K pátečním senátním volbám přišlo v Praze 10 jen 5 % občanů

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2014 22:10
Voliči vybírají mezi místostarostkou Prahy 10 Ivanou Cabrnochovou a lékařkou Janou Duškovou.
Foto: ČTK

Praha - V Praze 10 skončil první den druhého kola senátních voleb, lidé vybírají mezi místostarostkou Prahy 10 Ivanou Cabrnochovou (SZ s podporou ČSSD) a lékařkou Janou Duškovou (ANO). Podle odhadů členů několika volebních komisí se účast zatím pohybuje kolem pěti procent.

Současně lidé hlasují v referendu o stavbě nové radnice a opravách fotbalového stadionu Ďolíček. I účast v referendu je však zatím slabá, k jeho závaznosti je přitom třeba nejméně pětatřicetiprocentní účasti. Volební místnosti budou otevřeny ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Výsledek doplňovacích senátních voleb rozložení sil v horní komoře významně neovlivní. Většinu si v ní minimálně do říjnových voleb v dalších 27 senátních obvodech udrží levice. V případě vítězství Cabrnochové, která kandidovala i s podporou ČSSD, ještě posílí.

Zubařka Dušková by podle svého vyjádření zůstala mimo frakce a spoléhá na to, že k ní v říjnu přibudou alespoň další čtyři kandidáti hnutí ANO, s nimiž by mohla vytvořit vlastní klub.

Podle vyjádření volebních komisí mají lidé o senátní volby v Praze 10 asi ještě menší zájem než před týdnem, kdy v prvním kole doplňovacích senátních voleb hlasovalo 15,8 procenta voličů. V referendu hlasovalo 11 procent voličů, kvůli nízkému počtu voličů jsou proto výsledky referenda neplatné.

Místostarostka Cabrnochová v prvním kole voleb dostala 15,83 procenta hlasů, Dušková 15,59 procenta. Třetí skončila kandidátka TOP 09 Renata Sabongui, čtvrtý bývalý fotbalista Antonín Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku).

Lidé v Praze 10 vybírají nástupce za Jaromíra Štětinu (za TOP 09), který se stal europoslancem. Štětina byl zvolen v roce říjnu 2010, jeho nástupkyně tedy bude v horní komoře Parlamentu působit dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy