Pražský dopravní podnik povede Martin Gillar, rozhodlo představenstvo

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2016 13:17
Nejvýše postaveným manažerem pražského dopravního podniku (DPP) je předseda představenstva Martin Gillar. Na starosti bude mít úsek generálního ředitele. Rozhodlo o tom představenstvo DPP. Samostatného generálního ředitele představenstvo volit neplánuje, fakticky ale bude tuto funkci vykonávat právě Gillar, který byl zvolen do funkce předsedy představenstva zhruba v polovině letošního května dozorčí radou podniku. Ta předtím z této funkce odvolala právě Ďuriše. Gillar předtím působil na pozici ředitele divize rozvoje a strategie České pošty.
Martin Gillar - nový šéf pražského dopravního podniku
Martin Gillar - nový šéf pražského dopravního podniku | Foto: Dopravní podnik Praha

Praha - Nejvýše postaveným manažerem pražského dopravního podniku (DPP) je předseda představenstva Martin Gillar. Na starosti bude mít úsek generálního ředitele.

Rozhodlo o tom představenstvo DPP. Samostatného generálního ředitele představenstvo volit neplánuje, fakticky ale bude tuto funkci vykonávat právě Gillar. V čele podniku nahradil v květnu odvolaného ředitele Jaroslava Ďuriše. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 10 tisíc lidí.

Primátorka: Chci z dopravního podniku moderní společnost

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je rozhodnutím potěšena a přesvědčena, že nový šéf Gillar dá podniku novou vizi. "Především očekávám, že z dopravního podniku udělá moderní společnost 21. století, která bude dobře fungovat ekonomicky a odborně. Především ta první část pokulhává," řekla redakci primátorka.

"Věřím, že pod vedením Martina Gillara dojde k nastavení lepší komunikace s akcionářem DPP. Stojí před ním důležité úkoly v oblasti čerpání finančních prostředků na investice a urychlení modernizace podniku,“ řekl náměstek pražské primátorky pro dopravu a sport a předseda dozorčí rady DPP Petr Dolínek (ČSSD).

Gillar nahradí dočasně pověřeného Ladislava Urbánka, který nadále bude řídit dopravní úsek DPP a zároveň byl zvolen do funkce místopředsedy představenstva.

"Považuji za svoji prioritu v co nejbližší době seznámit všechny spolupracovníky s vizí, kterou bych rád za pomoci všech zaměstnanců DPP naplnil,“ řekl nový generální ředitel Gillar, který podle svých slov nechystá plošná personální opatření.

Silnější pozice představenstva

Podle informací by měla být rozhodnutím v podniku posílena pozice představenstva. Ti z vrcholných manažerů, kteří budou zároveň jeho členy, už budou mít pouze manažerskou smlouvu o výkonu funkce člena představenstva, nikoliv smlouvu zaměstnanců DPP, a to včetně Gillara.

Ti se pak budou zodpovídat Gillarovi jako předsedovi v rámci jednání představenstva. Zbylí manažeři, v tuto chvíli například ekonomický či investiční ředitel, budou Gillarovi podléhat přímo. "Jedná se o tzv. německý model fungování. O odstranění zdvojení funkcí se v DPP mluví již od roku 2014," uvedl zdroj.

Gillar byl zvolen do funkce předsedy představenstva zhruba v polovině letošního května dozorčí radou podniku. Ta předtím z této funkce odvolala právě Ďuriše. Gillar předtím působil na pozici ředitele divize rozvoje a strategie České pošty.

Společně s Ďurišem v DPP skončila také bývalá místopředsedkyně představenstva a ekonomická ředitelka Magdalena Češková. Ta byla v roce 2012 několik měsíců pověřena řízením podniku poté, co byl odvolán tehdejší ředitel Vladimír Lich.

Společnost provozuje tři linky metra o celkové délce 59,4 kilometru, dále 539,8 kilometru tramvajových tratí a 1798 kilometrů autobusových linek. Praha jeho fungování dotuje více než 11 miliardami ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy