Sídlo záchranky v Troji má zelenou, prošla změna plánu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 10. 2012 17:30
Zastupitelé i přes námitky městské části a občanů podpořili změnu územního plánu
Současný návrh nového územního plánu Prahy, který ukazuje veřejně prospěšné stavby v Praze
Současný návrh nového územního plánu Prahy, který ukazuje veřejně prospěšné stavby v Praze | Foto: Útvar rozvoje hlavního města

Praha - Pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, která umožní výstavbu budovy pro záchrannou službu v Tróji.

Proti záměru protestuje městská část i řada občanů. Nelíbí se jim, že budova bude stát v blízkosti chráněného územní a přírodní památky. Obávají se také toho, že naruší charakter okolí. Magistrátní komise vydala ke změně nesouhlasné stanovisko, budova je podle ní předimenzovaná.

I přes tyto námitky zastupitelé schválili. "Projekt byl několikrát přepracován a zmenšen. Tak, jak je ta kapacita nastavená teď, vyhovuje potřebám záchranné služby," uvedl náměstek Ivan Kabický (ODS).

Součástí budovy by měl být heliport, dispečink s 25 stanovišti operátorů, garáž pro záchranářský kamion Golem, školicí centrum, hotelové pokoje pro hosty, tělocvična, autoservis, prádelna a jídelna. Počítá se rovněž s lékárnou a myčkou, které by sloužily i veřejnosti.

Termín zahájení stavby není jasný, čeká se na dokončení tunelu Blanka a Trojského mostu. Podle dokumentů předložených v rámci posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA) by se mohlo začít stavět na jaře 2017.

Zastupitelé nepřijali žádné stanovisko k návrhu pořizování změny, která by umožnila přestavbu nádraží Bubny - Zátory. Tu už zastupitelstvo projednávalo několikrát, ani jednou však nedošlo k výsledku.

Náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) záležitost předloží na dalším zastupitelstvu. Ani v případě listopadového schválení ale nepůjde o finální rozhodnutí. Změna by musela ještě dvakrát projít zastupitelstvem.

"Rozběhneme proces změny, která při optimistickém pohledu by byla za dva roky. Schvalovat změnu jako takovou bude až další zastupitelstvo. Pokud k tomu nepřistoupíme čelem, nebude toto území rozvinuto nikdy," uvedl předkladatel návrhu Tomáš Hudeček.

Obě strany se navzájem obviňují z toho, že jdou na ruku developerovi. Odpůrci změny argumentují tím, že na území je stavební uzávěra, takže se tam nic stavět nemůže. Společnost Orco ale chystá podání žaloby, která by uzávěru zrušila.

Pokud by k tomu došlo, investor by mohl začít stavět podle původního územního plánu. „Dnes tam není určen objem zástavby ani výškový strop. Zároveň neřeší dopravu," uvedl Ondřej Boháč, který má na starosti rozvoj územního plánu. Pokud by zastupitelstvo schválilo změnu, mohlo by investora omezit.

Starostovi stavba nevadí

Starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS), který proti změně vystupuje, na zastupitelstvu nečekaně řekl, že jemu zrušení uzávěry a případná stavba nevadí.

Další spor se vede o to, že k území není vypracovaná studie. Tu má ale podle Boháče smysl dělat až ve chvíli, kdy zastupitelstvo rozhodne, že nějakou změnu vůbec hodlá pořizovat. „Jinak by to byly vyhozené peníze," komentoval to Boháč. S tím nesouhlasí opozice a městská část.

Na příští jednání zastupitelé odložili změnu, která by umožnila výstavbu nové čtvrti v areálu bývalého Modřanského cukrovaru. Městská část Praha 12 nejdříve s návrhem nesouhlasila, původní plán totiž navrhoval několik výškových budov.
Nyní se ale městská část s investorem dohodla a potřebuje čas na dořešení detailů. "Došlo ke snížení na osmipatrové domy a nakonec ke shodě s investorem," uvedl zastupitel František Adámek (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy