marném dovolávání nám nezbývá než veřejně magistrát vyzvat, aby se našimi požadavky zabýval," prohlásil Kolář.

Mezi dalšími požadavky, které radnice zveřejnila, je otevření podzemních garáží na Prašném mostě a ve Studentské ulici, umístění takzvané světelné závory v Roztocké ulici a měřicích stanic v Patočkově a Svatovítské ulici, v ulici Jugoslávských partyzánů a na Veleslavíně, zprůjezdnění ulice U Vorlíků a obrácení jednosměrky v Pelléově ulici.

Hustota dopravy se ještě zhoršila nedávnou uzavírkou Korunovační ulice. Požadovaná opatření by tak měla trvat minimálně po dobu opravy této ulice, která má trvat do konce roku.

Dolínek: Auta by se vrátila na povrch

Podle Dolínka ale není uzavření výjezdů z Blanky řešením. "S uzavřením výjezdů z tunelu nepočítám. Tato část tunelu je jedna z nejvytíženějších a vrátilo by to auta opět na povrch, odkud před rokem z valné části zmizela," reagoval. "Situaci řeším každý den, například jsem proboxoval změnu směru jízdy autobusu na Vítězném náměstí. Ale musí spolupracovat i radnice. Zavřít páteřní komunikaci je líbivé, ale situaci to nevyřeší," dodal Dolínek.

"Jednáme se státem o převodu pozemku na Vypichu, také připravuji použití nových technologií pro parkování a stále jednáme s majiteli pozemků o možnosti zřízení parkovišť," doplnil.

Podpořil i další z požadavků, s nimiž Praha 6 v úterý vystoupila. "Oproti tomu nemám problém se světelnou závorou, kterou jsem ostatně již před rokem a půl prosazoval. Bohužel tehdy jsem narazil na orgány státní správy," řekl.

Tunelový komplex Blanka se po řadě odkladů otevřel před rokem. Dotčené radnice i neziskové organizace trvale opakují výtky, podle kterých magistrát zaspal v přípravě následných dopravních opatření. Magistrát to opakovaně odmítl. Vítěznému náměstí by měl ulevit roky chystaný obchvat, který je ovšem teprve ve fázi projektu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy